Marec - 2012

Ak si predplatíte jeden z uvedených titulov do 20. marca 2012, budete zaradený do žrebovania o atraktívne ceny. Pri objednávke oboch titulov 2-krát. Žrebovanie sa uskutoční 5. apríla 2012 a následne do konca apríla 2012 budú odoslané výhry.

Aj koža môže byť smädná... Dožičme jej dostatok vody a odvďačí sa nám. Kožu ako hraničný orgán nášho tela neustále bombardujú vonkajšie negatívne faktory, ktoré pri dlhodobom pôsobení môžu narušiť jej prirodzenú ochrannú funkciu. Stáva sa suchou, citlivou, tvoria sa na nej šupiny, praská, je zraniteľnejšia, má sklon k zápalom. Drobné zárezy popraskanej kože mnoho ráz začínajú krvácať a vysychajú v podobe drobných chrást, ktoré sa vplyvom vonkajších okolností často odlupujú. Odhalené miesta sú bolestivé a sú doslova magnetom pre nákazy.

O tom, že na jar treba upratovať nielen v domácnosti, ale aj v organizme, už dnes netreba presviedčať nikoho, kto to so svojím zdravím myslí vážne. Čo zima spôsobila v našom organizme, ako sa pripraviť na príchod voňavých jarných dní a kam ísť po dobrú radu a kvalitné prípravky, sme sa rozprávali s RNDr. Máriou Muškovou, PhD., jednou z popredných dám slovenskej farmácie a odbornou zástupkyňou Lekárne Sv. kríža v Stupave.

Viete, aký je celosvetový priemer dĺžky mužského penisu? Skúste si tipnúť, prezradíme ho na záver. Útechou pre málo sebavedomých nech je to, že ženská vagína je dlhá v priemere 10 cm a inervovaná predovšetkým v prvej tretine. Najdôležitejšie sú teda prvé tri centimetre. Na veľkosti teda nezáleží, ale pravdupovediac, na pevnosti erekcie áno!

Proces starnutia sa začína už od narodenia, trvá teda celý ľudský vek, ale prejavy starnutia sa začínajú v období zrelosti, čo je asi tak po 60. roku života. Starnutie sa prejavuje zmenami v oblasti fyzického, ale aj duševného zdravia a každý z nás starne individuálne, pretože každý človek má iné danosti a schopnosti, preto aj v starnutí existujú rozdiely. Prejavy starnutia sú viditeľné napr. na pokožke, ktorá je suchšia, tvoria sa vrásky, zhoršuje sa zrak aj sluch.

Podľa posledných štúdií dokáže vitamín D ovplyvniť duševnú čulosť, spomaliť celkové starnutie a chrániť pred niektorými chorobami. Vitamín D spomaľuje proces starnutia a chráni pred chorobami prichádzajúcimi s vekom.

Starnutie je zákonitý, všeobecný jav, ktorému podliehajú všetky živé organizmy, teda aj človek. Je to prirodzený, fyziologický dej, nedivíme sa tomu, že starneme, hoci starnutie prináša mnoho vážnych spoločenských zmien. Preto je dobré poznať niektoré znaky prichádzajúcej staroby. Kedy sa vlastne staroba začína a čo je príčinou starnutia? Proces starnutia sa začína už od narodenia, trvá teda celý ľudský vek, ale prejavy starnutia sa začínajú prejavovať v období zrelosti, čo je asi tak po 60. roku života.

V ostatných rokoch sa stretávame s diagnózami, o ktorých si ľudia sotva rozprávali. Nepo znali ich často ani lekári, pretože sa vysky tovali len veľmi zriedkavo. Doba to však zmenila a niektoré ochorenia sa prudko rozšírili. Taký je syndróm karpálneho tunela, ktorý sa vo forme epidémie vyskytuje iba posledných 15 rokov. Súvisí to s rozvojom informačných technológií, s ktorým súvisí každodenné používanie počítačových klávesov. Pri práci s nimi nevyvíja ruka taký intenzívny pohyb a silu, ako to bolo pri mechanických písacích strojoch, ktorých používanie bolo v porovnaní s počítačmi oveľa zriedkavejšie.

Inkontinencia – samovoľný únik moču – postihuje celosvetovo desiatky miliónov ľudí. Trpí ňou až 23 % žien, pričom najčastejšie postihuje ženy nad 45 rokov. Ani pri mladších ročníkoch však inkontinencia nie je ničím výnimočným. Tento problém často ovplyvní nielen sebadôveru človeka, ale je aj príčinou obmedzenia niektorých aktivít a neustáleho kontrolovania, či únik moču nemožno vidieť alebo cítiť. Riešenie problémov s inkontinenciou je pritom dostupné a efektívne v akomkoľvek štádiu ochorenia, či už vo forme cvičení, elektroliečby, alebo chirurgickej liečby.

Hovorí sa, že človek je taký starý, aké staré má cievy. Na tomto výroku je veľa pravdy, pretože cievy spolu so srdcom tvoria v srdcovocievnom systéme neoddeliteľnú jednotu. Práca srdca by bez primeranej súčinnosti ciev nemohla plniť svoju funkciu, pretože choré srdce vplýva chorobne aj na cievy a platí to aj opačne. Cievne choroby (trpí nimi až 60 % žien a 50 % mužov) môžu zapríčiniť vážne chorobné zmeny ktoréhokoľvek orgánu v tele.

Dedo Jozef bol odmlada rázny, jednoznačný, bezdôvodne veľmi sebavedomý a pedantný človek. Krátko povedané, veľmi ťažká povaha. Rodina však bola na jeho prejavy samoľúbosti aj nesúhlasu s okolím zvyknutá. Len babka si často vzdychla, občas si vyliala srdce, inokedy zase upokojovala synov so slovami: „Nechaj ho tak, nevšímaj si ho, jeho to prejde.“ A v posledných rokoch života vravievala, že to bude pre deti ťažké, ak sa poberie zo sveta prvá. Ona to s ním predsa vedela najlepšie a bola jediná, ktorú dedo Jozef aspoň v istých veciach rešpektoval. V určitých situáciách bola jeho rozumom, ale predovšetkým starostlivou ženou.

Demencia je vážna mozgová porucha spojená s mnohými predsudkami. Ľudia s týmto ochorením sú stigmatizovaní, príznaky demencie sa často nesprávne vysvetľujú ako znak staroby, inokedy sa pripisujú lenivosti alebo dávnej psychickej traume.

Ženy si podľa štatistík najčastejšie želajú zmeniť vzhľad svojich pŕs a muži sa najviac zaujímajú o operácie očných viečok. Plastickí chirurgovia často hovoria o tom, že odstraňujú nielen fyzické, ale aj psychické bariéry. Príčinou plastických operácií však nemusí byť vždy len túžba po vylepšení vzhľadu kvôli zvýšeniu sebavedomia. Často sú pacienti nútení pristúpiť k zmene zo zdravotných dôvodov, po rôznych ochoreniach alebo ťažkých nehodách.

Tak ako pre veľkú väčšinu žien sú prsníky mimoriadne dôležitým a sledovaným znakom, pre mužov nie sú ich prsia – ak nevykazujú nejakú mimoriadnu zmenu – ničím mimoriadnym. Azda jednou z mála výnimiek je ochorenie, o ktorom sa síce nepíše toľko ako o úpravách poprsia žien a najmä celebrít, ale na druhej strane rozhodne zriedkavé nie je.

Už oddávna sa ľudstvo, ale najmä jeho nežnejšia polovica snaží o čím dlhšie udržanie mladosti, sviežeho vzhľadu alebo o dômyselné zamaskovanie niektorých menej vábnych znakov, ktoré máme buď od narodenia, alebo ich nám pridávajú kilá či roky. Nie je na tom nič mimoriadne, naopak, v posledných desaťročiach sa trend mladosti a krásy pestuje na inej, vyššej až vysoko profesionálnej odbornej úrovni.

Ak sa dnes povie „plastika“, každý si v mysli vybaví skrášľovací zákrok či operáciu, ktorá nie je nevyhnutná zo zdravotného hľadiska, ale ide o operačný proces z vôle pacienta pre jeho lepší pocit zo seba samého, pre zvýšenie jeho sebavedomia. V týchto prípadoch je však výstižnejšie hovoriť o estetickej operácii. Ale „plastikou“ sú aj zákroky v dôsledku vážnych diagnóz, ktoré zachraňujú život. Napríklad pri onkologických ochoreniach alebo vrodených chybách, ktoré by bez operácie viedli k vážnej ujme na zdraví, ba až k úmrtiu postihnutej osoby. Povedzme si teda, čo medicína rozumie pod plastickou a rekonštrukčnou chirurgiou a aká je jej história.

Vitamíny sú jedným z veľkých objavov dvadsiateho storočia a v posledných troch desaťročiach sa nespočetné vitamínové preparáty používajú v najrôznejších oblastiach – od zdravej výživy v každom veku až po kozmetické prostriedky.

Tehotné ženy by sa mali dať zaočkovať proti chrípke, odporúčajú to nemeckí gynekológovia. U budúcich mamičiek totiž existuje vyššie riziko infekcie vírusom chrípky. Okrem toho môže byť u nich priebeh ochorenia ťažší a môžu sa objaviť komplikácie tak u matky, ako aj u dieťaťa. Bežné tvrdenia, že očkovanie môže poškodiť nenarodené dieťa, sú podľa lekárov neopodstatnené. Očkovanie nepredstavuje žiadne zvýšené riziko vzniku deformácií, predčasného pôrodu ani cisárskeho rezu. Práve naopak, frekvencia a závažnosť ochorení dýchacieho aparátu sú omnoho menšie medzi zaočkovanými ženami, než je to v prípade žien, ktoré sa zaočkovať nedali. Očkovanie proti chrípke je účinné a bezpečné počas celého tehotenstva, ubezpečujú nemeckí lekári.