Marec 2017

Ako získať na jar energiu a účinne sa brániť proti chrípke a prechladnutiu? S bylinnými výťažkami z tradičných bylín – echinacey, cesnaku a zázvoru. Pomôžu stimulovať náš imunitný systém a zmobilizovať tak obranyschopnosť organizmu voči možným infekčným nástrahám.

Na cukrovku sa na Slovensku vlani liečilo vyše 345 000 ľudí. Nie každý diabetik má však svoje ochorenie pod kontrolou. Potvrdil to druhý ročník projektu Dia dni v lekárni, v rámci ktorého diabetologické sestry skontrolovali záujemcom hladinu glykovaného hemoglobínu. Test odhalí, ako ochorenie prebiehalo v poslednom období. Počas trojmesačnej tour ho v lekárňach po celom Slovensku podstúpilo 4 998 záujemcov, ich priemerná hladina glykovaného hemoglobínu bola 7,13 %. Za optimálnu sa považuje hodnota pod 7.

Znepríjemňujú vám život príznaky celiakie? Nevoľnosť po jedle, kŕče, plynatosť, hnačky? Alebo naopak, zápchy či problémy s vyprázdňovaním? Ste málokrvní, častejšie vám krváca z nosa? Bolia vás kĺby, svalstvo, objavila sa u vás osteoporóza? Neviete sa sústrediť na prácu, ste podráždení?

Zníženie hmotnosti zlepší funkciu obličiek a môže zabrániť ich zlyhaniu.

 

S Veľkou nocou sa tradične spájajú obyčaje súvisiace s príchodom jari. Významnú úlohu v nich hrá voda, oheň, zeleň a vajíčka. S vodou sa spája predstava čistoty a krásy, ktorá vrcholí počas Veľkonočného pondelka polievaním. Zeleň je súčasťou týchto sviatkov v podobe vŕbových vetvičiek i korbáčov upletených z čerstvých prútov vŕby. Nimi sa pri šibaní na Veľkonočný pondelok má preniesť sila prírody na človeka, ich dotyk omladzuje. Očistná úloha sa pripisuje aj ohňu, na ktorom sa pripravujú veľkonočné jedlá. Ako symbol nového života sa na Veľkonočnú nedeľu farbia kraslice.

 

Chuťovkou dnešnej doby sa stali wellness svety. Po krátkej prechádzke či ešte kratšej lyžovačke zatúžime po teple. A šup do teplej pary. Čo na nás číha v uzatvorených kabínkach a teplých vírivkách? Pozor na premnožené baktérie. V tele môžu narobiť šarapatu. No neraz platí pravidlo, že „suvenír“ v podobe „wellness infekcie“ vylieči infrasauna!

 

Jedno je isté. Vaše 2 % dokážu veľa. Niekomu predĺžia život aj o 3 roky. Inému dajú šancu dožiť sa vnúčat. Pokojne aj štyroch. A ďalšiemu môžu priniesť nespočetne veľa chvíľ s rodinou. Práve s vašimi 2 % z daní dokážeme v Lige proti rakovine pomôcť každý rok tisícom ľudí.

 

Jednou zo základných potrieb človeka je zabezpečiť si vlastnú strechu nad hlavou. Pre mnohých ľudí je kvalitné vlastné bývanie známkou spoločenského statusu. Pre väčšinu je však domov vybudovaný podľa vlastných predstáv istotou a bezpečným prístavom. A to je naozajstná hodnota.