September - 2010

Vedeli ste, že pacienti so zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi majú 67-násobne väčšiu pravdepodobnosť, že ochorejú na kardiovaskulárne choroby? Čo je vlastne cholesterol? Kde sa berie v našom tele? Môžeme sa bez neho zaobísť?

Z najnovšej americkej štúdie vyplýva, že aj umiernený pohyb dokáže zvýšiť srdcovú aktivitu človeka na odporúčanú úroveň. Vedci z Massachutsettskej univerzity o tom informovali Americké združenie kardiológov.

Uprostred marca tohto roka slovenská vláda prijala Národný program prevencie ochorení srdca a ciev. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie WHO/URO z roku 2005 sa Slovensko s 508 úmrtiami v dôsledku chorôb obehovej sústavy, teda srdcovo-cievnych ochorení, na stotisíc obyvateľov zaraďuje na jedno z najhorších miest v európskej štatistike. Za nami sú už len Rumunsko a Bulharsko.

Včasné zistenie a liečba srdcovocievnych porúch, ako sú angina pectoris a vysoký krvný tlak, zmenšuje riziko vzniku srdcového ochorenia. Srdcové a obehové poruchy majú rôzne príčiny. Niektoré varovné signály však súvisia s menej závažnými ťažkosťami.

Môže sa stať, že niekedy budete musieť podstúpiť alebo ste už podstúpili implantáciu kardiostimulátora. Napriek tomu, že nikoho nenadchýna predstava operácie, stretávame tisíce ľudí, ktorí vedú normálny, plnohodnotný, väčšinou neobmedzený život vďaka pozoruhodnému maličkému elektronickému zariadeniu – kardiostimulátoru. Pravdepodobne máte množstvo otázok, na ktoré chcete poznať odpoveď. Hlavným cieľom tohto článku je ukázať vám, že kardiostimulátory skutočne fungujú! Po implantácii kardiostimulátora sa väčšine pacientov zlepší kvalita života a má pocit zdravia.

Oko je orgán videnia. Premieňa svetelné lúče na nervové impulzy, ktoré sa prenášajú do mozgu a tam sa interpretujú. Obidve oči spolupracujú, aby poskytli mozgu trojrozmerný obraz sveta.

Príroda nás obdarila piatimi zmyslami, ktoré nám umožňujú orientovať sa v okolitom svete – obdivovať krásu, počúvať hudbu, cítiť príjemné dotyky, vychutnať lahôdky i vône. A predsa o zraku hovoríme, že je najdôležitejším zmyslovým orgánom, pretože očami vnímame viac ako 80 percent informácií o okolitom svete.

Oči vždy zohrávali dôležitú úlohu v medziľudských vzťahoch. Hovorí sa a určite nie náhodou, že oči sú zrkadlom do duše. Ich výnimočné postavenie vníma aj Tradičná čínska medicína. Opisuje oči ako jediné jangové miesto na inak jinovej mase ľudského tela. Ich výnimočnosť dokazuje aj fakt, že sú spojené s celým organizmom a so všetkými orgánmi tela.

Ak pracujete s počítačom, či už v zamestnaní, alebo doma, pamätajte si, že okrem chrbtice sú najviac zaťažované vaše oči. Dlhé pozeranie na monitor môže spôsobiť únavu očí. To sa môže prejavovať nepríjemným pálením až rezavým pocitom v očiach. Z toho často aj pramenia časté bolesti hlavy.

Gabike sa po narodení jediného dieťaťa, dcéry Katarínky, zdalo, že je všetko v najlepšom poriadku. Základy starostlivosti o dieťa získala na pedagogickej škole, ktorá z nej vychovala učiteľku v materskej škole. Problémom bolo dojčenie, jednoducho v tom sa Gabike nedarilo a museli prejsť na umelú výživu dieťatka. Po viacerých týždňoch si všimla, že Katarínka nemá v poriadku očká, ľavé jej poriadne zabieha smerom dovnútra. K detskej lekárke ich však vyhnala riedka a častá stolica dievčatka spojená s bolesťami a horúčkou. Najskôr dostali lieky, ale tie nezabrali a úporná hnačka ich doviedla až do nemocnice. Lekári povedali, že v najvyššom čase. Malej diagnostikovali celiakiu, ktorú už sprevádzalo veľmi výrazné škúlenie.

Golfový klub Austerlitz neďaleko Brna ponúka hráčom zaujímavú a náročnú hru v teréne s významnými výškovými rozdielmi. Našťastie v máji okolie ihriska ešte nemalo štandardné vysoké porasty a tak sa občas zatúlaná loptička hľadala o niečo ľahšie. Prekvapila nás aj veľmi prijateľná cena za hru v pondelok, a to iba 600 Kč za osemnásť jamiek.

Málokto z nás sa môže pochváliť tým, že nikdy neprekonal operačný zákrok. Či už ide o vyberanie mandlí v detstve alebo operáciu žlčníka, kolena, slepého čreva, či trebárs trhanie zubov múdrosti – všetko sú to nepríjemné procedúry, ktorým by sme sa najradšej vyhli.

 

Kvôli častým teplotným zmenám spôsobeným prechádzaním z tepla do klimatizovaných kancelárií a obchodných centier v letnom období sa bolestiam v krku dá len ťažko vyhnúť. Pri zaháňaní bolesti v krku môžeme použiť niekoľko viac či menej účinných procedúr. Niekto si obľúbil obklad, iný sa dopuje vitamínom C a kloktá soľ, ďalší si prelieva hrdlo cibuľovým čajom. Iní siahnu po pastilkách proti bolesti v hrdle. Mgr. Cmúľavá vám vo svojom videu a inštruktáži na www.cmulajspravne.sk poradí, ako na to!