December 2021

Vkuse mi zvoní mi telefón. Pípajú správy. Dobré správy nechodia. Iba tie zlé a ešte horšie.

Podľa kardiológov pravidelné sledovanie krvného tlaku by sme mali mať na pamäti už vo veku nad 40 rokov, zvlášť, ak pochádzame z rodiny s výskytom hypertenzie, alebo trpíme nadváhou, cukrovkou, prípadne iným chronickým ochorením, nedožičíme si dostatok spánku a pracujeme pod neustálym stresom. Veková hranica hypertonikov sa totiž posúva čoraz nižšie...

Najkrajšie sviatky v roku sú tu a naše telo viac ako inokedy potrebuje oddych a myseľ tiež. Starosti treba hodiť za hlavu a ak aj máte menej času, nestíhate všetky prípravy pred sviatkami, nezúfajte. Dožičte si predvianočnú pohodu.

Človek možno ani netuší, že trpí osteoporózou, pokiaľ ho neprekvapí náhla zlomenina končatín, bedra, či stavca, a to aj po nevinnom, miernom páde. Úbytok kostnej hmoty nebolí. K ochoreniu aj preto dokonale pasuje prirovnanie tiché, bezpríznakové.

Od januára 2022 prejde najviac nových poistencov do Všeobecnej zdravotnej poisťovne. O tom, čo stojí za úspechom štátnej inštitúcie, ktorá na úkor konkurentov uplynulé roky skôr strácala, sme sa rozprávali s jej generálnym riaditeľom Richardom Strapkom.

Dnes je aj v stomatológii možné takmer všetko. 3D tlač zubov, doplnenie chýbajúcej kosti či dokonale presne odvedené zákroky pod mikroskopom. Vďaka precíznosti a disciplíne zubných lekárov môžu nové zuby vydržať desiatky rokov, do konca života. Dokážu robiť zákroky, ktoré navrátia ako zdravie a funkciu zubov, tak aj estetiku úsmevu. Do posledného detailu vedia opraviť na počkanie to, čo vám pri pohľade do zrkadla na vašom úsmeve prekáža.

Progresívna pľúcna fibróza je nezvratná zmena pľúcneho tkaniva, ktorá vedie k postupnému poškodeniu a znefunkčneniu pľúc. Inak povedané, ak pľúca zastihne progresívna pľúcna fibróza, začnú sa postupne a nezvratne meniť, poškodzovať, tuhnúť a ich funkcie sa zhoršujú.

Najúčinnejšou ochranou pred vírusom COVID 19 je samoizolácia. To však pre mnohých ľudí nie je možné a aj tí, ktorí pracujú na home office, musia ísť niekedy aspoň na nákup. Odporúčania sú pritom jasné vo všetkých prípadoch – ROR – čiže rúško, odstup, ruky (dezinfekcia). Dnes už rúško neplatí, podľa nariadenia ÚVZ, musíme mať prekryté ústa a nos respirátorom typu FFP2 (bez výdychového ventilu, aby sme prípadné ochorenie nevydychovali smerom von).

Pečenie koláčov, upratovanie, plánovanie Vianoc a k tomu ešte zamestnanie – to všetko sa spája najmä so stresom, aby bolo všetko dokonale pripravené. Často tak pri chystaní prekvapení pre druhých zabúdame myslieť na seba. Obdobie pred Vianocami by však malo byť aj časom dopriať si niečo výnimočné a originálne.