Október - 2013

„Jeseň, zvlášť október a november sú najrizikovejším obdobím pre rozvoj depresií. Príčinou je rapídny úbytok denného svetla a pokles vonkajších teplôt. Tieto stavy, charakterizované smutnou náladou, stratou záujmov, poruchami spánku, poklesom energie či poruchami chuti k jedlu, bohužiaľ postihujú stále viac ľudí.

 

 

Skoro každý z nás už navštívil neurológa na odporučenie praktického lekára, či po páde pri športe, po odpadnutí, s bolesťou hlavy, točením hlavy, pri bolestiach chrbtice. V neurologickej ambulancii lekár po dôkladnej anamnéze pristúpi k samotnému vyšetreniu, kde postupne vyšetrí všetky mozgové nervy, vykoná testy na posúdenie funkcie nervového systému, vyšetrí kladivkom reflexy, všíma si postoj, chôdzu, vyjadrovanie. Niektorých vyšetrenie rozosmeje, niektorí sa nechápavo čudujú, keď ich neurológ vyzve napr. trafiť si prstom nos. Pre niekoho sú to nepodstatné informácie, ale pre lekára neurológa veľmi cenné, na základe ktorých stanoví predbežnú diagnózu.

 

Rôzne duševné (psychické) poruchy má podľa štatistík vyše tretina populácie. Ich spektrum zahŕňa depresie, neurózy, psychózy a čoraz častejšie diagnostikované psychosomatické ochorenia. Medzi najčastejšie duševné poruchy patrí depresia (endogénna, exogénna) a depresívny syndróm. Druhou najčastejšou skupinou duševných porúch po depresiách je spektrum úzkostných porúch.

 

 

Slovenská liga Srdce srdcu ako partner Svetovej federácie srdca vyzýva všetky rodiny, aby sa pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa srdca zapojili do boja proti kardiovaskulárnym ochoreniam (KVO). Cieľom tohtoročnej edukačnej kampane ako pokračovanie témy roku 2011 pod názvom „Vyberte sa na cestu za zdravým srdcom“ je podporiť jednotlivcov, aby prevzali kontrolu nad zdravím srdca svojej rodiny a podnikli tak kroky na prevenciu KVO vrátane srdcových chorôb a cievnych mozgových príhod a sústreďuje sa najmä na prevenciu KVO u žien a detí. Svetový deň srdca založený Svetovou federáciou srdca informuje ľudí po celom svete, že KVO, ku ktorým patria tak ochorenia srdca, ako aj cievne mozgové príhody, sú jednou z najčastejších príčin úmrtia. Takmer 17,3 miliónov ľudí každoročne umiera na toto ochorenie. Zdôrazňuje fakt, že prevenciou je možné predísť KVO.

Výnimočné vlastnosti cesnaku zaznamenali ľudia už v dobách dávno minulých a zaujal ich natoľko, že sa stal nielen osvedčeným liečebným prostriedkom, ale vstúpil aj do mýtov a legiend. Cesnak kuchynský (lat. Allium Sativum) sa požíval už pred 4 000 rokmi ako potravina aj ako liek. Starovekí Gréci ukladali cesnak na kopy kamenia pri križovatkách ciest ako večeru pre bohov. V starovekom Egypte sa na cesnak odvolávali pri skladaní prísah a verili, že odháňa škorpióny. Pridávali ho tiež do jedla otrokom pracujúcim na stavbe pyramíd, aby zlepšili ich fyzickú silu.

 

Aj tohtoroční študenti 4. ročníka stredných zdravotníckych škôl v odbore farmaceutický laborant majú príležitosť učiť sa, ako sa dá šetriť v zdravotníctve. Vzdelávací seminár Nadácie Zentiva na tému „Voľnopredajné lieky – cesta k šetreniu verejných zdrojov“ sa v roku 2013 uskutočňuje už po tretíkrát. Seminár je súčasťou systematického vzdelávacieho projektu nadácie, ktorý od tohto ročníka nesie názov „Fragnerov pohár Nadácie Zentiva 2013“, na počesť zakladateľa spoločnosti Zentiva. Zapojené školy a študenti tak budú s využitím vedomostí získaných na seminári bojovať po prvýkrát o ocenenie v podobe Fragnerovho pohára pre svoju školu a na najúspešnejších študentov čaká exkurzia do výrobného závodu Zentiva v Prahe, za ktorého počiatku stála práve malá lekáreň jej zakladateľa.

Blahodarné účinky síry na kožu a kĺby spoznali už mnohí z nás vďaka termálnym vodám a liečivému bahnu pri kúpeľnom pobyte v Piešťanoch, Dudinciach či Smrdákoch. V sírnom kúpeli sa náš organizmus prehrieva, síra sa cez pokožku vstrebáva do tela, kde pôsobí na bunkovej úrovni. Funguje teda na podobnej báze ako najmodernejšia a najdrahšia biologická liečba. Dožičme si ju aj v prostredí domova!

 

Prvýkrát v histórii zdravotníctva na Slovensku je pre širokú verejnosť spustená služba Rodinný lekár, ktorá zabezpečuje pacientom 24-hodinovú dostupnosť lekára na telefóne. Lekári, ktorú službu vykonávajú, poskytujú pacientom odborné usmernenie, konzultácie, poradenstvo. Súčasťou služby je aj nezávislá konzultácia prebiehajúcej liečby pacienta, poradenstvo pri vzniku zdravotných problémov, pri výbere a užívaní liekov atď. Podobnú formu telemedicíny praktikujú v USA a vo Švajčiarsku. Služba je spustená od 17. 9. 2013. Hlavným garantom služby je MUDr. Etela Janeková, ktorá pracuje ako ambulantná lekárka v odboroch vnútorné lekárstvo, všeobecné lekárstvo a klinická farmakológia.

 

Všetci vieme, že vitamíny a minerály sú pre dobré fungovanie ľudského tela nevyhnutné. Ovplyvňujú jeho optimálnu činnosť a udržujú imunitný systém na správnej úrovni. Zároveň podporujú jednotlivé metabolické procesy a zabezpečujú ich fungovanie. Blahodarné účinky vitamínov A, C, D, skupiny B, či minerálov ako horčík a vápnik sú známe. Viaceré štúdie však vzbudzujú záujem o menej známy vitamín skupiny B – inozitol. Niektorým ženám práve inozitol chýba a jeho doplnenie malo priam zázračné účinky. Inozitol je súčasťou bunkových membrán. Je nevyhnutný v správnom množstve najmä pri plánovaní tehotenstva. Na to, aby mal človek v tele dostatočné množstvo inozitolu, je potrebné sa správne stravovať alebo si ho zabezpečiť prostredníctvom výživových doplnkov.

 

Osteoporóza je zákerné ochorenie, ktoré môže mať až fatálne následky. Pritom pri správnej liečbe je možné jeho postup zastaviť, začať deň za dňom budovať zdravie svojich kostí a možno si tým zachrániť život...

 

Liek radí.

 

Slovenské kúpele prešli a ešte stále prechádzajú mnohými zmenami. Možno však konštatovať, že z roka na rok sa zlepšuje kvalita ubytovacích, stravovacích i liečebných zariadení.Tento pozitívny trend znamená, že situácia v kúpeľníctve sa stabilizovala a o kúpele opäť rastie záujem, aj keď „zlatý boom“ uplynulých desaťročí to zrejme nie je. Najmä ľudia vo vyššom veku začínajú v mnohých prípadoch uprednostňovať zdravotnú dovolenku doma pred tou zahraničnou či pobytom pri mori. Podobný prístup majú aj klienti z okolitých štátov. Ľudia v aktívnom veku alebo pred dôchodkom chcú zostať čo najdlhšie pracovať a keď cítia, že sa ich zdravotný stav a tým i kvality života zhoršuje, rozhodujú sa radšej pre kúpeľný pobyt.

 

Vrámci podpory značky Korunný cukor prichádzajú Slovenské cukrovary so zaujímavou kampaňou, ktorej cieľom je nielen posilniť jej povedomie ale aj vyvolať pozitívnu emóciu a prostredníctvom rozkošnej aplikácie spájať ľudí.