Máj - 2013

Svetová zdravotnícka organizácia už pred rokmi upriamila pozornosť verejnosti na problematiku vedecky dokázanej škodlivosti tabaku. A nie náhodou, veď fajčenie je nebezpečnou pliagou, ktorá ničí ľudské zdravie. Na Slovensku zomiera na choroby súvisiace s fajčením ročne asi 20-tisíc osôb.

V posledných rokoch sa upriamila pozornosť Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Národného inštitútu pre srdce, pľúca a krv (NHLB) v spolupráci s ďalšími odbornými zdravotníckymi organizáciami (Globálnou iniciatívou pre chronickú obštrukčnú chorobu pľúc) na problematiku vedecky dokázanej škodlivosti tabaku.

Každý vie, že tabaková cigareta obsahuje nikotín. Niektorí vedia, že pri horení vznikajú ďalšie splodiny s karcinogénnym účinkom, ktoré sú čiastočne zachytené pomocou filtra. Karcinogénne látky pochádzajú nielen zo samotného tabaku, ale aj z obalového papiera cigarety. Málokto však vie, že obsahuje aj ďalších asi 4000 látok, ktoré majú rozličný účinok na ľudský organizmus.

Bronchiálna astma je chronické (doživotné) zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa prejavuje záchvatmi prevažne suchého a dráždivého kašľa, pocitom dychovej tiesne nielen v pokoji, ale aj po námahe, a počuteľným dýchaním – „tzv. pis kotmi“.

V slovenských rozprávkach a v literatúre, ale takisto v moderných filmoch sa môžeme často stretnúť s ochorením na záduch alebo dýchavicu, čo bolo ešte pred niekoľkými desať ročiami nezriedka príčinou smrti bez výberu veku. Lekárska veda toto ochorenie poz - ná pod názvom astma a vie s ním už účinne bojovať, hoci astma je na jednej strane celoživotná choroba, ale je aj kontrolovateľná, čo je veľké víťazstvo pre všetkých postihnutých. Na Slovensku ich je podľa známych štatistických údajov teraz až 160-tisíc.

Mnohých rodičov malých detí už neraz náhle prekvapil nepríjemný štekavý kašeľ ich drobčekov, ktorý rýchlo nadobúdal na intenzite, spájal sa s dusením. Záchvat si v okamihu nevedia vysvetliť a spolu s dieťaťom ich posadne priam panický strach. Najmä ak sa im čosi také stane po prvý raz a z plného zdravia. V takom momente je veľmi dôležité nestratiť hlavu, pretože nesprávne konanie môže spôsobiť na zdraví dieťaťa vážnejšie škody. O laryngitíde, ak prejde do chronického štádia, sa pritom hovorí ako o bráne k astme, do ktorej môže vyústiť.

Z alergických ochorení najviac ovplyvňuje fyzickú výkonnosť prieduš - ková (bronchiálna) astma – AB. Je to chronické (doživotné) zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa prejavuje záchvatmi prevažne suchého a dráždivého kašľa, pocitom dychovej tiesne nielen v pokoji, ale aj po námahe, a počuteľným dýchaním – tzv. „piskotmi“.

Pozor na jej rizikový faktor – atriálnu fibriláciu! Atriálna fibrilácia – chvenie predsiení srdca – je najčastejšou poruchou srdcového rytmu pozorovanou v klinickej praxi. Postihuje viac než 3 % obyvateľstva – má dosah na zdravie 5 až 6 miliónov Európanov. Na Slovensku ňou podľa odhadu kardiológov trpí až 150 000 ľudí a u mnohých ďalších tlie v tichej, nediagnostikovanej forme... Považuje sa za kardiovasku lárnu epidémiu 21. storočia.

Revolúcia v liečbe ochorení pohybového aparátu. Slovenskí pacienti môžu od apríla podstúpiť inovatívnu liečbu pohybových ochorení pomocou kmeňových buniek. Metóda, za ktorou museli doteraz cestovať do susedných krajín, im pomôže vyhnúť sa dlhodobému užívaniu analgetík či výmene kĺbov.

Rozhovor s doc. MUDr. Luciou Bankovskou-Motlovou, PhD.

Táto choroba sa prejavuje záchvatmi dýchavice spôsobeným opuchom sliznice a kŕčovitým sťahom svalstva priedušničkových stien. Príčinou choroby je alergia – precitlivenosť na alergény, ktorými môžu byť čiastočky prachu, peria, srsti, produkty baktérií, chemické látky, lieky a pod. Astma sa najčastejšie vyskytuje medzi deťmi, ktoré trpeli alebo trpia na alergické choroby kože, napr. ekzémy.

Rajčiaky nechránia pred ochorením na rakovinu prostaty, ako sa dlhé roky tradovalo vo verejnosti. Časopis Berkeley Wellnes-Report uverejnil štúdiu na tému lykopén, označovaný aj ako psíkarotén patriaci do skupiny karoténov, z ktorej vyplýva, že konzumácia zeleniny s vysokým obsahom lykopénu neznižuje riziko tohto mužského ochorenia. Doteraz to tak tvrdili niektoré vedecké výskumy. No táto prírodná látka má rovnaký účinok ako placebo.

Liek radí.

Úspešná moderátorka Kveta Horváthová sa pridala k známym slovenským osobnostiam, ktoré podporujú projekt AVON proti rakovine prsníka. Moderátorka spolu s ďalšími tvárami projektu sa zúčastní aj 5. ročníka AVON Pochodu proti rakovine prsníka, ktorý sa uskutoční 15. júna 2013 v Bratislave.