Február - 2013

Prechodné obdobia, ktoré sú charakteristické striedaním chladného a teplejšieho vzduchu s teplotou len pár stupňov nad nulou, sú najzaťažkávajúcejším obdobím pre imunitný systém. Práve v takýchto dňoch sa najčastejšie prejavujú chrípkové epidémie, prechladnutie či nádcha.

Liečba alergickej nádchy musí byť komplexná. Pri včasnej diagnóze sa zistí alergén, ktorý vyvoláva ochorenie. Dôležité je maximálne vylúčenie alergénov z prostredia alergika. Počas peľovej sezóny možno peľ eliminovať častým oplachovaním vlasov, nosením okuliarov a čapíc. Optimálne je vylúčenie pacienta z kritického prostredia. Z tohto hľadiska sú veľmi účinné klimatické pobyty vo vysokohorskom prostredí, ktoré zároveň posilňujú a upravujú porušenú rovnováhu imunitného systému pacienta.

Bez chladného počasia si zimné obdobie ani nevieme predstaviť. Nie všetci však majú z neho radosť. Okrem chrípky či problémov s kĺbmi nás môže v zime pekne potrápiť aj alergia na chlad. Muži o nej zväčša nemajú ani potuchy, zatiaľ čo ženy sa s ňou stretávajú oveľa častejšie.

Celodenné vyvádzanie na zjazdovke, rýchle prechody z vonkajšieho mrazu do vykúreného domu, neustála zmena počasia či náhle výkyvy teploty. To všetko oslabuje imunitu nielen u dospelých, ale predovšetkým u detí. Prinášame preto niekoľko tipov, ako je možné ich obranyschopnosť posilňovať, aby sa vyhli chrípkam a nachladnutiam aj v zimnom období.

Nepríjemné vyrážky, svrbenie na ušiach, krku alebo dekoltáži môže poriadne znepríjemniť život. Alergie na šperky patria k najčastejším alergiám, ktoré vyvolávajú kovy. Pôvodcom spúšťača je nikel, medzi ďalšie kovy spôsobujúce alergie patria chróm a kobalt. Nikel je súčasťou „nepravých“ strieborných šperkov.

Voda je základom života a v tele zohráva mnoho dôležitých úloh. Veď približne až 60 % váhy priemerného človeka tvorí práve ona. Viete, čo všetko môže spôsobiť nedostatočná hydratácia?

Odhaliť príčiny vzniku obávanej diagnózy a nájsť liek, ktorý by dokázal poraziť najväčšieho strašiaka súčasnosti, je azda najdôležitejšou výzvou modernej medicíny. Čo ak nám však kľúč k prevencii a liečbe rakoviny po celý ten čas leží priamo pred očami?

V prvom okamihu sa môže zdať, že osobnosti – tenorista Luciano Pavarotti, herec Patrick Swayze a zakladateľ počítačovej spoločnosti Aple Steve Jobs – nemali okrem svetovej popularity nič spoločné. Opak je však pravda. Všetci traja podľahli zákernému ochoreniu, rakovine pankreasu, inak podžalúdkovej žľazy. Karcinóm pankreasu je štvrtá najčastejšia príčina smrti u mužov a piata u žien. Hoci za posledných 25 rokov výskyt tejto choroby mierne klesá u mužov i žien, naďalej zostáva desiatou najčastejšou rakovinou pre obe pohlavia.

Karcinóm prsníka je najčastejšie onkologické ochorenie v ženskej populácii. Jeho výskyt je vysoký, so stále stúpajúcimi hodnotami nielen na Slovensku, ale na celom svete, kde sa diagnostikuje vyše 1,2 miliónov nových prípadov. Karcinóm prsníka je dnes najbežnejšou formou rakoviny u žien vo väčšine priemyselne vyspelých krajín Európy i Severnej Ameriky.

Rakovina hrubého čreva a konečníka, tzv. kolorektálny karcinóm (KRK), je dlhodobo predmetom záujmu onkológov, gastroenterológov, rádiológov, chirurgov a výskumných pracovníkov, ktorí sa spoločne podieľajú na skúmaní, prevencii, diagnostike a liečbe tohto zhubného nádorového ochorenia. Príčinou je vysoký výskyt ochorenia.

Onkologické ochorenia sú v súčasnosti na výraznom vzostupe. Súvisí to najmä so životným štýlom (fajčenie, alkohol, málo pohybu – minimálny výdaj energie), znečisteným životným prostredím (exhaláty, aromatické uhľovodíky, halogénované uhľovodíky, zlúčeniny síry, dechty) a mizernou kvalitou niektorých potravín a premorením predávaného ovocia a zeleniny plesňami (napr. Aspergilus, Fusarium).

Ročne pribudne na Slovensku viac ako 20-tisíc nových onkologických pacientov. Rakovina je „strašiakom“ asi pre každého z nás, no napriek tomu sa o svoje zdravie často nestaráme tak, ako by sme mali. Pri boji s rakovinou je najúčinnejšou zbraňou prevencia, včasná diagnostika a klasická, ale aj podporná liečba.

Alergickú artritídu – zápaly kĺbov vyvoláva alergia označovaná ako reakcia-typ-3 (potravinová neznášanlivosť). Alergény a antitelieska sa vzájomne zovrú do tzv. imunokomplexu. Príčina vzniku tohto komplexu je zatiaľ neznáma.

Severné Maďarsko je hornatý región krajiny, bohatý na históriu, nádhernú nedotknutú prírodu, lesy, rieky, jazerá, ideálne miesto na relax, aktívny oddych, ale aj na extrémne športy. Táto oblasť Maďarska je výnimočná tým, že sa tu nachádzajú termálne pramene, praveké jaskyne, najznámejšie hrady, najfarebnejšie ľudové kroje, jediné prírodné jaskynné kúpele, klimatické liečebné miesto s najčistejším vzduchom, najviac chránených vtákov.

Určite ste sa už veľakrát vo svojom živote stretli s názvom tantra, ktorý označuje aj cestu, spôsob či techniku. Možno vám bude viac rezonovať v mysli spojenie tantrický sex, ale nie je to len o tom. Tantra vznikala postupne ako stará ezoterická hinduistická tradícia. Tantry ako také sa môžu zaoberať magickými rituálmi, náboženskými obradmi, mantrami, jogistickým cvičením a pod.

Zamýšľate sa nad tým, ako sa nestať súčasťou chrípkových štatistík? Ako znížiť riziko chrípky či nachladnutia na minimum? Dbajte o pravidelný príjem antioxidantov!

Liek radí.