Nehanbite sa za inkontinenciu, ale liečte ju

Inkontinencia – samovoľný únik moču – postihuje celosvetovo desiatky miliónov ľudí. Trpí ňou až 23 % žien, pričom najčastejšie postihuje ženy nad 45 rokov. Ani pri mladších ročníkoch však inkontinencia nie je ničím výnimočným. Tento problém často ovplyvní nielen sebadôveru človeka, ale je aj príčinou obmedzenia niektorých aktivít a neustáleho kontrolovania, či únik moču nemožno vidieť alebo cítiť. Riešenie problémov s inkontinenciou je pritom dostupné a efektívne v akomkoľvek štádiu ochorenia, či už vo forme cvičení, elektroliečby, alebo chirurgickej liečby.

Inkontinencia je samovoľný a vôľou neovplyvniteľný únik moču, ktorý môže mať na svedomí niekoľko faktorov. Príčinou stresovej inkontinencie je zvýšenie vnútrobrušného tlaku z dôvodu kašľu, smiechu, behu či inej fyzickej aktivity, pričom žena nepociťuje nutkanie na močenie. Naopak, urgentná inkontinencia vzniká pri mimovoľnej a neželanej kontrakcii samotného močového mechúra, keď žena pociťuje extrémne nutkanie na močenie. Výnimkou nie je ani výskyt kombinácie urgentnej a stresovej inkontinencie. Inkontinencia sa vyskytuje predovšetkým u žien po viacnásobných tehotenstvách, po ťažkých pôrodoch, žien s fyzicky náročným zamestnaním, obéznych žien, fajčiarok a starších žien, prípadne žien s vrodenou predispozíciou.

Cvičením proti inkontinencii

Inkontinencia je v podstate oslabenie svalstva panvového dna, ktoré sa dá jednoducho posilniť pravidelným a nenáročným cvičením, tzv. Kegelovými cvikmi, prípadne asistovaným cvičením v rehabilitačných centrách, ideálne v kombinácii s elektroliečbou. Cvičenie a rehabilitačné metódy majú svoj význam pri prevencii a liečbe prechodnej inkontinencie po pôrodoch alebo v začiatočných štádiách ľahkej inkontinencie. Posilňovať panvové dno môžete aj počas pracovného dňa. Stačí, ak na 10 sekúnd stiahnete svaly panvového dna a na ďalších 10 sekúnd ich uvoľníte. Aby bolo toto cvičenie efektívne, je potrebné ho vykonať denne 600-krát, čo nie je vždy možné.

Keď cvičenie nestačí

Mnohé ženy, ktoré trpia inkontinenciou, používajú špeciálne vložky alebo plienkové nohavičky určené na tento typ problému. Ich význam spočíva v odstránení zápachu unikajúceho moču a zabránení prenikaniu moču k spodnej bielizni, nie však v samotnej liečbe inkontinencie. Vložky sú však len dočasným riešením do vyhľadania odbornej pomoci v špecializovanom centre, kde pacientkam odborníci navrhnú konkrétny spôsob liečby podľa typu, stupňa inkontinencie a ich individuálnych požiadaviek. Trvalé a spoľahlivé riešenie inkontinencie predstavuje chirurgická liečba, ktorá sa odporúča ženám pri stresovej a zmiešanej forme inkontinencie. Chirurgický zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá obvykle 15 minút. Zotavovanie po zákroku býva vo väčšine prípadov bez ťažkostí a trvá v priemere 3 – 4 dni, pričom sa pacientkam odporúča vyhýbať sa náročným fyzickým aktivitám vrátane dvíhania ťažkých predmetov. Ako pri každom chirurgickom zákroku, aj v tomto prípade sa asi u 5 % pacientok môžu vyskytnúť bežné pooperačné komplikácie, ako infekcia močových ciest či prechodná neschopnosť sa vymočiť. Aj na tieto komplikácie však existuje riešenie v podobe podania antibiotík či zavedenia močovej cievky na niekoľko dní. „Operáciou dokážeme pomôcť až 95 % pacientok so stresovou inkontinenciou. Účinok sa prejaví už bezprostredne po operácii,“ hovorí MUDr. Milan Gajdoš, MPH, ktorý počas svojej 15-ročnej praxe pomohol už vyše 1 000 pacientkam s týmto problémom. „Samotný zákrok prepláca zdravotná poisťovňa. Výhodou je predovšetkým to, že nie je potrebná hospitalizácia, zákrok sa totiž vykonáva v systéme jednodňovej chirurgie. Prakticky to znamená, že pacientku doobeda operujeme a poobede ide domov,“ dodal MUDr. Milan Gajdoš, MPH.

 

Kegelove cviky na posilnenie panvového dna

Skôr ako začnete s cvičením, je potrebné, aby ste dokázali rozpoznať svaly panvového dna, k čomu vám môže pomôcť zastavovanie a rozbiehanie toku moču. Následne môžete začať s pravidelným precvičovaním Kegelových cvikov:

1. Cvik

Poloha: Ľahnite si na chrbát, vystrite nohy a ruky položte k telu.

Ako na to: Pri nádychu napnite stehenné svaly, stiahnite sedacie svaly a vťahujte konečník a močovú trubicu. Pri výdychu všetky svaly uvoľnite. Cvičenie opakujte 10-krát.

2. Cvik

Poloha: Ľahnite si na chrbát s rukami položenými pri tele, nohy ohnite v kolenách a chodidlá nechajte opreté o podložku.

Ako na to: Pri nádychu zdvihnite panvu, stiahnite sedacie svaly a vtiahnite konečník a močovú trubicu. Pri výdychu pomaly spúšťajte panvu na podložku a uvoľnite svaly. Cvičenie opakujte 10-krát.

3. Cvik

Poloha: Ľahnite si na chrbát s nohami pokrčenými v kolenách a vystretými rukami položenými mierne od tela.

Ako na to: Pomaly bicyklujte akoby do kopca. Pri výdychu „zatlačte do pedála bicykla“. Dôležité pri tomto cvičení je plynulé dýchanie.

4. Cvik

Poloha: Kľaknite si na zem a oprite sa rukami o podložku.

Ako na to: Urobte mačací chrbát, pričom počas vyhrbenia chrbta stiahnite brucho, sedacie svaly a vtiahnite konečník a močovú trubicu. Vydržte 10 sekúnd a následne sa pri prehnutí chrbta uvoľnite. Cvičenie opakujte 10-krát.

5. Cvik

Poloha: Ľahnite si na chrbát s vystretými rukami pri tele a nohy zdvihnite kolmo nahor.

Ako na to: Pri nádychu dvihnite panvu, stiahnite sedacie svaly, vtiahnite konečník a močovú trubicu. Pri spúšťaní panvy na podložku vydýchnite a uvoľnite sa.

 

Patrí do vydania