Apríl 2010

Máte sedavé zamestnanie alebo v práci dlhý čas stojíte? Tak to určite poznáte pocit mravčenia, ťažkých alebo dokonca opuchnutých nôh. Tieto prejavy sú prvými náznakmi problémov s cirkuláciou krvi v končatinách. Vo veku 30 rokov sa objavujú až pri 20 % žien a 3 % mužov, pričom s vekom výskyt stúpa.

Rakovina žalúdka patrí k častým typom nádorov tráviaceho traktu. Tvorí asi 10 % zo všetkých nádorových ochorení. Často postihuje ľudí medzi 40. – 60. rokom života, hlavne mužov.

Rakovina hrubého čreva je zhubné nádorové ochorenie dolnej časti tráviacej trubice (od prechodu tenkého čreva do hrubého čreva až po konečník) a je na poprednom mieste v príčinách úmrtnosti nielen na Slovensku, ale i vo svete. Zároveň je medzi nádormi zažívacieho traktu najčastejšou lokalizáciou jej výskytu.

Rakovina pľúc je ochorenie, ktorého liečba je náročná. Cielená terapia zvyšuje jej úspešnosť, pritom však pacienta nevystavuje život ohrozujúcim nežiaducim účinkom. Tabletová forma terapie, vďaka ktorej sa môžu pacienti liečiť v domácom prostredí a medzi svojimi blízkymi, je spôsob, ako im ich ťažký boj s rakovinou uľahčiť...

Rakovina krčka maternice je jeden z mála nádorov, pri ktorom dnes už poznáme príčinu jeho vzniku. Je ním vírus, ktorý sa nazýva ľudský papiloma vírus. V angličtine má názov – human papilloma virus – a preto sa v skratke označuje ako HPV.

Muž – pyšný majiteľ auta, bez ktorého si nevie život predstaviť. Stará sa, aby jeho výkonný motor vydržal dlho s malou údržbou a s malou potrebou náhradných súčiastok. Ale na druhej strane, ten istý muž zabúda, že aj jeho telo by mu bolo vďačné za dokonalú údržbu. Teda, aby aj pod jeho „kapotou“ bolo všetko v poriadku.

Hoci rakovina postihuje deti v omnoho menšej miere (1 : 600) ako dospelých (1 : 5), počet onkologických ochorení detských pacientov neustále rastie. V ekonomicky vyspelých krajinách sú onkologické ochorenia u detí do 15 rokov na 2. mieste v príčinách úmrtí, na 1. mieste sú úrazy.

Bolesť má tisíc podôb a takmer všetci máme s ňou skúsenosti z rodiny, alebo z rozprávania známych či s človekom, ktorého sústavne trápi. Väčšinou prichádza nečakane, niekedy ustúpi, inokedy sa stupňuje, chvíľami je ostrá, pichľavá, zvieravá, pálivá až kŕčovitá, až sa stáva neznesiteľnou. Trápi nás cez deň a budí v noci, nedovolí žiť tak, ako by sme chceli. Neraz je silnejšia ako sila ľudskej vôle. Vedia o tom svoje najmä ľudia trpiaci na artrózu, osteoporózu, pri bolestiach chrbta, hlavy, na zápalové a onkologické ochorenia. Keď nemáme po ruke utišujúci prostriedok, bolesť dokáže človeka poriadne potrápiť.

Zimný spánok mladých cyklistov, korčuliarov a návštevníkov detských ihrísk sa končí a opäť sa začína sezóna odrenín, zlomenín, otrasov, ale aj vážnejších zranení.

ADHD - Attention Deficit Hyperactive Disorder je porucha správania sa, ktorá sa prejavuje od útleho veku dieťaťa. ADHD označujeme klinický syndróm, pre ktorý je charakteristická narušená koncentrácia a pozornosť, porucha kontroly impulzov, kolísavé nálady i ťažkosti ako extrémny nepokoj či hyperaktivita. Ide o neurovývojovú poruchu. Táto porucha je často pre rodinu veľkým bremenom.

Za rapídny nárast alergií u detí sa často považuje prehnaná hygiena, v ktorej malé deti vyrastajú. Namiesto toho, aby detský organizmus reagoval na bežné infekcie a iné podnety z okolia, imunitný systém reaguje pri nedostatku podnetov prehnane na alergény, ktoré by inak mali deti bežne tolerovať.

Deti majú tendenciu všetko ochutnať, vyskúšať, ohmatať. Farebné škatuľky sú pre ne veľkým lákadlom, navyše ak obsahujú pilulky, ktoré sa ponášajú na cukríky. A problém na je obzore.

Očkovanie znamená vpravenie očkovacej látky – vakcíny – do ľudského organizmu. V povinnom pravidelnom očkovaní na území SR máme očkovania až proti 11 chorobám. Cieľom očkovania je zabezpečiť tvorbu špecifických protilátok proti mikroorganizmom a zároveň navodiť imunologickú pamäť, čím sa má zabezpečiť dlhodobá, optimálne doživotná ochrana pred ochorením. Individuálny význam očkovania spočíva v ochrane jednotlivca navodením komplexnej imunologickej ochrany proti pôvodcom ochorenia, proti ktorým sa očkuje.

Za posledné roky sa nám viac-menej podarilo zatlačiť do úzadia to známe „Memento mori“, myšlienku na smrť, aspoň na verejnosti. Do istej miery sa zmenili aj zvyky v tomto smere – už málokto na znak smútku nosí celý rok čierne šaty a málokedy vídame smútiacich pozostalých nosiť čierne pásky.

Nositeľkou ocenenia Srdce na správnom mieste sa stala Jana Čunderlíková z Novej Bane. Prestížne ocenenie, ktoré každoročne udeľuje Nadácia Orange, jej bolo udelené pre jej nezištnú snahu urobiť svet okolo seba lepší a krajší, keď svojím projektom pomohla sociálne slabšej rodine v jej neľahkej situácii.

Slovenská nadácia srdca a Slovenská kardiologická spoločnosť predstavujú dve nové publikácie o prevencii, liečbe a prehľade aktuálneho stavu kardiovaskulárnych ochorení na Slovensku, ako aj o konkrétnych aktivitách edukácie a osvety medzi občanmi. Publikácia Kardiovaskulárne ochorenia – najväčšia hrozba.