Júl - August 2022

Kečup milujeme všetci bez rozdielu, malí i veľkí. Je univerzálnym gurmánskym jazykom chuti všetkých národov na svete. Špagety, hranolčeky či burger... bez kečupu si ich ani nevieme predstaviť. Navyše, kečup to vie poriadne roztočiť a nuda na tanieri nehrozí! Že sa s jedlom nehrá? Koho by nepotešil kečupový smajlík na raňajkovej omelete? Deň je hneď o niečo krajší!

Dym z cigariet nie je problémom len pre fajčiarov. Pokiaľ fajčia doma a v uzatvorených priestoroch, v ohrození sú všetci členovia domácnosti, vrátane milovaných zvierat. Podľa odborníkov pasívne fajčenie môže spôsobiť domácim miláčikom napríklad ťažké respiračné problémy alebo rakovinu ústnej dutiny, či lymfatických uzlín.

Viac ako polovica novo diagnostikovaných pacientov s nezhubným zväčšovaním prostaty prichádza k lekárovi až vtedy, keď pociťujú bolesť pri močení alebo majú problémy v sexuálnom živote. Počúvajte preto svoje telo a venujte pozornosť signálom, ktoré vysiela – pomôžu vám odhaliť prejavy tohto ochorenia včas.

Na toto vážne ochorenie poisťovne schvaľujú liečbu iba výnimočne. Sledujte tieto príznaky!

Slovensko dosiahlo prvenstvo vo výskyte cirhózy pečene vo svete – uviedol vedecký časopis Lancet. Súčasne sa cirhóza pečene stala najčastejšou príčinou smrti dospelých na Slovensku. Preto vznikol pod záštitou prezidenta Slovenskej hepatologickej spoločnosti, MUDr. Ľubomíra Skladaného, PhD. projekt SIRIUS, ktorého cieľom je včasné odhalenie ochorenia pečene predovšetkým u obyvateľstva, ktorí nemajú žiadne príznaky choroby. Aktívny prístup – teda skríning, hovorí pán prezident Skladaný, pomôže odhaliť ochorenie v takom štádiu, aby sa zabránilo cirhóze a zachránil sa tak ľudský život.

Nielen na jar chudneme do plaviek a zhadzujeme tak prebytočné kilogramy, ktoré sa na nás nalepili počas chladných mesiacov. Leto je ideálnym časom, aby sme si upravili svoje stravovacie návyky a začali sa viac hýbať. Voľnejšie obdobie nám ponúka ideálnu príležitosť nato, aby sme si vytvorili nové návyky a s nimi prešli s ľahkosťou do jesene. Naše úspechy nám pritom pomôže najlepšie zaznamenávať správne zvolená váha.

Spoločnosť Philip Morris International pokračuje v napĺňaní vízie sveta bez cigaretového dymu. V týchto dňoch rozšírila už aj na Slovensku svoju ponuku bezdymových zariadení o revolučnú novinku – elektronickú cigaretu IQOS VEEV. Ponúka tak dospelým fajčiarom, ktorí nevedia, alebo nechcú skončiť s fajčením cigariet, ďalšiu bezdymovú alternatívu.

Chystáte letnú grilovačku s rodinou či priateľmi? Nechajte sa inšpirovať skvelými pochúťkami od grilmajstra Marcela Ihnačáka, ktorý sa s nami podelil aj o niekoľko zaujímavých tipov a trikov. Presvedčte sa s nami, že okrem klasických klobások a páročkov sa na gril hodia aj lahodné syry, šťavnaté steaky, chrumkavá zeleninka či dokonca sladké ovocie!

Kdekoľvek sa vyberiete po zaujímavých trasách v oblasti Dolného Rakúska, zistíte, že všetky tieto miesta dýchajú históriou. Nedávno sa mali možnosť spoznať bližšie niektoré z nich, konkrétne Zámok Eckartsau – barokový komplex poľovníckeho zámku a prírodného parku Habsburgovcov neďaleko rovnomennej rakúskej obce v okrese Gänserndorf a takisto Zámok Rohrau, nachádzajúci sa v divokom, romantickom prostredí na začiatku luhov rieky Leitha. V Rohrau sme okrem toho navštívili aj rodný dom významných skladateľov Josepha a Michaela Haydna. A aby toho nebolo málo, navštívli sme aj Petronell-Carnuntum, kde bola kedysi, pred viac ako dvetisíc rokmi, pulzujúca rímska metropola. Napokon sme sa zastavili v Hainburu an der Donau v okrese Bruck an der Leitha, ktoré je najvýchodnejším rakúskym mestom.