Nástrahy leta - Koža je vzácny a súčasne najväčší orgán človeka MUDr. Iveta Hasová

Nie vždy sa slnečný čas spája len s príjemnými emóciami. Neznalých prekvapia či vystrašia neznáme prejavy na koži. S ktorými z nich sa v lete najčastejšie stretávame, ako ich riešiť a ako sa vystríhať ich vzniku? Hoci si to neuvedomujeme, ľudská koža predstavuje najväčší orgán v našom tele s celkovou plochou 1,5 až 2 m2 a s priemernou hmotnosťou 15 až 18 kg u dospelého človeka. Koža ako hraničný orgán prijíma a sprostredkúva vplyvy z vonkajšieho prostredia a zároveň sa zúčastňuje na základných biologických dejoch v organizme. Medzi jej najdôležitejšie funkcie patrí ochranná a regulačná schopnosť. Pre vonkajší vzhľad kože sú významné predovšetkým tie funkcie, ktoré sú súčasne ochrannými mechanizmami pred vonkajšími vplyvmi.

Čo predstavuje základný komplex ochranných mechanizmov?

Bariérovú funkciu pokožky určujú tri zložky: emulzný povlak na povrchu kože, ktorý tvoria lipidy, teda tukové látky; hygroskopické látky, schopné pohlcovať vlhkosť; a voda tvorená v potných žľa­zách. Kyslý film, ktorý vzniká na kožnom povrchu, vytvára ochrannú bariéru pred vplyvom niektorých látok a mikróbmi. Ďalej je to odolná a funkčne zdatná rohová vrstva, ktorá tvorí povrchovú časť pokožky. Pri procese rohovatenia dochádza k tvorbe dlaždicovitých lamiel, ktoré sa nepretržite z kožného povrchu uvoľňujú. Regeneračná doba obnovy rohovej vrstvy trvá asi pätnásť dní, celej pokožky asi dvadsaťšesť až dvadsaťosem dní. Tretiu zložku tvorí takzvaná vodná bariérová zóna alebo Szakallova bariéra, uložená medzi jednotlivými vrstvami pokožky. Jej funkciou je chrániť kožu pred stratou vody a látok rozpustných vo vode. V pokožke sú uložené takzvané NMF, prirodzené zvlhčovacie faktory, ktoré zabezpečujú udržiavanie a väzbu vody. Pri odbúraní týchto látok dochádza k suchosti, lámavosti a praskaniu kože. Tieto okolnosti vedú k ľahšiemu poškodeniu pokožky, umožňujú osídlenie patogénnou flórou, zvyšuje sa vstrebávanie škodlivín do organizmu.

Prečo treba udržiavať hydratáciu kože?

V letnom období odparovanie vodných partikúl z kožného povrchu v rámci termoregulácie a súčasne vystavovanie sa slnečným lúčom spôsobujú, že sa naša koža stáva suchšou. Opakované a v lete často neprimerane nadmerné umývanie, napríklad po opaľovaní, kúpaní v bazéne, športe, vyčerpáva jej ochranné funkcie. Úlohou hydratačných prípravkov je pomôcť obnoviť povrchovú kožnú bariéru, a tým zabrániť úniku vlhkosti z nej. Koža sa tak stane vláčnejšou a hladšou na dotyk.

Z čoho je naša koža zložená?

Naša koža sa skladá z troch častí. Tvorí ju epidermis (pokožka), dermis (zamša) a tela subcutanea (podkožné tkanivo). Pokožka je zložená z viacerých vrstiev buniek v neustálom procese vývoja, jej povrchová rohová časť sa ustavične olupuje. Zamša sa skladá z dvoch základných vrstiev. Jej najväčšiu časť tvoria kolagénové a elastické vlákna, fibrily, proteoglykány, soľ a voda. Proteoglykány sú pre svoju schopnosť viazať vodu zodpovedné za rezistenciu kože voči tlaku. Kolagénové vlákna zodpovedajú za elasticitu kože a rezistenciu voči ťahu a lomu. Podkožné tkanivo spája kožu s okolitými orgánmi.

Aké sú prirodzené ochranné mechanizmy kože pred slnečným žiarením?

Medzi základné ochranné mechanizmy našej kože patrí tvorba pigmentu a zhrubnutie rohovej vrstvy. Ďalšími ochrannými mechanizmami sú kyselina urokanová, lapače voľných radikálov, reparačné mechanizmy. Tieto ochranné mechanizmy pri neprimeranej expozícii však zvyčajne na jej ochranu nestačia,a preto musíme pokožku chrániť produktami s ochrannými faktormi a pravidelne sa pomocou kozmetických prípravkov starať o zachovanie jej bariérovej funkcie, neraz aj vhodným odevom či obmedzením slnenia.

Čo spôsobuje slnečné žiarenie našej koži?

UVA a UVB lúče sú časťou slnečného žiarenia dopadajúceho na zemský povrch. Tieto časti spektra sa na zmenách v koži v dôsledku slnenia podieľajú najvýraznej­šou mierou. Ich účinky možno rozdeliť na včasné a neskoré. Opálenie kože s tvor­bou pigmentu a zápal kože – sčervenanie až tvorba pľuzgierikov, imunologické zmeny, zhrubnutie pokožky, tvorba vitamínu D – patria do skupiny včasných zmien. K neskorým a priam neželaným zmenám v našej koži sa zaraďuje „foto­ageing“ a fotokarcinogenéza. Prvý termín označuje predčasné starnutie kože s tvor­bou vrások, stratou odolnosti a pružnosti kože, tvorbou rozšírených cievok a pigmentových škvŕn, žltnutím pokožky. Druhý termín pomenúva stav vedúci k vzniku kožných nádorov, ktorého sa všetci najviac obávame.

Čo na nás v lete číha a ako sa správať?

Spálenie pokožky

Spálenie kože sa prejaví štyri až šesť hodín po opaľovaní. Maximum prejavov je po dvanástich až dvadsiatich štyroch hodinách, po sedemdesiatich dvoch hodinách začínajú prejavy postupne odznievať. Postihnutá koža je začervenaná, mierne opuchnutá, horúca na dotyk, neskôr sa môžu vytvoriť väčšie či menšie pľuzgieriky, následne mokvanie či tvorba chrastičiek, v záverečnom štádiu dochádza k olupovaniu pokožky. Pri miernejších formách začervenanie plynule prechádza do olupovania. V prípade úpalu stav sprevádza zvýšená teplota, nevoľnosť a zvracanie, bolesti hlavy až obehové kolapsy.Na zmiernenie prejavov sa v počiatočnom štádiu používajú púdre, hormonálne prípravky vo forme krémov, mlieka či pe­ny, ako aj vlhké obklady. Zinková emulzia zmierňuje prejavy svrbenia a ochladzuje. Regeneračne pôsobia prípravky obsahujúce pantenol.

Pityriasis versicolor

Na chrbte ste si všimli vznik drobných okrúhlych škvrniek, ktoré po opálení zostali ako svetlé či belavé škvrny. Mnohých neznalých tento problém vystraší a do ambulancie prichádzajú s obavou straty kožného pigmentu. Zvyčajne sa však jedná o povrchové mykotické kožné ochorenie spôsobené lipofilnou kvasinkou Pityrosporum orbiculare. Vznik ochorenia podporujú priaznivé podmienky, ktorými sú zvýšená potivosť, mastná pokožka, znížená odolnosť organizmu, ako aj vonkajšie faktory prostredia – vysoká vlhkosť a teplota.V miestach najväčšieho výskytu mazo­vých žliaz, teda najmä v strednej časti prednej a zadnej plochy hrudníka, sa tvoria drobné okrúhle alebo oválne dobre ohraničené škvrny ružovej až hnedej far­by. Tieto škvrny môžu splývať a vytvárať mapovité ložiská. Na povrchu ložísk do­­chá­dza k nevýraznému olupovaniu vo forme drobných šupiniek. Pri opaľovaní nedochádza k zhnednutiu pokožky na postihnutých miestach, preto tieto ložiská zostávajú ako biele škvrny na opálenej koži.Ochorenie sa vyskytuje na celom svete najmä u dospelých ľudí. U postihnutých osôb spôsobuje hlavne kozmetické ťažkosti, nanajvýš môžu prejavy pri väčšom rozsahu svrbieť. Toto ochorenie sa u ná­chylných osôb často opakuje. Prenos infekcie z človeka na človeka je možný, avšak zriedkavý.Liečba tohto ochorenia patrí do rúk dermatológa. Po potvrdení diagnózy lekár určí spôsob liečby. U ľudí so zvýšenou potivosťou treba často pátrať po príčine tohto javu. Takéto osoby by preventívne nemali nosiť bielizeň zo syntetických materiálov.

Nadmerné potenie

Osoby, ktoré sú postihnuté nadmerným potením, zvyčajne svoje strasti pociťujú celý rok. Leto im však danú dispozíciu iba zhoršuje. Primárna hyperhidróza, postihujúca podpazušie, dlane či chodidlá, je ochorením podmieneným neznámou príčinou, stretávame sa i s familiárnou predispozíciou. Primárna hyperhidróza sa zvyčajne objavuje v období puberty v oblasti podpazušia. Na dlaniach a ploskách nôh sa môže objaviť už v detstve. Osoby, ktoré chcú svoj hendikep riešiť, môžu využiť vysokoefektívny terapeutický postup aplikáciou botulotoxínu. Potné žľazy, cieľová štruktúra sympatiku, sú inervované cholinergicky. Preto môže byť ich produkcia priaznivo ovplyvnená botulotoxínom A. Sekréciu potu je možné zredukovať na 10 %, čo bolo dokázané objektívnymi vyšetrovacími metódami. Po injekčnej aplikácii BTX-A mnohopočetnými vpichmi do kože liečenej oblasti sa efekt dostavuje v priebehu niekoľkých dní, najčastejšie medzi druhým a piatym dňom po aplikácii a výsledný efekt pretrváva tri až dvanásť mesiacov s maximom približne počas deviateho mesiaca. Zákrok sa po odznení efektu môže opakovať. V prípade aplikácie do oblasti dlaní môže byť dočasne ovplyvnená jemná motorika pacienta. Medzi možné vedľajšie prejavy po podaní patria bolesti hlavy, syndróm podobný chrípke. Nežiaduce účinky majú iba prechodný charakter a v krátkom čase odznievajú.BTX-A nie je prvým krokom pri liečbe nadmerného potenia podpazušia, odporúča sa až po zlyhaní liečby lokálnych antiperspirantov – aluminium chloridu, v prípade hyperhidrózy dlaní a plosiek po zlyhaní liečby vodnou ionoforézou. Ako prvý krok v liečbe nadmerného potenia dlaní, ale aj plosiek nôh po zlyhaní terapie antiperspirantmi je vodná ionoforéza. Jedná sa o cenovo nenáročné ošetrenie trvajúce iba niekoľko minút, založené na stimulácii oblasti dlaní či plosiek nôh elektrickým prúdom, pri ktorom sa zablokuje produkcia potu. Je to systém navzájom prepojených vaničiek. Ruky či nohy ponoríte do vodného kúpeľa. Systém doň po zapnutí spustí jednosmerný prúd nízkej intenzity. Ošetrenie trvá približne desať až pätnásť minút, treba ho však opakovať pravidelne. Interval medzi ošetreniami a dĺžka pravidelných návštev sa riadia podľa individuálneho efektu u jednotlivých klientov. Po úvodnej terapii niekomu stačí prísť raz za dva týždne, inému treba chodiť raz do týždňa. Danou liečbou je možné potenie zredukovať o 50 až 70 %.

Mykotické ochorenia

Leto je ako stvorené na prenos mykotickej, čiže hubovej infekcie. Najviac exponovaná v letnom období je najmä oblasť nôh. Spóry húb často nachádzame v priestoroch športových hál, na kúpacích podložkách, hotelových kobercoch či podlahách plavární. Vlhké a teplé prostredie podporuje vznik tohto ochorenia. Najčastejšie býva postihnutá oblasť medzi prstami. Ak spozorujete v tejto oblasti mierne napučanú belavo sfarbenú pokožku, tvorbu trhliniek alebo začnete pociťovať mierne svrbenie, vašou voľbou by mala byť návšteva kožného lekára. Hubová infekcia sa však prejavuje aj na ostatných častiach nohy či na nechtoch. Ak spozorujete nepravidelné ostro ohraničené olupujúce sa ložiská či zmeny na nechtoch, opäť neváhajte vyhľadať dermatológa.

Slnečná alergia

S diagnózou polymorfnej svetelnej dermatózy, o ktorej sa vo všeobecnosti hovorí ako o slnečnej alergii, sa stretávame najmä u osôb I. a II. kožného fototypu (svetlé typy pokožky), ale ochorenie sa môže prejaviť aj u ľudí s tmavšou pleťou. Postihnuté sú najmä osoby mladších vekových skupín, ale vznik je možný v ktoromkoľvek roku života, aj v detstve. Pri tomto ochorení vzniká výsev na koži najmä v exponovaných oblastiach – v oblasti výstrihu a na horných plochách predlaktia. Pupence, menšie či väčšie pľuzgieriky, svrbenie, prípadne i iné prejavy vznikajú niekoľko hodín, niekedy však až dní po slnečnom ožiarení. Prejavy sa spontánne zahoja, ak nedochádza k opakovanému vystaveniu sa slnečnému žiareniu. Pri opätovnom vzniku prejavov sa na koži pacienta vytvára vždy rovnaký druh kožnej vyrážky. Tieto osoby by sa mali pred slnečným žiarením chrániť, nosiť ochranný odev, používať ochranné krémy.S ďalšou chorobou, s ktorou sa v súvislosti so slnením kožný lekár stretáva, je urticaria solaris, ktorá sa manifestuje formou žihľavky. Vyskytuje sa zriedkavo, zvyčajne u dospelých osôb. Na koži vzniká po niekoľkých minútach slnenia pálenie, napnutá koža, žihľavkový pupenec spojený s pocitom svrbenia. Prejavy vznikajú na celom povrchu tela, aj na miestach, ktoré neboli vystavené slnečnému žiareniu. U niektorých pacientov sa môžu pridružiť aj celkové príznaky ako bolesti hlavy, pocit na zvracanie, obehové ťažkosti.Obe spomínané ochorenia vznikajú u inak zdravých osôb. V súvislosti so slnečným žiarením dochádza však i k prejavom iných druhov kožných ochorení, preto profylaxia a liečba všetkých ochorení vznikajúcich či zhoršujúcich sa následkom expozície slnečnému žiareniu patria do rúk kožného lekára.

Fytofotodermatitídy

Tento názov je odvodený z la­tinských slov fyto – rastlina, foto – žiarenie, dermatitída – zápal kože. Pri lúčnej dermatitíde sa jedná o fototoxickú reakciu so zápalom kože, vznikom pľuzgierikov a hy­perpigmentáciou po predchádzajúcom kontakte s niektorými rastlinami. Podporným faktorom je vlhká koža v dôsledku predošlého kúpania alebo potenia sa pri práci v letnom období. Najčastejšie sa stretávame s prejavmi tohto ochorenia v oblasti dolných končatín, tváre, krku, na predlaktiach, čiže v miestach kontaktu s rastlinnými telami. Na koži nachádzame čiarkovité, pásovité zápalové zmeny, mnohokrát presne kopírujúce telo rastliny.

Pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny sú desom pre mnohé ich „majiteľky“, ale zároveň aj pre tých, ktorí sa s týmto problémom stretávajú. Vzniknú znenazdajky, mnohokrát po jednom „nekontrolovanom“ lete, a problémom je, ako sa ich zbaviť. Bez mejkapu si potom leto predstaviť nemožno a aj tak je ich stále vidno. Škvrny sa v lete zintenzívňujú, mnohokrát „precestujú“ z miesta na miesto a v urputnom boji často zostávajú víťazmi.V korektívnej dermatológii sa zvyčajne stretávame s problémom hyperpigmentácie, teda zmnoženia pigmentu. Táto porucha môže byť lokalizovaná, sprevádzaná tvorbou škvŕn, alebo difúzna. Býva vyvolaná jednak zmenou počtu pigmentových buniek melanocytov, poruchou ich tvorby alebo transportu. Vo všeobecnosti vznik pigmentových škvŕn môže byť podmienený geneticky, endokrinnými faktormi, tehotenstvom, farmakologickou terapiou či nadmernou alebo chronickou expozíciou UV žiareniu. V ambulancii lekárskej kozmetiky bývajú najčastejším problémom ohraničené hyperpigmentácie typu melasmy, starecké škvrny a pehy.

Melasma

Melasma je určitým druhom hyperpigmentácie, vyskytujúcim sa symetricky na tvári a krku. Názov melasma je odvodený z gréckeho slova melas, ktoré znamená čierny. K vzniku tohto druhu pigmentácií vedú viaceré príčiny. Môžu vznikať u žien počas tehotenstva alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie či inej hormonálnej liečby. Ich vznik býva však spojený aj s endokrinnými poruchami, nádormi. Hyperpigmentácie typu melasmy môžu vznikať aj na podklade dlhodobej terapie niektorými liečivami alebo ako následok používania určitých druhov kozmetík či krémov.Podľa rozloženia hyperpigmentácií na tvári a krku rozlišujeme tri formy postihnutia. Ostro ohraničené žlto až hnedo sfarbené nepravidelné škvrny bývajú najčastejšie lokalizované v centrálnych partiách tváre, na čele, lícach, hornej pere, nose a brade. Vystavením sa slnečnému žiareniu dochádza k zvýrazneniu postihnutia.V súčasnosti sa na korekciu tohto typu pigmentácií využíva liečba IPL a jej kombinácia s bieliacimi krémami. Slnečné obdobie je však nevhodné na riešenie tohto typu problémov. V tomto ročnom období je vhodné zamerať sa najmä na ochranu pred slnečným žiarením. V prípade užívania antikoncepcie by bolo vhodné ju zanechať, prípadne zvoliť možno inú skupinu.

Pehy

Ephelides, pehy, z odborného hľadiska zaraďujeme medzi po­ruchy pigmentácie, s ohraničeným zvýšením množstva pigmentu – melanínu v koži. Zmnožený pigment je lokalizovaný v dolných častiach pokožky. Pehy vznikajú na základe dedičnosti, najčastejšie u osôb svetlej pokožky s červenkastou či plavou farbou vlasov. Vyskytujú sa predovšetkým v oblasti tváre, najmä v jej centrálnych partiách, vo výstrihu, na ramenách, pleciach a pred­laktiach, u červenovlasých osôb však môžu byť lokalizované temer na celom povrchu tela. V spomínaných lokalizáciách sú symetricky rozptýlené, avšak v rozličnej hustote. Jedná sa o drobné žlto až hnedo sfarbené škvrnky veľkosti niekoľkých milimetrov v priemere. Vyskytujú sa už v detstve a v dospelosti sa priebežne zintenzívňujú, v staršom veku sa postupne vytrácajú. V jarnom a letnom období vplyvom slnečného žiarenia, jeho ultrafialovej zložky, sa zvýrazňujú, v zime opäť blednú.

Starecké škvrny

Lentigo solaris, starecké škvrny, sú škvrnité pigmentácie rôzne intenzívne sfarbené do hneda. Zvyčajne sú lokalizované na chrbtoch rúk, ale stretávame sa s nimi aj v iných lokalitách pravidelne vystavovaných účinku UV žiarenia. Problém sa vy­skytuje zvyčajne po štyridsiatom roku života u oboch pohlaví s väčšou či menšou intenzitou. Táto diagnóza patrí k typickým prejavom starnutia a predstavuje nepríjemného „spoločníka prezrádzajúceho fyzický vek“. Škvrny môžu mať priemer niekoľko málo milimetrov až niekoľko centimetrov. Rokmi ich počet stúpa a veľkosť progreduje. U mladšej vekovej skupiny sa v dôsledku spálenia sa slnečným či umelým zdrojom UV žiarenia stretávame s pigmentáciami tohto typu v oblasti dekoltu, pliec a chrbta.

Ako na pigmentácie?

Najdôležitejšou ochranou je fotoprotekcia, čiže ochrana kože pred UV žiarením. Je zameraná najmä na prevenciu vzniku, ale aj zvýraznenia už prítomných pigmentácií. Použitie krémov s ochranným faktorom, vyhýbanie sa priamemu slnečnému žiareniu, slušivá šiltovka a elegantné rukavičky vás mnohokrát ochránia pred neskoršími estetickými problémami. Slnečné žiarenie môže ublížiť v ktoromkoľvek ročnom období, preto by sa fotoprotekcia mala stať každodennou súčasťou starostlivosti o vaše telo.Na korekciu pigmentových škvŕn sa v súčasnosti využíva predovšetkým metóda liečby pulzným svetlom. Jedná sa o neinvazívny zákrok, ktorý rieši zmeny pleti bez poškodenia kožného povrchu a bez vyradenia z bežných aktivít života. V našom centre pracujeme so systémom pulzného svetla novej generácie – I2PL –, ktorý ponúka bezpečné riešenie problému prispôsobené fototypu kože a cieleným požiadavkám. Intenzívne pulzné svetlo novej generácie je na rozdiel od predošlých IPL systémov charakterizované dvojitým systémom filtrácie, zúžením spektra vlnových dĺžok, čím efektívnejšie – v kratšom časovom období a s minimálnymi sprievodnými príznakmi – dosahujeme želaný terapeutický efekt. Pri odstraňovaní stareckých škvŕn či pieh si vystačíme zvyčajne s jedným až dvoma sedeniami. Odstraňovanie či redukcia melasmy tvorí komplexný medicínsky problém a výsledný efekt závisí od mnohých faktorov.Pomerne často, avšak s veľmi variabilnými výsledkami sa na korekciu pigmentácií využíva chemický peeling, pri ktorom dochádza k odlúčeniu povrchových vrstiev pokožky s jej následnou regeneráciou. Mechanizmus účinku chemických látok spočíva v znížení súdržnosti buniek tvoriacich povrchovú vrstvu pokožky. Najviac využívaná kyselina glykolová so svojou najmenšou molekulou najľahšie preniká medzi jednotlivé bunky. Liečebná kúra pozostáva zo šiestich až desiatich pravidelne sa opakujúcich ošetrení. Na kožný povrch sa po jeho dôkladnom očistení a odmastení nanáša účinná látka. Po jej neutralizácii a aplikácii regeneračného krému ostáva ošetrená plocha mierne začervenaná. V priebehu nasledujúcich dní dochádza k miernemu olupovaniu.Liečba pigmentových škvŕn rozhodne patrí do rúk odborníka. Neprimeraná a nevhodná terapia nielenže nepomôže, ale dokonca môže stav zhoršiť. Problém vzniku pigmentových škvŕn môžu podmieňovať viaceré faktory. Ošetreniu musí predchádzať podrobná vstupná konzultácia, ktorá je zameraná na odhalenie príčiny vzniknutej hyperpigmentácie. Po objasnení príčiny môžeme pristúpiť k liečbe, ale zároveň môžeme predísť opakovanému vzniku problému. Liečba pigmentových škvŕn je vhodná iba počas neslnečného obdobia.

Ako sa opáliť bez rizika?

Keby som tak mohla zhnednúť zo dňa na deň… Takéto želanie z času na čas preletí mysľou nejednej žene. Hnedá pleť schová niektoré nedokonalosti pleti, uberie zopár kilogramov a predovšetkým – VRAJ vyzerá dobre. Predstava ukázať sa na pláži „biela ako cmar“ v ženách vzbudzuje hrôzu. Solárium farbu vyriešiť nestihne, a hlavne nie je to zdravé, zostáva už iba samoopaľovací krém.Prípravky určené na zhnednutie pokožky obsahujú zvyčajne DHA (dihydroxyacetón) a erytrulózu. DHA je cukor získaný z glycerínu, ktorý sa nachádza aj v látkovej výmene ľudí. Reaguje s voľnými aminokyselinami a proteínmi kože, pričom po asi troch až štyroch hodinách dochádza k hnednutiu vrchnej vrstvy kože. Dosiahnuté zhnednutie mizne s prirodzeným olupovaním sa kože. Erytrulóza obsiahnutá vo výrobkoch zabezpečuje v spo­jení s DHA výnimočnú účinnosť a kva­­litu zhnednutia. Erytrulóza je prírodná samohnednúca látka, ktorá ponúka v oblasti samoopaľovania nové možnosti. Nereaguje tak rýchlo ako DHA, ale opiera sa o prirodzenú kinetiku zhnednutia. Potrebuje asi osem hodín, aby sa prejavil jej úplný účinok. Spôsobuje rovnomerné, dlhodobé a prirodzene vyzerajúce sfarbenie kože.Ak si samoopaľovací prípravok necháte nanášať sprejovou formou v estetickom salóne, mali by sa jeho pracovníci informovať, či u vás v minulosti nedošlo k vzni­­ku kožných reakcií v súvislosti s vý­­rob­kami na zhnednutie. Ak si klient nie je istý, vykoná sa test, pri ktorom sa na skryté miesto kože látka nanesie. Ak sa do dvadsiatich štyroch hodín nevyskytne žiadna alergická reakcia, prípravok sa môže bez obáv aplikovať. Aby ste si zabezpečili čo najkrajšie opálenie, odporúča sa deň pred aplikáciou peeling celého tela. To platí aj pri aplikácii samoopaľovacích krémov a mliek. Zhnednutie potom vydrží dlhšie, keďže odumreté bunky kože boli odstránené. Tesne pred aplikáciou je nevhodné použiť hydratačný krém. Natreté miesta znižujú účinok a môžu podmieniť vznik škvŕn. Takisto holiť sa osem hodín pred aplikáciou sa neodporúča. Tesne pred aplikáciou je nevhodné použiť mejkap ani dezodoranty či parfumy, aby sa predišlo prípadným škvrnám na povrchu kože. Po aplikácii je vhodné obliecť si voľné tmavé oblečenie neobsahujúce lykru alebo nylon. V závislosti na použitom výrobku môže dôjsť k zafarbeniu oblečenia, ktoré ale zvyčajne bezo zvyšku zmizne jednoduchým praním.

Kto a najmä ako by sa mal teda v lete pred slniečkom chrániť?

Chrániť sa rozhodne musíme VŠETCI, prednostne však osoby so svetlou pokožkou, starí a chorí ľudia, malé deti, a ako sme už spomínali, osoby trpiace fotodermatózami. Ak práve začínate svoje dovolenkové obdobie, nezabudnite na zásady bezpečného opaľovania. Dodržiavaním „desatora“ slnenia možno negatívnym účinkom žiarenia predchádzať (str. 28).

Autor
MUDr. Iveta Hasová, Poliklinika Mýtna 5, Bratislava www.mediskin.sk