Skleróza multiplex je chorobou mladých žien

Sklerózou multiplex, nazývanou tiež roztrúsená skleróza, trpí na Slovensku približne 6000 ľudí. Mnohí ľudia však dlho netušia, že majú túto chorobu. Online dotazníkový prieskum zastrešený Slovenským zväzom sclerosis multiplex zmapoval znalosti Slovákov o tomto ochorení a jeho príznakoch.

Ako vyplynulo z prieskumu, do ktorého sa zapojilo vyše 3000 ľudí, až 95 percent z nich správne určilo, že skleróza multiplex je chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému. Prieskum pritom bral do úvahy, či respondent sám netrpí touto chorobou, resp. či nepozná v okolí niekoho s touto diagnózou. Preto boli výsledky rozdelené do dvoch skupín – na ľudí, ktorí s roztrúsenou sklerózou majú skúsenosť, a na ľudí, ktorí sa s ňou nestretli. Pozitívnym zistením je, že aj druhá skupina správne určila podstatu tejto choroby.

Sklerózu sprevádzajú mýty

Ľudia si veľmi často mýlia príznaky sklerózy multiplex. Až tretina respondentov sa mylne domnieva, že súvisí so zabúdaním a demenciou. Pritom najčastejšími prejavmi tejto choroby sú poruchy chôdze, ktoré najviac sťažujú každodenný život pacientov. V absolútnej väčšine prípadov sa roztrúsená skleróza prejaví medzi 20. až 35. rokom života, pričom ženy postihuje dva razy častejšie ako mužov. V spoločnosti však prevláda nesprávny názor, že je to choroba starých ľudí. Myslí si to vyše 44 percent respondentov. Ľudia sa takisto mýlia v tom, že sa táto choroba nedá liečiť. Je o tom presvedčených až 63 percent účastníkov prieskumu. Aj keď sa skleróza multiplex nedá vyliečiť, súčasná medicína umožňuje postihnutým výrazné zlepšenie kvality života, ak sa včas nasadí správna liečba. Jej prejavy sa potom dajú zmierniť, pričom človek nemusí prísť o prácu ani väčšinu ostatných aktivít. Dôležité je zachytiť príznaky v ranom štádiu a začať liečbu čo najskôr. „Liečba roztrúsenej sklerózy hradená zo zdravotného poistenia je však obmedzená indikačnými obmedzeniami, čo znamená, že pacient musí splniť určité kritériá, aby poisťovne liečbu uhradili, a tiež sú stanovené kritériá, kedy liečba u pacienta prestane byť hradená.“ hovorí MUDr. Viera Hančinová. Dôležitú úlohu zohrávajú združenia pacientov, kde si ľudia s týmto ochorením a ich rodinní príslušníci môžu vymieňať skúsenosti. „Potrebujeme mať pocit, že nás táto spoločnosť potrebuje a stojí o nás. Jednou z možností sú aj chránené dielne. Sami na sebe vidíme, ako nám to zvyšuje sebavedomie a ako získavame zručnosti, ktoré sme predtým nemali,“ hovorí Jarka Valčeková z chránenej dielne Scarabeus. Prieskum ukázal aj to, že 42 percent respondentov nikdy nebolo na vyšetrení u neurológa. Prevažná väčšina opýtaných správne odpovedala, že skleróza multiplex zasahuje mozog. Viac ako dve tretiny vedeli, že v drvivej väčšine prípadov ide o chorobu, ktorá nie je dedičná. Toto ochorenie dedia len približne tri percentá pacientov. Na druhej strane až štvrtina ľudí nevie, že jeho prejavy môžu byť najmä v neskorších štádiách bolestivé.

Mladé ženy pod priemerom

Na prieskume sa zúčastnili ľudia rôznych vekových kategórií, pričom najväčšiu skupinu tvorili osoby vo veku 45 až 55 rokov. Väčšina respondentov žije v mestách s počtom obyvateľov 20 000 až 100 000 a takmer polovica má stredoškolské vzdelanie s maturitou. Medzi účastníkmi prieskumu prevládali ženy, ktoré tvorili až tri štvrtiny respondentov. Keďže mladé ženy sú najrizikovejšou skupinou, prieskum sa osobitne venoval výsledkom tejto kategórie respondentov. Ich odpovede viac-menej korešpondujú s celkovými výsledkami, ak však ide napríklad o príznaky a dôsledky sklerózy multiplex, ich vedomosti boli pod celkovým priemerom. Asi polovica mladých žien si myslí, že choroba spôsobuje zabúdanie a demenciu a prejavuje sa stratou pamäti. Takmer dve tretiny sa mylne domnievajú, že postihuje starších ľudí.

 

Patrí do vydania