Máj 2018

Čo s nadváhou a zníženým metabolizmom? Odpoveďou môže byť dopĺňanie chýbajúceho jódu či lecitínu. Obe živiny pomáhajú nielen pri spaľovaní tukov, ale aj pri únave, slabosti, depresiách, zhoršovaní pamäti, pri problémoch so srdcom, zvýšenom cholesterole či pri ďalších civilizačných ochoreniach.

Predpokladá sa, že minimálne jedna tretina obyvateľstva v SR má zvýšenú hladinu cholesterolu. Veľmi znepokojujúci je fakt, že viac ako 80 percent ľudí, ktorí patria do vysoko rizikových skupín populácie (sú to hypertonici, diabetici alebo tí, čo prekonali srdcovocievnu príhodu), nedosahuje normálne hodnoty cholesterolu. Normálne hodnoty cholesterolu má teda menej ako jedna pätina tejto rizikovej populácie! Vysoká hladina krvných tukov, najmä „zlého“ LDL cholesterolu je pritom najzávažnejším rizikovým faktorom srdcovo-cievnych ochorení. A hoci vyšetrenie hladiny cholesterolu je jednoduché a na Slovensku máme dostupnú efektívnu liečbu, mnoho ľudí nie je diagnostikovaných a nelieči sa.

Stav nášho zdravia je nielen odrazom našej duše, ale priamo súvisí aj s našou výživou. Celý rad klinických štúdií potvrdzuje nezastupiteľnú úlohu výživných látok tak na zachovanie životaschopnosti nášho organizmu, ako aj na jeho ochranu. V poslednom čase záujem vedcov vzbudil mimoriadny potenciál vitamínu B3 – niacínu. Klinické štúdie preukázali, že niacín vo forme kyseliny nikotínovej má terapeutický účinok na zníženie hladiny „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Zároveň podporuje zvýšenie hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu. A výsledok? Výrazné zlepšenie kvality kardiovaskulárneho systému!

Pamätáte si, ako nám rodičia hovorievali, čo máme robiť? Zvykli nám radiť, ako sa správať alebo čo by sme mali robiť pre vlastné dobro. Keď sme sa spýtali: „Ale prečo?“, odpoveď znela: „Pretože ti to hovorím.“ Teraz je rad na nás! Povzbuďme k prevencii zdravia našich rodičov – povedzme im, aby si dali odmerať krvný tlak, pretože chceme, aby s nami boli čo najdlhšie. Buďme im príkladom. Šírme spoločne túto myšlienku aj prostredníctvom sociálnych sietí s hashtagmi #pretozetitohovorim, #becauseIsayso.

Lekári hovoria o najnovších poznatkoch z praxe: stúpa počet mužov s poškodenými pohlavnými bunkami na úrovni DNA.