November - 2013

Na Slovensku je už k dispozícii kombinácia Vitamín K2 + Vitamín D3! Ženám aj mužom pomôže pri prevencii a liečbe osteoporózy, aterosklerózy či liečbe kardiovaskulárnych chorôb. O kombinácii vitamínov K2 a D3 sme sa rozprávali s lekárom – odborníkom, profesorom MUDr. Jurajom Payerom, CSc., prednostom V. internej kliniky LFUK a Univerzitnej nemocnice Bratislava a hlavným odborníkom MZSR pre odbor endokrinológia a odbor vnútorné lekárstvo.

 

Chronický únavový syndróm je ochorenie, ktorým trpí veľké množstvo ľudí na celom svete. Dr. Byron Hyde vyhlásil, že chronický únavový syndróm je po AIDS najväčšou zdravotnou a ekonomickou hrozbou. Časť odborníkov túto diagnózu spochybňuje, čo je pravdepodobne spôsobené neschopnosťou komplexne zhodnotiť uvedený stav. Fakt je ten, že stav pacientov je reálny a nespochybniteľný. Tým, že sa vyskytuje buď v kapitalistických štátoch, alebo v štátoch a firmách, kde sa aj dnes uplatňuje vykorisťovanie (nadmerná práca, minimálny odpočinok, nedostatočné stravovanie, psychická záťaž), možno chronický únavový syndróm zaradiť medzi civilizačné ochorenia.

 

Diabetes mellitus je jedno z najčastejších a najzávažnejších chronických ochorení. Pokiaľ sa správne a včas nelieči, prináša riziko vážnych komplikácií ohrozujúcich život. Až tretina pacientov, ktorí trpia cukrov kou, však o svojom ochorení vôbec nevie, a teda sa ani nelieči. Ako dôsledok nekontrolovanej cukrovky im hrozí vysoké riziko srdcovo-cievnych ochorení, zlyhanie obličiek, slepota či amputácia končatiny.

 

Pred dvomi rokmi sa na nemeckom knižnom trhu objavila publikácia ekonomického novinára, publicistu a spisovateľa Hansa Laubera s názvom Skrotenie cukru. Lekári a odborníci ju prijali s pochybnosťami. Veď o diabetikoch s cukrovkou 2. typu platilo – a ešte stále sa to traduje, že táto choroba je neliečiteľná a speje od vysokej hladiny krvného cukru cez lieky na jej zníženie až k inzulínovej liečbe. A kto si nedáva pozor, zvyčajne končí v nemocnici s vážnymi cievnymi, očnými, kardiologickými či obličkovými ochoreniami. 

 

Existuje mnoho typov infekcií, ktoré sa spájajú s okom. Väčšina z nich je vysoko nákazlivá, a preto treba dodržiavať prísnu hygienu, aby sa zabránilo rozšíreniu infekcie. Ak nosíte kontaktné šošovky, je nevyhnutné a veľmi dôležité, aby ste si pred manipuláciou s nimi dôkladne umyli ruky. Oči by mali byť bez mejkapu, keď vkladáte šošovky. Dôvodom je, aby ste sa vyhli zaneseniu čiastočiek maskary do oka alebo pod šošovky. Mohlo by to spôsobiť infekciu alebo podráždenie oka.

 

Máte pocit, že sa vám pred očami objavujú drobné nečistoty alebo priesvitné obrazce? Pravdepodobne ide o zákaly nachádzajúce sa v sklovci oka. Hoci sú väčšinou neškodné, dokážu znepríjemniť život. Ak nezmiznú sami, pomôcť môže YAG laser, ktorý ako jediný na Slovensku vlastní martin ské očné centrum UVEA Mediklinik.

 

Urobte si v duchu rekapituláciu času stráveného v prírode, na slnku… Nedopadla v prospech dostatočného príjmu slnečného žiarenia? Žiaľ, väčšina obyvateľov vo svete je na tom rovnako – nemáme dostatok slnka, a tým aj slnečného vitamínu D. Lekári začínajú biť na poplach – poukazujú na jeho alarmujúcu absenciu, s ktorou súvisí široká paleta ochorení.

 

Nie je žiadna náhoda, že mnohí z nás ochorejú práve počas hektického predvianočného a vianočného obdobia, keď stres negatívne ovplyvňuje náš imunitný systém. Vzpružme svoju odolnosť účinnými vitamínmi s postupným uvoľňovaním, ktoré na naše zdravie dôsledne dohliadajú počas celého dňa!

 

Stres, psychická a fyzická námaha, nedostatok spánku, málo pohybu, zlá životospráva alebo výkyvy počasia. Aj tento sled každodenných výjavov sa môže stať základom pre nekvalitný imunitný systém. Ak vystavíte svoje telo jednému z týchto neduhov, hrozí vám zlé nastavenie a konštelácia imunity, a tým aj ľahší prienik vírusov či bacilov až v podobe nepríjemných ochorení. Zastavte kolotoč pracovných a domácich povinností a začnite kráčať vedno so svojou imunitou.

 

Jeseň je už v plnom prúde a s ňou pribúda aj respiračných ochorení. V týchto dňoch a počas nasledujúcich studených mesiacov vyhľadá lekára mnoho ľudí kvôli bolesti hrdla, nádche, kašľu či zvýšenej teplote. Ako rozoznať zákernú chrípku od bežného prechladnutia? Ako sa liečiť doma a kedy je lepšie ísť k lekárovi? Kedy sú potrebné antibiotiká? Čo môžem robiť, aby som predišiel ochoreniu?

 

Detskí pacienti Nemocnice Zvolen sa môžu tešiť z krajšej a veselšej „farebnej“ nemocnice. Spestriť ich pobyt na detskom oddelení sa rozhodla švédska kozmetická spoločnosť Oriflame Slovensko v rámci svojho dlhodobého charitatívneho projektu Farebné nemocnice v spolupráci s Danielou Hantuchovou.

 

Liek radí.

 

Vrámci podpory značky Korunný cukor prichádzajú Slovenské cukrovary so zaujímavou kampaňou, ktorej cieľom je nielen posilniť jej povedomie ale aj vyvolať pozitívnu emóciu a prostredníctvom rozkošnej aplikácie spájať ľudí.

 

Jak se účinně bránit bacilům a přečkat dlouhou zimu ve zdraví? Prvním krokem může být začlenění tak zvaných „zelených potravin“ do našeho běžného jídelníčku. Že jste o nich dosud neslyšely? V přírodě jsou zelené potraviny nejkoncentrovanějším zdrojem živin a poskytují nám mikroživiny, které často chybí ve zpracované stravě. Tato strava je bohužel již natolik běžnou součástí našeho jídelníčku, že se jí člověk normálně není schopen vyhnout. Mražené polotovary, jídlo z fast-foodů a další podobné způsoby stravování sice zasytí náš žaludek, ale nepřinášejí nám nutričně plnohodnotnou dávku tělu prospěšných živin.