Marec 2023

Vyčerpanosť aj po menšej námahe, celková malátnosť organizmu... Častý dôsledok zimou oslabeného tela. Za týmito príznakmi jarnej únavy môže stáť zhoršená kvalita črevnej mikroflóry spôsobená nedostatočným príjmom kvalitnej výživy, chrípkovými ochoreniami či užívaním antibiotík počas zimného obdobia. A následkom je bujnenie škodlivých baktérií na úkor baktérií udržiavajúcich zdravý stav organizmu. Naše zdravie totiž vo veľkej miere ovplyvňuje, žiaľ, často tabuizované zdravie čreva. Správne zloženie črevnej mikroflóry je dôležité nielen pre zdravé trávenie, ale aj pre našu imunitu. Ak nášmu telu chýbajú baktérie priaznivé pre život – probiotiká – vedie to k jeho zníženej schopnosti brániť sa voči mnohým ochoreniam i jeho celkovej slabosti.

Aj u vás sa zrodila túžba zhodiť zopár kíl a cítiť sa tak lepšie vo vlastnej koži? Hľadáte odpoveď na otázku, ako dosiahnuť tento cieľ nenásilne a zároveň si upevniť zdravie?

Keď ide o nákup potravín, plánovanie môže vašu návštevu supermarketu skrátiť aj zefektívniť. Mnoho ľudí nakupuje len pár naplánovaných jedál, plus základné potraviny, ktoré sa v nákupnom zozname týždeň čo týždeň opakujú. No čo si tak naplánovať nákup, ktorý by bol prospešný pre vaše zdravie aj zdravie vašej rodiny?

Svetový deň obezity upriamuje pozornosť na rastúcu epidémiu obezity a potrebu lepšej prevencie a liečby nielen vo svete, ale aj v Európe. Tento rok sme si ho pripomenuli 4. marca 2023. K šíreniu osvety prispievajú národné a miestne podujatia organizované vo všetkých štátoch vrátane Slovenska.

V Európe sa ochorenie považuje za zriedkavé, pokiaľ postihuje menej než 5 osôb z 10 000. V súčasnosti je definovaných viac ako 8 000 zriedkavých chorôb, čo na počet pacientov predstavuje vysoké čísla. Napríklad v roku 2004 bolo v Európskej únii 30 miliónov pacientov s týmito chorobami a súčasný odhad je približne 50 miliónov. Počet pacientov so zriedkavým ochorením sa pri jednotlivých diagnózach výrazne líši. Pri niektorých ochoreniach je to len jedna osoba zo 100 000 alebo dokonca jedna osoba z milióna. Zriedkavé choroby sa tiež líšia svojou závažnosťou. Niektoré z nich spôsobujú smrť už pri narodení, zatiaľ čo iným sa dá vhodnou liečbou alebo dodržiavaním určitých pravidiel predísť a zlepšiť tak kvalitu života. To je aj prípad raritného ochorenia nazývaného fenylketonúria (PKU).

Každú jar treba pripomínať, aby sme venovali zvýšenú pozornosť ochoreniam, ktoré prenášajú parazity cudzopasiace na povrchu nášho tela. Reč je o kliešťoch, ktoré cicajú krv teplokrvných živočíchov, teda aj ľudí. Prisať sa na človeka môžu kdekoľvek – na prechádzke v lese, na lúke i v parku na sídlisku. Priniesť si ich možno prisaté na tele, tiež v odeve, kde sú schopné prežiť aj niekoľko dní. Sú také maličké, že ich takmer nevidieť, preto vyvolávajú strach.

Meranie tlaku krvi je tak dôležité a kľúčové pre manažment zdravia, že veľký fyziológ Johannes Muller raz povedal že: „objavenie krvného tlaku bolo dôležitejšie ako objavenie krvi.“ Neverili by ste, ako sa meral krvný tlak kedysi, a aké máme šťastie, že tento veľký vynález môžeme mať dnes doma.

Až 35,8% dospelých fajčiarov zahadzuje cigaretové ohorky na zem. Užívatelia nahrievaného tabaku pristupujú k životnému prostrediu a ekológii oveľa zodpovednejšie než fajčiari. Tabakové náplne zahadzuje na zem polovica z nich v porovnaní s fajčiarmi klasických cigariet. Vyplynulo to z rozsiahlej celoslovenskej ankety , do ktorej zapojilo vyše 21-tisíc Slovákov zo všetkých krajov. Až 76,3% Slovákov vníma najviac cigaretového odpadu paradoxne na miestach, kde je fajčenie zakázané, teda v okolí zastávok verejnej hromadnej dopravy. Ohorky z cigariet a tabakové náplne odhodené na zem znečisťujú životné prostredie. Slovenský technologický startup – EcoButt, má však riešenie pre všetky zvyšky tabakových výrobkov. Prináša kampaň "EcoButtni svet svojou cestou", ktorej cieľom je predstaviť verejnosti možnosti recyklácie tabakových filtrov a motivovať tak k zodpovednejšiemu prístupu k svojmu okoliu.