Candida a jej liečba


V kombinácii so zlým stravovaním je len otázka času, kedy sa nejaká pleseň rozmnoží v našom organizme (napríklad candida) alebo kedy nás viac či menej sympatická pleseň zvonku navštívi, a potom sa jej nechce od nás odísť. Takéto poruchy a niekedy chorobné stavy sa na začiatku nedajú nijakým spôsobom odhaliť. Na laboratórne vyšetrenia je ešte priskoro a náš pocit nám hovorí, že niečo nie je v poriadku, a my to nevieme vyjadriť.

Na úvod rozprávka

Robil sedliak usilovne bez ohľadu na to, že ho boleli kríže. Zo začiatku boleli menej, ale potom sa bolesť stupňovala. Bolo treba siať. Nebol čas na oddych. Sedliak zabudol na kríže a začali ho bolieť nohy. Bola to silná bolesť. Otvorili sa rany na nohách. Ale času na oddych opäť nebolo. Po určitom čase prešlo aj to. A sedliak ako sedliak – aj keď nepríjemnosti znovu prišli, zaťal zuby a usilovne pracoval ďalej. Jednej zimy, keď sa staral o dobytok, pocítil zimu, ale nemal čas myslieť na seba. Trochu neskôr, keď obriadim dobytok, pomyslel si. A dostal zápal pľúc. Potreboval ležať. Mám čas. Potom si poležím. Teraz nie. Mám prácu. Myslím, že sa tu mnohí z vás spoznávajú, ale dokončím príbeh, aby počuli aj ostatní. A tak sedliak, kašľúc pracoval usilovne, pokiaľ jedného dňa nevládal vstať z postele. Prišiel lekár, pokýval hlavou a odišiel, prišiel farár a odišiel tiež. A keď farár odišiel, došla smrť. „A prečo si prišla?“ čudoval sa sedliak. „Ešte som mladý a môžem aj robiť.“ – „Prišiel tvoj čas,“ odvetila smrť krátko. „Ja by som chcel ešte žiť.“ – „Prišiel tvoj čas,“ odvrkla smrť. Sedliak zbadal, že tu sa končí humor, tak sa opýtal: „Prečo si mi aspoň neposlala posla, aby som sa vedel pripraviť alebo urobiť niečo iné?“ – „Akože som neposlala?“ odpovedá smrť. „Keď som ti poslala posla vo forme bolestivých krížov s upozornením, aby si spomalil prácu, povedal si, že teraz musíš siať a že nemáš čas myslieť na oddych. A ani nevieš, že si vtedy vyčerpal silu zo svojich ľadvín. Poslala som ti bolesti do nôh ako upozornenie, že ti srdce nepracuje dobre a nech si oddýchneš. Neposlúchol si. Nezastavil si sa, ani keď si dostal zápal pľúc. Dávam ti ešte toľko času, aby si sa rozlúčil so svojimi blízkymi, a potom pôjdeš so mnou,“ nemilosrdne odpovedala smrť.
Predpokladám, že z tejto slovensko-chorvátsko-čínskej rozprávky mnohí z vás pochopia, čo treba a čo netreba robiť. Robiť musíme, ale nie vyčerpávať sa do maxima ani na fyzickej, ani na psychickej úrovni, lebo to oslabuje našu obranyschopnosť.

Diagnóza – candida

V kombinácii so zlým stravovaním je len otázka času, kedy sa nejaká pleseň rozmnoží v našom organizme (napríklad candida) alebo kedy nás viac či menej sympatická pleseň zvonku navštívi, a potom sa jej nechce od nás odísť. Takéto poruchy a niekedy chorobné stavy sa na začiatku nedajú nijakým spôsobom odhaliť. Na laboratórne vyšetrenia je ešte priskoro a náš pocit nám hovorí, že niečo nie je v poriadku, a my to nevieme vyjadriť. Sme schopní rôznymi technikami určiť, ako sa takáto – zo začiatku porucha a neskôr choroba – môže ďalej vyvíjať, a na základe tohto odporučíme samoliečbu. No technika napreduje každým dňom ďalej a nepochopiteľné veci zo včera sa dnes stávajú bežnými a pochopiteľnými. Ako dlho sme museli čakať na celkové vyšetrenie, aby nás náš lekár poslal ďalej, ak sa niečo objavilo. Ale dnes to už tak nie je. Vedci z Ukrajiny Malyhin a Pulavski zistili, že sa v našom tele počas rôznych procesov vďaka interakcii krvi, O2, N, C i H vytvára teplota a tá sa na niektorých miestach, napríklad v artériách na krku, pod pazuchami a v pupku dá merať optickými senzormi – čipmi. A následne títo ukrajinskí vedci zostrojili prístroj, ktorý dokáže neinvazívne merať parametre, ktoré dostanete, keď idete na krvné testy do laboratória (podrobnejšie o prístroji píše Dr.Ac. Boris Subotič na inom mieste v časopise). Prečo majú takéto informácie pre nás veľký význam? Okrem iného aj preto, lebo sme veľakrát objavili poruchu činnosti niektorého orgánu, ktorá nesúvisela s poruchou iného orgánu. A následne sme zistili, že ide o poruchu, ktorú vyprovokovala pleseň candida. Ak ešte niekto nepočul nič o candide, má na to čas. Ešte sa o nej v živote napočúva dosť. Pred 40 rokmi bola pleseň prítomná, ale nerobila nám problémy. Dnes vedci tvrdia, že v dôsledku nekontrolovaného užívania antibiotík sa jej počet zvýšil 20-krát. Aby sme s ňou vedeli bojovať, musíme vedieť, či ju naozaj máme. Okrem testu, ktorý vám dám, dajte si urobiť aj laboratórne vyšetrenia. Tie môžu presne určiť, o aký druh plesne ide. Niekedy sa však pleseň neobjaví v laboratórnych nálezoch a my ju predsa spoznáme na základe všetkých symptómov, ktoré som vám opísal. To je čiastočne aj preto, lebo z času na čas zmeníte stravu a množstvo plesne ihneď klesne. Samozrejme, musíme byť opatrní. Naše problémy nemusí spôsobiť len candida. Môže to byť skupina viacerých plesní alebo niektoré iné choroby. Ale našťastie, nič nám neuškodí, ak sa začneme liečiť, ako keby sme candidu mali. Ide o niečo úplne iné, ako je prísna medicínska liečba. Ale nezabudnite! Vždy musíte byť pod kontrolou svojho lekára. On vám môže takisto pomôcť s niektorými užitočnými liekmi.

Test na candidu albicans

Upozorňujem, že test je oveľa rozsiahlejší, ale aj tieto parametre nám už môžu poukázať na možnosť infekcie candidou. Máte alebo trpíte: na nával krvi (kongestia), biely povlak na jazyku a v ústnej dutine, plesne na koži, plesne na nechtoch, chronickú únavu, zubnú protézu, čiastočnú ústnu protézu, praskliny na jazyku, tinitus, zápaly a svrbenie v ušiach, svalovú slabosť, bolesti svalov, opuchy kĺbov, neidentifikovateľné bolesti kĺbov. Liečili ste sa za posledný rok antibiotikami, máte slabý imunitný systém, diabetes, cítite sa zle vo vlhkom a teplom prostredí. Prekáža vám: cigaretový dym, výfukové plyny, výpary z farieb, lakov a riedidiel, vôňa nových kobercov.Pohlavné orgány: chronická plesňová infekcia, svrbenie, pálenie na pohlavných orgánoch, silnejší výtok bez zápachu, výtok so zápachom, antikoncepcia, hormonálna terapia, problémy s menštruačným cyklom, časté zápaly prostaty, častý uretritis, častý cystitis. Tráviaci trakt: syndróm dráždivého čreva, nadutosť a plynatosť, kŕče, hnačky, zápcha, nechutenstvo, poruchy trávenia, silný pocit nadutosti pod srdcom, pálenie záhy, hysterický hlad, veľká chuť na sladkosti, zlé laboratórne pečeňové testy, afty v ústach, odpor voči alkoholu, neidentifikovateľné fľaky na koži, svrbenie v oblasti konečníka, slizká stolica, alergia na potraviny. Ak ste už na 10 otázok odpovedali áno, pravdepodobne máte candidu. Ak si k tomu urobíte ešte náš test a ten bude pozitívny, môžete začať s liečbou.

Boj s candidou

Upozorňujem, ak sa dobre nepripravíte už na štarte, prehrali ste boj. Ešte raz opakujem, že s candidou sa narodíme a pokiaľ ťažká psychická a fyzická práca a vyčerpanie kombinované so stravou nenarušia našu imunitu, žijeme s candidou v priateľstve. Okrem jej prítomnosti v črevách ju nájdeme v ústach, dutinách, žalúdku, pošve atď. Metabolické odpady sú vždy kyslé a naše telo si s týmto odpadom vďaka dobrej bifido mikroflóre vie poradiť. Ak sa z dôvodu narušenej imunity rozmnoží candida, pH sa zmení na zásadité, a vtedy už telo má čo robiť. Počas dodržiavania diéty v kombinácii s liečivami sa môže ľahko stať, že candidu zabijeme, čo my nechceme. Najlepšie je dostať ju z organizmu živú, ak sa nám to podarí. Mŕtva candida nám svojím toxínom vie takisto strpčiť život vo forme migrén, nevoľnosti, silnej únavy, bolesti kĺbov. Takáto očista môže trvať 3 až 30 dní podľa intenzity očisty. Počas očisty treba piť viac vody kvôli lepšiemu vyplavovaniu, ale iba dočasne. Známe je, že počas diéty a liečby niektoré osoby mávajú veľkú chuť na sladkosti alebo pivo. Tento stav sa dá odbúrať užívaním výživových doplnkov. Vieme, že v črevách je tma, vlhko, teplo, a keď ešte dodáme cukry alebo pivo, podporíme vitalitu candidy. A potom je veľmi ťažké vyhnať ju z jej vlastného domu a ona silno bojuje, aby tam ostala. To znamená, že ak sa pripravíte na liečbu, musíte dodržiavať pár pravidiel. V literatúre sú uvedené oveľa prísnejšie pravidlá, ale skúsenosti ukázali, že aj tieto sú dostatočné v prípade bez dodatočných komplikácií. Ako prvé sa musíte vzdať všetkých sladkostí a alkoholu, najmä piva. Na začiatku vylúčiť ovocie a ovocné šťavy, ako aj mrkvu. Zeleninové šťavy sú povolené. Ďalej musíte vylúčiť všetky sušené potraviny, ako aj tie, ktoré fermentujú, napr. plesnivé syry atď., naklíčené obilniny, priemyselne spracované vločky. Ak ste citliví na uhľohydráty, pozor na vybrané suroviny. Teraz, keď to viete, už vám nestojí v ceste žiadna prekážka, aby ste začali s diétou a samoliečbou. Prvé tri týždne jedzte ražný chlieb bez kvásku s prívarkami z kelu, kapusty, repy, zimnej tekvice, špenátu, brokolice. Použite cibuľu, cesnak, korenie, čerstvý zázvor. Dodajte citrón, nie veľa, a limetku. Jedzte aj čím viac kyslej kapusty. Ak sa vám dočasne stav zhorší, je to kvôli silnej očiste kapustou. Ak by tento stav trval dlhšie, treba znížiť dávky kyslej kapusty. Ak si dáte 1 – 2-krát do týždňa mäso, dajte pozor, aby bolo domáce a bez antibiotík. Ak nekonzumujete mäso, jedzte rybu, ale vždy s citrónom. Neorientujte sa len na surovú potravu, lebo medzi tými, čo jedia len surovú stravu, je veľa takých, ktorí majú candidu. Občas pridajte celozrnné cestoviny a strukoviny. Jedzte šaláty, ale pozor na konzumáciu paradajok. Zatiaľ radšej nie. Po troch týždňoch vyhodnotíte váš stav. Ak sa nič nezmení, možno ide o nejakú skrytú chorobu. Preto by ste mali váš problém konzultovať s lekárom.

Víťazstvo nad candidou

Ak sa vám váš stav výrazne zlepšil, rozšírte svoj jedálny lístok nasledujúcimi komponentmi: viac strukovín, orechy, bio kukuričnú múku, dočasne sójové mäso, proso, ovos, sezam, nelúpanú ryžu, špaldu, mandle, mak, kešu, slnečnicu, para orechy. Napriek tomu, že nemám mimoriadne dobrý názor na acidofilné mlieko, pite ho podľa návodu od 4 – 10 miliárd baktérií. To môže niekomu z vás dočasne pomôcť, iba pokiaľ ich pijete. Zapamätajte si, iba vlastné baktérie sú pre nás užitočné a dlho vydržia. A ony sa vytvárajú tak, že im vytvoríme správne pH a uvoľníme priestor bez veľkého počtu nám neužitočných baktérií. Takže očista. A zase sme na začiatku všetkých tém. Na konci 6. týždňa opäť ohodnotíte svoj zdravotný stav, a keď sa už cítite dobre, pridávajte potraviny z vášho bývalého jedálneho lístka a pozorne pozorujte, ktorá vám nerobí dobre. Tú vylúčite navždy zo svojho jedálnička. Samozrejme, počas samoliečby sa používajú určité výživové doplnky, ktoré vám predpíšu odborníci na výživu, ako aj lieky, ktoré vám predpíše váš lekár. Ak beriete antibiotiká, neliečte sa proti candide. Stratíte tým už na štarte. Candida zbožňuje črevný tmavý, vlhký a teplý priestor, kde všetko vonia po čerstvých antibiotikách a vyzerá ako v Hirošime po výbuchu atómovej bomby. Všetko mŕtve. Je to stav po antibiotikách. Anti = proti, bios = život. Želá si niekto, aby som mu to prekladal?

Autor: 
Dr.Ac. Boris Subotič
Patrí do vydania: 
December 2008