Júl - August / 2011

Je jedna oblasť v živote, v ktorej je silnejšie pohlavie v nevýhode. Sex. Ony môžu vždy, oni len niekedy. Erekcia sa totiž predstierať nedá.

Dnes je už úplne bežné, že ľudia cestujú z jedného kontinentu na druhý. Tisíckilometrové vzdialenosti sa tak stávajú iba záležitosťou niekoľkých hodín. Ale spolu s cestovaním na vás číhajú aj rozličné choroby a nástrahy.

Dovolenková sezóna sa už pozvoľna rozbieha a cestovné kancelárie hlásia, že oveľa viac Slovákov sa chystá stráviť oddychové dni v zahraničných letoviskách. Medzi nimi dominujú najmä Turecko, Chorvátsko, Taliansko, ale i Tunis a niektoré iné prímorské destinácie na africkom či španielskom pobreží. Vo viacerých z týchto miest treba úzkostlivejšie dbať na dodržiavanie hygienických zásad a nezabúdať ani na to, že slnečné lúče sú v subtropických a tropických lokalitách oveľa intenzívnejšie ako doma.

Kto by to nepoznal. Trochu slnka a hneď je nám lepšie. Zmizne únava i malátnosť. Zrazu sa cítime fit a plní energie. A je to pravda – v rozumných dávkach pôsobí slnko na náš organizmus ako „vitamínová bomba“. Dve hodiny slnenia pôsobia ako dva dni dovolenky. Vegetatívny nervový systém nášho tela je priamo ovplyvňovaný slnkom, čím sa zlepšuje fyzická a psychická stabilita a výkonnosť.

Leto je uhorkovou sezónou nielen pre politikov a žurnalistov, ale do istej miery aj pre oblasť plastickej chirurgie. Samozrejme, sú operácie, ktoré patria do kategórie neodkladných, operačný zákrok je potrebné absolvovať v čo najkratšom čase od stanovenia diagnózy. No pre väčšinu operácií je naplánovanie a načasovanie istým konsenzom medzi pacientom a lekárom.

Aj vy sa túžite nechať opantať šteklivými slnečnými lúčmi a ponoriť sa do ich horúcej náruče? Kam nechodí slnko, tam chodí lekár? Je to naozaj pravda? Pár rád vám pomôže, aby to nebolo naopak! A ešte zopár tipov, ako sa na leto pripraviť, aby si to neodniesla vaša pleť, a čo ešte stihnúť, aby ste sa v lete nehanbili odhaliť svoje telo.

Ani to najlepšie zdravotné poistenie vám nezaručí bezstarostnú a pokojnú dovolenku. Eliminujte preto radšej všetky potenciálne riziká, ktoré by vás mohli ohroziť, a užite si dni voľna v zdraví a pohode. Poradíme vám, ako predísť letným nástrahám.

S prichádzajúcim letom sa ortuť v teplomeroch šplhá na mnohých miestach k tropickej tridsiatke! Horúčavy znamenajú najmä pre starších ľudí veľkú záťaž, preto pozor na dehydratáciu...

Dostatok tekutín je pre organizmus veľmi dôležitý, preto ak ste unavení, nervózni či malátni, môže to byť signál, že telo takýmto spôsobom upozorňuje na nedostatok tekutín v organizme. K telesnej či duševnej pohode by iste pomohol aj pohár obyčajnej pramenitej vody.

Najčastejšie kožné ochorenia a problémy sú ekzémy, lupienka (psoriáza), akné, kožné mykózy (plesňové ochorenie), u detí aj infekčné ochorenia bakteriálneho či vírusového pôvodu.

Psoriáza – lupienka, predstavuje zápalový stav celého organizmu s viditeľným postihnutím kože. Ide o nenákazlivé ochorenie s rôznymi formami priebehu. Spúšťacím momentom psoriázy môže byť infekcia, úraz, emočný stres či klimatické faktory.

Atopický ekzém je chronické zápalové ochorenie kože vyvolané abnormálnou imunitnou odpoveďou organizmu na rôzne látky z vonkajšieho prostredia. Táto odpoveď vedie k rozvoju ekzému charakterizovaného suchou a zapálenou kožou, ktorá intenzívne svrbí. Takto zmenená koža je potom náchylnejšia na senzibilizovanie sa potravinovými alergénmi alebo látkami z vonkajšieho prostredia. Priebeh atopického ekzému je charakterizovaný periódami zhoršovania ekzému s obdobiami jeho výrazného zlepšenia až úplného vyhojenia.

Liek radí.