Február 2023

Zimné týždne budú za chvíľu už definitívne preč. Každý rok si tak trochu vyčítame, že sme sa veľmi nehýbali a holdovali výdatným dobrotám. Po zime sme unavení a málo výkonní, cítime dôsledky nedostatku slniečka. Potom stačí len maličkosť, napríklad nárazový športový výkon – a bolesti chrbta sa hlásia o slovo. Rýchla a šetrná úľava ale existuje.

Schopnosť nášho organizmu ubrániť sa obávaným nástrahám zimy – bakteriálnym a vírusovým infekciám, je podľa odborníkov úzko spojená s hladinou vitamínov v našom tele. Kladiete si otázku, prečo sa nikdy nenakazia všetci, ktorí prišli s agresívnymi mikroorganizmami do styku? Odpoveď je jednoduchá, to, či podľahneme ochoreniu, závisí od toho, akú silnú máme imunitu.

O rozhovor na túto tému sme požiadali MUDr. Martu Hájkovú CSc., MPH, hlavnú odborníčku MZ SR pre odbor Pneumológia a ftizeológia. Pôsobí na Klinike pneumológie, ftizeológie LF UK a UNB ako prednostka kliniky a zároveň ako vedúca Centra pre predtransplantačnú prípravu a potransplantačnú starostlivosť o pacientov vyžadujúcich transplantáciu pľúc.

Diabetes mellitus 2. typu postihuje všetky tkanivá a orgány v našom tele. Aj pečeň, a to významne. Diabetes je dokonca dôležitým rizikovým faktorom pre vznik a progresiu nealkoholového stukovatenia pečene (NAFLD). Napriek vysokej prevalencii a závažným klinickým dôsledkom nealkoholového stukovatenia pečene u pacientov s diabetes mellitus 2. typu, sa však v klinickej praxi tento fakt často prehliada.

Vitamíny, minerály i ďalšie živiny potrebujeme nielen pre zdravie – ide o látky všestranne a blahodarne pôsobiace aj na našu krásu. Ktoré z nich nám pomôžu privítať jar s bohatšími vlasmi, jemnejšou pleťou a pevnejšími nechtami?

 

 

Poznáte ten vtip, že chrípku prenášajú len ženy, lebo žiadny muž s teplotou nad 37°C by nedokázal vyliezť z postele? Ako vtip dobré, no pravda je, že chrípka sa vo veľkom šíri aj v detských a študentských kolektívoch. Pravda je aj to, že chrípkovú sezónu ešte zďaleka nemáme za sebou. Vyvrcholiť by mala na prelome januára a februára. A určite by sme ju nemali podceňovať.