Ochorenie, ktoré si nevyberá

Príznaky Alzheimerovej choroby možno v prvých fázach ochorenia ľahko prehliadnuť alebo ich pripísať stresu, únave či depresii a strate chuti do života súvisiacej so starnutím. Častým prejavom je aj zmätenosť či popletenosť, po čase sa objavia menšie poruchy pamäti, ktoré sa postupne prehlbujú. Ľudia postihnutí týmto ochorením môžu zabúdať mená svojich blízkych, názvy známych miest či účel každodenne používaných predmetov. Ako sa pamäťové výpadky, príznačné pre rané štádium ochorenia, postupne zhoršujú, pridávajú sa k nim aj iné mentálne poruchy a problémy správania.

Alzheimerova choroba je degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré je sprevádzané postupným úpadkom pamäti, myslenia, chápania, reči, schopnosti učiť sa, úsudku a plánovania. Príznaky ochorenia sa začínajú výpadkami krátkodobej pamäti, dezorientáciou a inými mentálnymi poruchami, ktoré postupne môžu viesť až k strate kontroly nad telesnými funkciami. Najčastejšie sa objavuje u ľudí starších ako 65 rokov, s mierne častejším výskytom u žien ako u mužov.

 

Všeobecne sa príznaky rozvíjajú takto – aj keď postup choroby môže mať v jednotlivých prípadoch mierne odlišnosti:

– zo začiatku nenápadne nastupujúce zmeny osobnosti spojené so zvláštnymi „maniermi“ alebo nevhodným správaním, niekedy akoby „karikovanie“ pôvodnej osobnosti,

– postupný nárast porúch pamäti,

– depresia a úzkosť alebo iné poruchy afektov, nálad,

– problémy s učením sa novému, problémy s obsluhou domácich spotrebičov, telefonovaním,

– neskôr všeobecná zmätenosť, neschopnosť plánovať a riešiť komplexnejšie problémy,

– problémy spojené s jazykom, matematickými operáciami a úsudkom,

– náladovosť, pocity smútku alebo hnevu, striedanie apatie a podráždenosti,

– dezorientovanosť v čase a priestore,

– neschopnosť adaptovať sa na zmenu, nové prostredie a podobne,

– utiahnutosť, či už pre stratu sebadôvery, alebo pre komunikačné problémy,

– v pokročilých fázach choroby – poruchy poznávania známych osôb, ilúzie,

– strácanie predmetov a následné obviňovanie okolia z okrádania,

– bludy a halucinácie,

– túlanie sa a schovávanie predmetov, nepokoj, agresívne prejavy,

– problémy s prijímaním potravy,

– poruchy spánku,

– strácanie schopnosti vyjadrovať sa rečou,

– strata celkovej kontroly nad sebou samým a telesnými funkciami,

s následnou plnou odkázanosťou na opateru,

– postupné ubúdanie aktivity, imobilizácia, kachexia (vysilenie).

Narastanie výskytu príznakov v pokročilých štádiách choroby, najmä nepokoja, nespavosti, negativizmu a agresivity sa môže stať dôvodom úplného vyčerpania osôb, ktorí chorých opatrujú, a následné umiestnenie chorých do nemocnice, neskôr do lôžkového zariadenia sociálnej starostlivosti. Adekvátna liečba zmierňuje nielen príznaky úbytku pamäťových a intelektových schopností, ale znižuje výskyt porúch správania chorých, zlepšuje ich opateru a predlžuje obdobie zotrvania v prirodzenom domácom prostredí, resp. úplné doopatrovanie doma.

TRÉNINGY PAMÄTI A KOGNITÍVNA REHABILITÁCIA

Pravdepodobne jediný súčasný účinný preventívny prostriedok proti predčasnému starnutiu mozgu je pamäťový tréning. Patrí k novodobým efektívnym nástrojom predĺženia nezávislého života seniorov, zvýšenia ich sebestačnosti a zo spoločenského hľadiska je aj ekonomicky najzaujímavejší – každý je zodpovedný sám za seba. Tréningy pamäti môžu navštevovať aktívni seniori, ktorí pociťujú problémy s pamäťou v bežnom živote, aj seniori, ktorým odporúčajú tento typ aktivity lekári – psychiatri alebo neurológovia ako doplnok liečby, zvyčajne problémov s pamäťou a depresie. Kognitívna rehabilitácia je modifikovaný tréning pamäti, je však určená pre ľudí s miernym a stredným stupňom Alzheimerovej choroby. Jej cieľom je udržanie kognitívnych schopností osôb postihnutých demenciou a je rovnako dôležitá ako farmakologická terapia.

 

Patrí do vydania