Ľudský domov je druhá psia svorka

Odhaduje sa, že asi pol milióna slovenských domácností vlastní psa, no ako udáva Sloboda zvierat, len 17 % z nich je aj evidovaných na príslušných úradoch. Každoročne pribúda čoraz viacej psíčkarských domácností, žiaľ, až vyše 30.000 nechcených psov ročne uhynie!

 

 

Práve nedostatočná zodpovednosť a nezvládnutá starostlivosť za štvornohého člena rodiny často končí tragicky: vyhodením, či utratením. Rozhodnúť sa pre kúpu psa do domácnosti by preto nemal byť ľahkovážny krok. Skôr, ako priniesť domov darček v podobe malého štvornohého chlpáča, je potrebné zvážiť si všetky náležitosti, ktoré s ich opaterou súvisia. „Pes je od nepamäti svorkové zviera a vylúčenie zo svorky je pre neho najväčší trest. Pre psov v našich domácnostiach je jeho svorkou rodina v ktorej žije,“ vysvetľuje MVDr. Radomír Kriek, veterinárny lekár. Poskytnúť patričný komfort psiemu spoločníkovi si teda odnáša oveľa viac zodpovednosti, ako sa na prvý pohľad možno zdá. Pre zdravý vývoj psov po stránke fyzickej aj psychickej je najdôležitejšia dostatočne venovaná pozornosť. „Práve zo psov, ktoré sa nudia a ktoré nemajú kde minúť svoju energiu, vyrastú problémové a neurotické zvieratá. Dnes je veľké množstvo psích športov, v ktorých sa môžu vyžiť psy aj ich majitelia. Každá fyzická aj psychická záťaž musí byť prispôsobená veku, plemenu aj samotnej individualite daného jedinca. Nie každý človek napríklad rád pláva, a tak je to aj pri psoch. Nie každého baví to isté,“ dodáva veterinár MVDr. Kriek.

 

Existujú však aj plemená, ktoré nie sú len miláčikom rodiny, ale aj nevyhnutným a plnohodnotným životným partnerom človeka. Nielen pre ich schopnosť navodenia duševného pokoja, ktorý vyhľadávajú predovšetkým samotári, či ľudia, trpiaci napríklad autizmom. Pes pre niekoho predstavuje náhradu zraku, sluchu i mysle. Profesionálne vycvičené psíky sú totiž nenahraditeľným pomocníkom mnohých ľudí, ktorí prišli o zrakový, ale i sluchový vnem. Vďaka dôslednej výchove dokážu vodiace psy nielen hľadieť za jeho majiteľa, ale sú dokonca nútené neuposlúchnuť jeho príkaz v prípade, ak by ohrozoval ich život. Vodiace psy si vďaka vlastnej schopnosti vyhodnotenia situácií a rizík, zaslúžia preto osobitý obdiv a úctu. Profesionálny odhad ľudí, ktorí na Slovensku využívajú unikátne schopnosti vodiacich psov, sa podľa Kataríny Kubišovej z Výcvikovej školy pre vodiacich psov odhaduje na asi 75. Ľudia, odkázaní na pomoc vodiaceho psa si dokonca môžu požiadať od štátu o príspevok na krmivo.

 

Krmivo je totiž rovnako dôležitá súčasť fyzickej kondície a starostlivosti o psa. „Potrava by mala byť prispôsobená veku, plemenu a aktivite psov. Dôležitý je napríklad dostatočný podiel bielkovín živočíšneho pôvodu, ktoré možno nájsť v kvalitnejších psích granuliach. Mali by obsahovať taktiež dostatok živín, vitamínov a minerálnych látok,“ odporúča Marián Just, obchodný riaditeľ, TEKRO - Eminent. Čoraz viac majiteľov si našťastie dôležitosť zloženia krmív pre zdravý vývoj psíka uvedomuje. „Aj preto zaznamenávame posun od lacnejších, diskontných krmív, k prémiovým a super prémiovým radám, ktoré možno nájsť najmä v špecializovaných predajniach chovateľských potrieb,“ dodáva Marián Just.

 

Rovnako ako o vlastné zdravie, aj o zdravie našich psích miláčikov sa musíme patrične starať. „Pravidelné veterinárne prehliadky aspoň jeden krát ročne majú byť samozrejmosťou. Metabolizmus psov je oveľa intenzívnejší ako u ľudí, čiže návšteva veterinára raz ročné je čosi podobné, ako keby ľudia išli k svojmu lekárovi iba raz za 7 rokov. Dbať prirodzene treba aj na ochrana pred infekčnými chorobami, vnútornými, vonkajšími parazitmi. Mnohí pôvodcovia týchto problémov sú spoloční pre zvieratá a aj ľudí. Čím chránime nielen psíkov, ale aj seba,“ dodáva veterinárny lekár MVDr. Radomír Kriek.

 

 

Autor
Mgr. Zuzana Szemöková, Foto: TEKRO - Eminent
Patrí do vydania