Február 2009


Čo tvorí imunitný systém? Imunita človeka je komplexná a zabezpečuje ju imunitný systém (IS). Imunitný systém je difúzny orgán, ktorý je schopný koordinovať imunitnú odpoveď pomocou veľkého množstva imunitných buniek, solubilných faktorov a transportných molekúl, prostredníctvom nervového, endokrinného a imunitného systému, ktorý sa nazýva neuro-endokrinno-imunitný supersystém.

Vírusové ochorenie chrípky na nás útočí hlavne v chladnom a sychravom počasí. Odlíšiť chrípku od prechladnutia alebo od iného ochorenia niekedy vôbec nie je jednoduché. Ak sa však cítite, ako by vás prešiel parný valec, máte zimnicu a zvýšenú teplotu, bolí vás hlava, celé telo máte ako dolámané a cítite aj svaly a kĺby, diagnóza je jednoznačná.


So zimným obdobím sa blíži, bohužiaľ, aj chrípkové obdobie či obdobie prechladnutí. Náš imunitný systém dostane každú jeseň a zimu poriadne zabrať. Boj s baktériami a vírusmi mu však môžeme trocha uľahčiť tak, že sa oň budeme starať. Základom „dobrej imunity“ je zdravý životný štýl. Čo to je? Pestrá strava, v ktorej nechýba ovocie a zelenina. Čerstvé ovocie a zelenina by mala byť každodennou súčasťou našej stravy.


Alergia je prejavom precitlivenosti organizmu na rôzne vonkajšie, ale aj vnútorné podnety. Organizmus alergika sa bráni aj proti faktorom, na ktoré by za normálnych okolností reagovať nemal. Môže ísť o faktory prostredia – peľ či prach, mikroorganizmy – baktérie, roztoče, srsť zvierat, cigaretový dym, potraviny, ale existuje aj alergia vyvolaná námahou alebo studeným vzduchom. Zoznam alergénov je takmer nekonečný.


Koniec januára a február sú mesiace, počas ktorých prichádza takmer každoročne chrípková epidémia. Mimoriadne citlivo chrípku vnímajú budúce mamičky, ktoré musia veľmi opatrne a šetrne voliť liečbu a vyberať lieky, aby neublížili sebe a svojmu nenarodenému dieťatku. Nasledujúce informácie pre budúce mamičky sú o tom, čo robiť a ako sa správať, aby chrípka neovplyvnila ich tehotenstvo.

Podľa mnohých najromantickejšie mesto sveta sa stalo13. – 14. novembra 2008 hostiteľom manažmentu ECDC a po prvýkrát v krátkej histórii ECDC mali možnosť byť pri tomto stretnutí prítomní aj novinári. Čo je to vlastne ECDC? Nikdy ste túto skratku nepočuli? ECDC alebo European Centre for Disease Prevention and Control, teda Európske centrum pre prevenciu a

kontrolu chorôb. ECDC je inštitúcia s celoeurópskou pôsobnosťou. ECDC založila Európska únia koncom roku 2004. V máji 2005 do funkcie riaditeľky nastúpila Zsuzsanna Jakab. Túto funkciu zastáva dodnes. ECDC sídli v Štokholme. V roku 2005 začalo ECDC pracovať so 40 zamestnancami a s rozpočtom 4,8 mil. eur. Začiatkom roka 2009 má už okolo 300 zamestnancov a schválený rozpočet 50,7 mil. eur. Prečo vlastne takáto európska inštitúcia vznikla?

Počas našej dlhoročnej praxe liečby pacientov s chronickou hepatitídou C sme sa stretli s množstvom otázok. Vyberáme z nich tie najfrekventovanejšie a najzaujímavejšie.

Ľudstvo vstúpilo do éry pandémie v roku 1981, keď boli v odbornom americkom časopise opísané prvé prípady zápalu pľúc vyvolané dovtedy zriedkavo sa vyskytujúcim

mikroorganizmom Pneumocystys carini – Jiroveci.Neskôr sa objavilo u partnerov chorých na pneumocystový zápal nádorové ochorenie kože, tzv. Kaposiho sarkóm. Podobné ochorenia sa vyskytovali u ľudí, ktorí si „pichali“ drogy použitými striekačkami, u príjemcov transfúzie krvi, ale aj u detí chorých matiek. Tieto ochorenia sa mali častejšie obyvatelia miest žijúci vo väčšej anonymite ako obyvatelia vidieka. Zistilo sa, že spoločným menovateľom týchto ochorení je imunitná nedostatočnosť, ochorenie dostalo názov AIDS – syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti.


Kliešťový zápal mozgu a mozgových blán je ochorenie centrálneho nervového systému spôsobené vírusom preneseným na človeka od infikovaných drobných myšovitých hlodavcov, lesnej zveri a vtáctva prostredníctvom kliešťa. Aký paradox, že medzi napr. jeleňom a človekom je v prípade prenosu vírusu najvýznamnejším hráčom taký malý tvor, ako je kliešť.


Je zima, príroda typicky zimná, mráz, sneh. Kto z nás by v tomto čase myslel pri potulkách prírodou na hrozbu prisatia kliešťa s následným rizikom ťažkého ochorenia – kliešťový zápal mozgu a mozgových blán (kliešťová meningoencefalitída). Pokúsim sa vás presvedčiť, že aktívny prístup k svojmu zdraviu má v tomto prípade zmysel.

Nasledujúci test vám odhalí, či máte zdravý životný štýl, alebo či ho ešte potrebujete vylepšiť


Bol symbolom lásky a luxusu. Vyjadroval prepych a hovorilo sa o ňom ako o kráľovi korenia. Dodnes mu tento prívlastok právom patrí. Zoznámte sa so vzácnou a liečivou rastlinou, ktorá si v našich kuchyniach zatiaľ svoje miesto veľmi nenašla.


Ženy v menopauze sú najviac ohrozené ochoreniami srdca a ciev, ktoré sú najčastejšou príčinou ich úmrtia. Menopauza nastáva u žien po 45. roku života, ale nad zmenou životného štýlu by sa mali zamýšľať už ženy okolo štyridsiatky. Srdcovo-cievne ochorenia sa u žien začínajú objavovať predovšetkým v podobe srdcových infarktov a mozgových mŕtvic po 55. roku. „V polovici prípadov pritom udrú tak náhle a nečakane, že nedajú postihnutej osobe ani šanci dostať sa k lekárovi. Priemerne každá druhá žena zomiera na ochorenie srdca a ciev,“ uvádza doc. MUDr. Eva Gonsalvesová, CSc., z Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb.

Neurologické centrum pre deti a dospelých SINALGIS je neštátne ambulantné zdravotnícke zariadenie, prvé svojho druhu na Slovensku, ktoré poskytuje neurologickú ambulantnú starostlivosť deťom i dospelým súčasne. Centrum SINALGIS je zamerané predovšetkým na detských pacientov, pretože táto oblasť ambulantnej starostlivosti je v Bratislave nedostatočná. Ambíciou Centra je dosiahnuť kontinuitu sledovania detského pacienta i v jeho dospelosti, čo je veľmi prospešné najmä u pacientov s ťažšími neurologickými ochoreniami, ktorí zle tolerujú zmenu prostredia i lekára.

Najvýznamnejšími exportnými destináciami sa v uplynulom roku stali Estónsko, Azerbajdžan a Kazachstan. Novú obchodnú spoluprácu sa WALMARK-u podarilo nadviazať v Jordánsku, Sýrii, Mongolsku a v Kanade. Export (vrátane exportu do pobočiek) sa v uplynulom roku podieľal na tržbách materskej spoločnosti takmer 50 % a medziročne zaznamenal 4 % nárast.

François Gasse sa prišiel poďakovať za pomoc Slovenska v boji proti novorodeneckému tetanu. François Gasse, priekopník svetového boja proti novorodeneckému tetanu, francúzsky lekár a predstaviteľ organizácie UNICEF, prišiel na jednodňovú návštevu Slovenska. Zavítal k nám na pozvanie Slovenského výboru pre UNICEF, aby podporil kampaň organizácie UNICEF a Pampers s názvom „1 balenie = 1 vakcína“ a ocenil slovenský prínos k tomuto projektu.

Nadácia Slovenskej sporiteľne vyhlasuje nové otvorené grantové programy na rok 2009 – Škola praxou, Jedno jablko denne a Zelené školské dvory. Tlačivá žiadosti o poskytnutie grantu spolu s ďalšími informáciami nájdu záujemcovia na internetovej stránke www.nadaciaslsp.sk. Všetci uchádzači o granty dostanú písomné vyrozumenie o poskytnutí, resp. neposkytnutí grantu najneskôr do 60 dní po uzávierke programu.