Mýty a fakty o osteoporóze

Kosť nie je kameň, ale živý organizmus. V tele máme bunky, ktoré sa zúčastňujú na jej stavbe, ale aj bunky, ktoré ju odbúravajú. V detstve a v puberte prevládajú tie stavebné, v dospelosti, keď je plne rozvinutá hormonálna aktivita, sú obe skupiny v rovnováhe, ale po ich poklese, najmä v menopauze, postupne začínajú prevládať bunky, ktoré odbúravajú kosť, tá redne a slabne. No a práve tu by sme mali zapojiť zdravý rozum, aby sme pre svoje zdravie urobili niečo užitočné.

Mýtus: Som príliš mladá na to, aby som sa zaujímala o osteoporózu

Fakt: Hoci je osteoporóza ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä po 50. roku života, nikdy nie je príliš skoro na to, aby ste sa o osteoporózu zaujímali z hľadiska prevencie. Tá by mala zahŕňať zdravú a vyváženú stravu bohatú na vápnik a proteíny, dostatok vitamínu D a pravidelnú pohybovú aktivitu. Dôležité je tiež vyhýbať sa fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu. Dostatok kostnej hmoty v mladosti je dôležitým východiskom pre zdravie kostí vo vyššom veku.

Mýtus: Osteoporóza je prirodzenou súčasťou starnutia

Fakt: V súčasnosti máme už pomerne dosť poznatkov o tomto ochorení a je známe, že nie u všetkých prichádza s vekom aj rednutie kostí. Vybudovanie silných kostí v mladosti, udržanie si ich zdravia počas dospelosti a pravidelná kontrola ich hustoty vo vyššom veku môže zminimalizovať riziko vzniku osteoporózy na minimum.

Mýtus: Iba staršie ženy trpia osteoporózou

Fakt: Osteoporóza nie je len „chorobou starších žien“. Stáva sa globálnym problémom a jej výskyt rastie so zvyšovaním počtu ľudí a starnutím populácie. V skutočnosti môže rednutie kostí u žien začať už vo veku 25 rokov.

Mýtus: Mužov sa osteoporóza netýka

Fakt: Štúdie dokazujú, že výskyt osteoporózy u mužov je vyšší, ako sa pôvodne predpokladalo – trpí ňou približne jeden z piatich mužov. Každá tretia zlomenina bedrovej kosti a každá piata zlomenina stavca sa týka práve mužov. Riziko vzniku zlomenín u mužov prudko stúpa s nadmernou, dlhotrvajúcou a pravidelnou konzumáciou alkoholu. Pravdepodobnosť vzniku osteoporotickej zlomeniny u mužov nad 50 rokov je porovnateľná s rizikom vzniku rakoviny prostaty.

Mýtus: Ak už máte osteoporózu, nemôžete svoj stav zlepšiť

Fakt: Osteoporóza môže byť liečená niekoľkými odborníkmi – všeobecným lekárom, endokrinológom, gynekológom, reumatológom či ortopédom. Existuje niekoľko možností liečby, ktoré znižujú riziko vzniku zlomeniny stavca až o 65 % a ostatných zlomenín až o 70 %. Medikamentózna liečba, doplnky výživy zabezpečujúce dostatočný príjem vápnika a vitamínu D by sa mali dopĺňať pravidelnou fyzickou aktivitou, ktorá zlepšuje obratnosť a rovnováhu tela.

Mýtus: Osteoporóza nie je vážnou a už vôbec nie smrteľnou chorobou

Fakt: Osteoporóza je veľmi rozšíreným zdravotným problémom. Každá tretia žena a každý piaty muž vo veku nad 50 rokov sú ohrození vznikom osteoporotickej zlomeniny, pričom riziko úmrtia na komplikácie spojené so zlomeninou bedrovej kosti je rovnaké ako riziko úmrtia na rakovinu prsníka alebo rakovinu prostaty.

Osteoporózou trpí približne 75 miliónov ľudí v Európe, USA a Japon - sku a predpokladá sa, že toto číslo sa zdvojnásobí v nasledujúcich 50 rokoch. Tiež sa odhaduje, že približne 225 miliónov ľudí v Európe, USA a Japonsku má zníženú hustotu kostí – osteopéniu. S prihliadnutím na demografické zmeny sa dá predpokladať, že najväčší nárast výskytu osteoporózy nastane v ázijských a latinskoamerických krajinách.

 

Patrí do vydania