Apríl 2019

Pacientska aliancia Nie rakovine a organizácia Europacolon Slovensko v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR spúšťajú spoločnú podpornú informačnú kampaň k národnému skríningovému programu rakoviny hrubého čreva a konečníka Nezahoď svoj život – Urob si už dnes preventívny test.

Stres – slovo, ktoré skloňujeme niekoľkokrát denne. Stal sa súčasťou nášho života takmer rovnako ako vzduch a dýchanie. Vyhnúť sa mu nedá, skúsme ho teda eliminovať. Na pomoc si prizvime horčík. Zmierni úzkosť, podráždenie, poststresové napätie, bolesti hlavy, búšenie srdca, podporí naše sústredenie.

Liga proti rakovine pripravila užitočné informácie o prevencii rakoviny

Koľko beriete liekov? Dokážete ich vymenovať? Stalo sa vám, že ste neužívali lieky podľa odporúčania lekára? Ste ochotný prestať fajčiť, znížiť svoju hmotnosť a dostatočne sa hýbať, ak si to vyžaduje liečba vášho ochorenia? Adherencia - ochota liečiť sa a dodržiavať zásady zdravého životného štýlu a správneho užívania liekov je kľúčová pre úspešnú terapiu všetkých, nielen chronických ochorení. Počas Týždňa adherencie sa v spolupráci so spoločnosťou Teva všeobecní lekári zaoberali tým, prečo pacienti liečbu nedodržujú, prípadne čo im v terapii chýba, aby boli viac motivovaní k zodpovednejšiemu prístupu k liečbe.

S prichádzajúcou jarou začíname vnímať nielen krásu zobúdzajúcej sa prírody, ale častejšie sa na seba pozeráme v zrkadle, hodnotiac svoj zovňajšok. Musím však povedať, že jarný detox by sa mal týkať aj našej duše. Všetko v nás – každá bunka by sa mala prebrať a dostať výživu v podobe správnej stravy a kvalitných doplnkov výživy.

Pri plánovaní rodičovstva je možné využiť viac metód stanovenia plodných dní ženy. Účinnou pomocou pri plánovaní materstva môže byť aj digitálny teplomer microlife MT 16C2 na stanovenie bazálnej telesnej teploty ženy, teda teploty meranej za tzv. bazálnych – základných podmienok. Umožňuje ženám, ktoré chcú rozumieť svojej plodnosti a vedome sa podieľať na jej napĺňaní, prirodzené plánovanie tehotenstva. Zmeny tejto teploty u žien súvisia totiž so zmenami v reprodukčnom cykle.

Po dlhej zime sa prebúdza príroda. Viete, kam sa vybrať v Českej republike? Je známa vďaka svojim historickým pamiatkam. Ale keď vás už cesty zavedú k našim susedom, bola by škoda zostať len v meste. Odporučíme vám aj krásne a unikátne trasy cez lesy, jaskyňami v podzemí i chodníkmi v korunách stromov.