September 2020

Kašeľ nie je choroba, ale príznak. Netreba ho však podceňovať. Čo nám dokáže povedať? Stupnica od jemného vytrvalého odkašliavania až do prudkého dráždivého kašľa, ktorý nám ide „roztrhnúť pľúca“. S chladnejšími dňami a vyšším výskytom infekčných ochorení nadobúda „kašľový koncert“ v našom okolí na rozmanitosti aj intenzite. Napriek tomu, že kašeľ nie je ochorenie, ale len príznak iných ochorení, nemali by sme ho bagatelizovať a podceňovať.

 

Svalové kŕče sú nepríjemný bolestivý stav, ktorý zažil prakticky každý z nás. Príčiny ich vzniku sú rôznorodé, rovnako ako aj ich rozsah. Najčastejšie však sprevádzajú akútne či chronické svalové preťaženie a deficit minerálov. Najbežnejšie sa objavujú kŕče dolných končatín alebo chrbtového svalstva.

Zákerné invázne meningokokové ochorenia sú najnebezpečnejšie pre deti do piatich rokov veku, obzvlášť pre dojčatá

eto strieda jeseň a s ňou typické počasie – nižšia teplota, hmlisté rána, veterné či daždivé dni... A s jeseňou sa ako bumerang každý rok vracia aj obdobie typických jesenných ochorení, najmä chrípky a chrípke podobných ochorení. Tieto zmeny sú veľkou skúškou aj pre náš imunitný systém, ktorý nemusí byť po „letnom prázdninovaní“ na ne bez vonkajšej podpory dostatočne pripravený. Ak však máme po ruke dobre vybavenú homeopatickú „protichrípkovú“ lekárničku, nemusíme sa každoročných jesenných zdravotných komplikácií obávať.

Kuracie sa na Slovensku radí medzi najobľúbenejšie druhy mäsa. Nie je sa čomu čudovať. Je chutné, rýchlo hotové a môžeme ho upraviť na mnoho rôznych spôsobov. Vďaka svojim výborným nutričným hodnotám ho odporúčajú výživoví špecialisti ako súčasť redukčných diét a tiež na bežnú konzumáciu. Aj napriek svojej obľúbenosti ide o potravinu, ktorú množstvo ľudí zo svojho jedálničku vynecháva kvôli nepodloženým informáciám. Nasledujúci článok uvedie na pravú mieru niekoľko najznámejších mýtov, ktoré sa ku kuraciemu mäsu viažu.

Heslo tohtoročného pochodu za zdravé prsia, #SPOLU, zostane len v rovine symbolickej. 12. ročník charitatívneho podujatia sa totiž neuskutoční. Napriek okolnostiam môžeme #SPOLU vyjadriť podporu počas októbra, mesiaca boja proti rakovine prsníka.

Bol začiatok júna a počas môjho pobytu v Bratislave ma akoby na potvoru začal bolieť zub, začína svoje rozprávanie pán Bohuslav Rajčan z Trnova, malej obce neďaleko Martina. Pokúsil som sa telefonicky skontaktovať s mojou stomatologičkou, ku ktorej chodím už od strednej. Nemilo ma prekvapila termínom ošetrenia, ktoré malo byť až o mesiac. Dal som teda na odporúčania kamarátky Zuzky a pokúsil sa objednať do Schill Dental.

Predĺžte si tohtoročné leto a spoznajte pritom to najlepšie z Moravskosliezskeho kraja zadarmo! V septembri a októbri dostanete jedinečnú možnosť navštíviť desiatky top miest kraja hrdého nielen na svoju priemyselnú tradíciu bez platenia vstupného.