Jún 2017

Tlak krvi je jeden z hlavných ukazovateľov nášho zdravotného stavu. Práve preto je veľmi dôležité nielen jeho pravidelné meranie, ale hlavne pravidelné PRESNÉ meranie. Z tohto dôvodu si pri kúpe tlakomeru všímajme nielen jeho dizajn, ale zaujímajme sa aj o presnosť, s ktorou krvný tlak zaznamenáva, i o funkcie, ktorými je vybavený. Iba tak môžeme svoj krvný tlak kontrolovať objektívne a ohrozenie srdca odhaliť včas! Pravidelný domáci monitoring nám môže doslova zachrániť život!

Roztrúsená skleróza dokáže mladým, zdanlivo zdravým ľuďom obrátiť nečakane život naruby. Pri príležitosti Svetového dňa povedomia o skleróze multiplex sa preto známe osobnosti rozhodli zapojiť do projektu Neskrývaj sa – odhoď masku s cieľom osloviť a podporiť pacientov s touto zákernou „chorobou tisícich tvárí“ a tiež zvýšiť povedomie širokej verejnosti, upozorniť na varovné príznaky a zbúrať mýty a predsudky týkajúce sa tohto ochorenia.

O škodlivosti a dôsledkoch vysokého krvného tlaku už počul vari každý. Naozaj však platí, že čím nižší tlak, tým lepšie? Odpoveď približuje štúdia SPRINT, ktorej výsledky rozprúdili diskusie medzi odborníkmi a sú natoľko presvedčivé a jednoznačné, že môžu zmeniť celkový pohľad na liečbu hypertenzie.

Rakovina prsníka postihuje čoraz častejšie mladšie ženy. Osobnú skúsenosť s týmto ochorením mala aj Elena Hudáková, ktorá sa s ňou popasovala pred 4 rokmi. V rozhovore nám priblížila svoj životný príbeh, boj s chorobou aj to, prečo sa rozhodla angažovať v projekte AVON Pochod proti rakovine prsníka. 

Pokožka novorodencov je v porovnaní s pokožkou dospelých oveľa náchylnejšia na vysušovanie, poranenia, infekcie... A práve preto potrebuje špeciálnu starostlivosť: jemné čistenie, hydratáciu, aktívnu ochranu pred dráždivými látkami. Po pôrode jej tieto služby poskytuje novorodenecký mázok.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí sa v priestoroch Detského kardiocentra na bratislavských Kramároch sa opätovne stretlo veľa ľudí s veľkým srdcom a úprimným presvedčením pomôcť a spríjemniť deťom pobyt v nemocnici. Poslaním našich lekárov a nás všetkých je darovať deťom, ktoré majú choré srdiečko, bezstarostný a plnohodnotný život s nádejou na ďalší krásny deň. Tak, ako po minulé roky, pripravila Nadácia Detského kardiocentra pre malých pacientov popoludnia plné prekvapení a zábavy.

Slovensko aj napriek tomu, že je len malá krajina v srdci Európy, má územie bohaté na prírodné skvosty, najväčšie krasové územie v strednej Európe, unikátne pamiatky svetového dedičstva UNESCO, hrady, kaštiele, zámky, termálne pramene, ale aj najmenšie veľhory sveta Vysoké Tatry. Na malom území tu môžete nájsť takmer všetko od historických pamiatok, bohatej ľudovej kultúry a folklóru až po zábavu v rušných uličkách miest.

Počas 21. ročníka Dňa narcisov, ktorý sa konal 7. apríla 2017, všetkých poriadne potrápilo počasie, ale ani ono neubralo na výnimočnosti tohto dňa – dňa podpory, pomoci, spolupatričnosti. Dobrovoľníci i medzi kvapkami dažďa pripínali narcisy, ktoré ľuďom zápasiacim s ochorením dodávajú silu a energiu tento zápas vyhrať.