December 2017

Koža novorodencov a dojčiat dokáže omnoho menej odolávať nepriaznivým vonkajším vplyvom ako koža väčších detí a dospelých. Detská pokožka je v prvých troch rokoch života veľmi jemná, citlivá a často suchá. Viete, ako sa postarať o suchú, citlivú, prípadne atopickú pokožku vášho bábätka? Dáme vám niekoľko základných tipov!

Cítite sa pod psa, ste malátni, kvári vás teplota, kýchate, či neustále kašlete? Aj vy ste práve podľahli ochoreniu, ktoré prichádza najmä na jar a na jeseň? Začiatky ochorení prichádzajú s oslabenou imunitou, o ktorú sa treba starať počas celého roka. Nepríjemne ju narúšajú stresové situácie, málo spánku, príliš rýchle pracovné nasadenie, nesprávna výživa, obrovská psychická, či fyzická záťaž.

Bylinné sirupy MaxiVita sú na trhu už päť rokov. Kým v začiatkoch sa vyrábali ručne, s narastajúcim počtom zákazníkov vzrástol i dopyt. Okrem zavedenia novej výrobnej linky sa postupne začal rozširovať i sortiment. Dnes možno nájsť 8 bylinných sirupov, ktoré pomáhajú pri rozmanitých ťažkostiach – od kašľa cez nespavosť až po oslabenú imunitu. Medzi sirupy patrí: Posilnenie imunity, Kašlík, Prieduškový, Na kašeľ, Brusnica, Pokojný spánok, Železo + žihľava, vitamín C + rakytník. Naše motto je: „Pomáhame ľuďom žiť zdravší život.“

K obdobiam, keď náš imunitný systém dostáva najviac zabrať patrí zima. Noc trvá dlhšie než deň, čo vedie k zmenám v hormonálnom systéme, a tie zas ovplyvňujú výkonnosť imunitného systému. Na „scénu“ vstupuje aj veľký počet rôznych vírusových infekcií, ktoré sa s nadšením vrhajú na náš dýchací systém. Na oslabenú imunitu sú najnáchylnejšie najmä deti.

Výťažky rastlín – tisícročiami overený prostriedok na podporu zdravia. Dokážu priaznivo ovplyvniť obranyschopnosť nášho organizmu, našu vitalitu, výkonnosť, myslenie, koncentráciu, zrak, trávenie, spánok… V „zelených“ výživových doplnkoch kanadského výrobcu prírodných vitamínov Jamieson dostupných v lekárňach prinášajú ľudskému organizmu pohonné látky potrebné pre kvalitný život už 95 rokov. Rovnako dôležitá je ich liečiteľská i preventívna funkcia.

Rok, čo rok k nám prichádzajú pomaly a najmä nenápadne. Je to tak, Vianoce – najkrajšie sviatky roka – sa už blížia. Čas zastavenia, zamyslenia sa, ticha, pokoja a lásky. Čas opätovania vľúdneho a milého slova, pohladenia a stretnutia v kruhu svojich blízkych, známych či v kruhu nových priateľov. Atmosférou vianočných a sviatočných chvíľ dýchajú aj hotely SOREA od Bratislavy cez Tatry až po Spiš. V duchu regionálnych tradícií približujú svojim hosťom zvyky danej lokality a kraja, kde sa nachádzajú. Čím bližšie k Liptovu, k Tatrám a k Spišu, tým viac rozmanitostí a zvykov sa ponúka hotelovým hosťom.

Vyjadrite fialovú podporu pacientom s karcinómom pankreasu a ich rodinám, dodajte im silu. Poznajte príznaky jednej z najzávažnejších onkologických diagnóz a informujte o nich. Šírte, prosím, ďalej Mapu pomoci, môžete zachrániť život. 16. 11. 2017 je v Svetový deň boja proti rakovine pankreasu. Nielen vtedy všetci hovoríme NIE RAKOVINE!

Po dlhom zvažovaní, v ktorom z kúpeľných miest si nechať odpočinúť telo i myseľ, rozhodli sme sa s kamarátkou pre Karlove Vary. Boli sme zvedavé na najznámejšie české kúpeľné mesto a miesto, kde sa usporadúva medzinárodný filmový festival. Vzhľadom na to, že je vo Varoch hotelov ako húb po daždi, bolo z čoho vyberať. Hoci nás lákalo vyskúšať si veľké a slávne hotely, rozhodli sme sa stráviť wellness víkend v menšom rodinnom hotelíku neďaleko kúpeľného centra a na slávne budovy sa pozrieť hlavne zvonku.

Vianočné sviatky, Silvester a Nový rok. Tešíme sa na ne celý rok. Chceme si oddýchnuť, zreparovať organizmus a nabrať nové sily, ktoré v ďalšom roku budeme potrebovať. Ale niekedy je opak pravda. Bohatá ponuka jedál a nápojov je priam nechráneným útokom na naše telo. Neraz na to doplatí tráviaca sústava a tak si občas pokazíme aj dni, ktoré by mali byť v roku najkrajšie. Štedrý deň si mýlime so štedrosťou jedla a hlavne sa mýlime v tom, že všetko treba zjesť naraz, nekontrolovane a hlavne jedno cez druhé.

Rybí tuk je zdraviu prospešný, tvrdia lekári a spolu s dietológmi už dlho varujú, že jedálny lístok bez morských rýb dvakrát týždenne nie je úplný. Škoda, že na Slovensku i v Čechách, kde je spotreba okolo 5 kg rýb na hlavu a rok, nemáme takú pestrú ponuku morských rýb, akú poznáme z prímorských krajín. Zdravé a pre mnohých z nás zatiaľ vzácne morské ryby a s nimi aj ich cenný tuk ako žiaduca súčasť stravy či len jej doplnok môžu mať značný význam v každom veku, najmä z hľadiska prevencie závažných srdcovo-cievnych ochorení ohrozujúcich život a jeho kvalitu.

Vianoce, Vianoce, ticho sneží v nás. Vianoce, Vianoce, konečne sú zas. Spievajú koledníci. Je však ticho a pokoj tou skutočnou emóciou vianočných sviatkov? Predvianočný zhon, koncoročné dostihy, prehnané prípravy, ale i strach zo samoty, úzkosť či opustenosť sú príčinami vnútorného nepokoja. Skôr než telo začne tancovať krvný tlak. Lieta si hore-dole, akoby sa (ne)chumelilo. A preto je najdôležitejšie upratať si v hlave a v srdci. Na to nám vďačne poslúži advent!

Pri príležitosti sviatku svätého Mikuláša sa v priestoroch Detského kardiocentra (DKC) na bratislavských Kramároch opätovne stretlo veľa ľudí s veľkým srdcom a úprimným presvedčením pomôcť a spríjemniť deťom pobyt v nemocnici. Poslaním našich lekárov a nás všetkých je darovať deťom, ktoré majú choré srdiečko, bezstarostný a plnohodnotný život s nádejou na ďalší krásny deň. Tak ako po minulé roky pripravila Nadácia Detského kardiocentra pre malých pacientov popoludnie plné prekvapení a zábavy.