Sezóna sa začína - detské úrazy

Zimný spánok mladých cyklistov, korčuliarov a návštevníkov detských ihrísk sa končí a opäť sa začína sezóna odrenín, zlomenín, otrasov, ale aj vážnejších zranení.

Úraz nie je náhoda

„Ľudia si myslia, že úraz je náhoda. Nie je to pravda. Úraz patrí medzi poruchy zdravia, ktorým sa dá zabrániť. Riziko úrazu sa dá predpovedať, možno ho zmerať a účinne proti nemu zasiahnuť,“ vysvetľujú odborníci celosvetového projektu Bezpečná komunita. Až 23 % úrazov detí sa stane pri športových aktivitách. Športové úrazy zahrňujú vykĺbenia, zlomeniny, očné úrazy i poškodenia chrbtice. Najviac úrazov sa stane pri loptových hrách (hlavne pri futbale), pri lyžovaní, bicyklovaní, základnej telesnej výchove, pri atletike, ľadovom hokeji, sánkovaní, vodných športoch, zápasení. Úrazovosť výrazne stúpa od 10. roku a najvyššiu mieru dosahuje medzi 13. až 15. rokom života. Chlapci majú 2-krát vyššiu úrazovosť ako dievčatá. Deti z miest sú 2-krát častejšie ambulantne ošetrené ako deti z vidieka, najčastejšie majú poranenú hornú končatinu a hlavu.

Prilba rytierom

Mnohým zlým situáciám môžeme zabrániť, ak budeme veľmi zraniteľnú hlavu dieťaťa chrániť prilbou. Ochranná prilba síce nezabráni každému úrazu hlavy, ale dokáže zmierniť následky. Skúsenosti lekárov hovoria, že úrazy cyklistov, skejtbordistov či korčuliarov, ktorí nepoužívajú prilby, bývajú až o 80 % horšie a mávajú aj ťažšie následky ako úrazy tých, ktorí na ochranu myslia. Prilba môže zachrániť pred polovicou otrasov mozgu, môže dokonca aj zabrániť prasknutiu či zlomenine lebky. Naša lebka nám poskytuje prirodzenú ochranu len pri úrazoch do rýchlosti 10 – 15 km/hod., pričom čelný náraz v rýchlosti 20 km/hod. už môže byť smrteľný. Takže tých 10 eur, ktoré do najlacnejšej prilby investujeme, sa nám určite vráti v podobe zdravia dieťaťa.

Odolať frflošom

Niekedy to síce býva problém, ale deti treba naučiť nosiť prilbu a chrániče kolien, lakťov a rukavice. Ony síce tvrdia, že ich to všade tlačí, zavadzia im to alebo sa veľmi potia, ale toto ich frflanie radšej prepočujme. Radšej im prilbu pevne upnime a skontrolujme technický stav bicykla, kolobežky, trojkolky, kolieskových korčúľ či skejtbordu. Deti nevedia dostatočne posúdiť riziká, preto je dôležité dieťa od malička viesť k používaniu ochranných pomôcok. Po čase sa to stane pre neho samozrejmosťou.

Ako vybrať prilbu

– Prilbu vyberajte spolu s dieťaťom. Mala by mu na hlavne bezchybne sedieť, nikde by ho nemala tlačiť, nemala by mu skĺzavať z hlavy a v neposlednom rade by sa mu mala aj páčiť.
– Vyberte si radšej prilbu s odvetrávaním, i keď môže byť drahšia. Pre dieťa však bude pohodlnejšia a o to rýchlejšie si na ňu zvykne.
– Všimnite si, či má helma certifikát (symbol CE), či nie je niekde poškodená, prasknutá, či popruhy pevne držia. Kupovanie prilby z druhej ruky cez internet môže byť niekedy riskantné.
– Zmerajte dieťatku obvod hlavy v centimetroch, podľa neho vám predavač určí veľkosť prilby. Nezabudnite ani na jarnú čiapku, pridá niekoľko milimetrov na obvode.
– Prilba na hlavu dieťatka by nemala byť príliš ťažká.
– Prilba s dvoma upínacími mechanizmami je bezpečnejšia. Remienky pod bradou prilbu pevne držia, druhé upevnenie zase umožní prispôsobiť vnútro helmy obvodu hlavy.

Zákon je zákon

Nový cestný zákon SR (Zákon o cestnej premávke č. 8/2009 Z. z.) ustanovuje cyklistom povinnosť chrániť si hlavu riadne upevnenou ochrannou prilbou počas jazdy mimo obce. Deti – cyklisti do 15 rokov sú povinní nosiť prilbu aj v rámci obce.

Autor
(jš)