December 2008

Fejtón


Krvácajú vám ďasná? Okamžite navštívte ambulanciu zubného lekára. Môžete tak predísť vzniku parodontitídy, ku ktorej je od zápalu ďasien len pár krokov. Zuby sa vám začnú kývať, až vypadnú. A vôbec na nich nemusí byť kaz. Scenár ako zo zlého sna? Nie, iba výsledok vytrvalej práce baktérií. Málokto však vie, že prvotnou príčinou zápalového procesu je nedostatočné či nesprávne čistenie zubov alebo nesprávna technika čistenia či používanie príliš tvrdej alebo nevhodnej zubnej kefky.

Pokiaľ chcete pre seba a svoje zuby len to najlepšie, celkom určite neobíďte stomatologickú ambulanciu MUDr. Alexandra Schilla so sídlom v Bratislave v prekrásnom prostredí na adrese Karloveské rameno číslo 8. V najmodernejších priestoroch s tým najnovším, čo v stomatológii vôbec existuje, sa o vaše zuby postará tím skúsených, ústretových a kvalitných lekárov, sestričiek a asistentiek. Vysokú odbornosť možno považovať za samozrejmosť. Ako bonus vám k ošetreniu zubov pribalia pohodu a úsmev. Vy budete mať dobrý pocit z čistých až sterilných priestorov, zážitok zo špičkovej technológie a kvalitných materiálov. V ambulancii poskytujú všetky výkony od tých najjednoduchších až po tie najzložitejšie. Poďme sa teda bližšie zoznámiť aspoň s niektorými z nich...


Prečo robia problémy práve zuby múdrosti? Ťažkosti , ktoré sprevádzajú prerezávanie zubov múdrosti, postihujú značný počet ľudí prevažne v mladšom veku. Postihnuté bývajú častejšie dolné zuby múdrosti ako horné. Za normálnych okolností sa zuby múdrosti prerezávajú do 20 rokov, hoci proces môže pokračovať u niektorých pacientov až do 25 rokov. Osmičky sa prerezávajú najprv v sánke, potom v čeľusti a u dievčat skôr ako u chlapcov v priemere o 1 až 1 a ½ roka. Ak osmičky neprerežú do 20 rokov, odporúča sa zhotovenie rtg snímky a zistenie stavu a polohy zubov múdrosti. Normálna poloha osmičiek je taká, keď je zub uložený vertikálne, to znamená, že korunka zuba múdrosti je celá viditeľná v ústnej dutine a korene sú uložené v kosti. Ako vertikálna poloha sa označuje stav, keď pozdĺžna os osmičky je rovnobežná s pozdĺžnou osou susednej stoličky. Vtedy je zub schopný zapojiť sa plne do žuvacej funkcie a takéto uloženie osmičky nespôsobuje pacientovi žiadne problémy. Všetky iné polohy osmičiek sa považujú za abnormálne a spôsobujú ťažkosti.


Ste rodičmi malého dieťaťa a nemáte dostatok informácií o dentálnej hygiene? Ak sa o nej chcete dozvedieť viac, odpovedzte na otázky v našom teste.

Je pravda, že nádorové ochorenie sa vyskytuje až 3-násobne viac u fajčiarov a u pacientov so zlou hygienou dutiny ústnej a zanedbaným chrupom,ale...postihuje aj nás obyčajných zdravožijúcich ľudí. Myslím, že čísla hovoria za všetko : Výskyt zhubných nádorov na celom svete má stále stúpajúcu tendenciu, podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie trpí zhubným nádorom asi 30% obyvateľstva a približne 20% na následky zhubného ochorenia zomiera. V zemiach s vysokým životným štandardom zaujímajú zhubné nádory druhé miesto v príčinách úmrtnosti obyvateľstva. Podľa predpovede výskumníkov dôjde i v budúcich rokoch k zhoršeniu i tak nepriaznivej situácie.

Vedľa životne dôležitej funkcie – hryzenia a žuvania – sú zuby rozhodujúcim faktorom harmonického výrazu tváre a s tým spojeným šarmom a úsmevom. Takisto sú zuby predpokladom dobrej výslovnosti a estetiky. Stav chrupu je vizitkou človeka, okolie nás neraz podľa neho hodnotí. Počas života dochádza k stratám vlastných zubov z mnohých dôvodov (zubný kaz, ochorenie ďasien, úraz). Chýbajúci zub sa prejaví funkčne aj esteticky, takže náš vonkajší výraz a schopnosť jesť je poškodená. Každý pacient si praje najvernejšiu a najprirodzenejšiu náhradu zuba, ktorá by sa esteticky aj funkčne mala zhodovať s pôvodným zubom.


Čo je to vlastne alternatívna medicína? Je to niečo už dávno prekonané a zastarané? Žijeme v dobe internetu, počítačov, mobilov a všemožných technologických a technických zázrakov. Moderná medicína robí vďaka novým diagnostickým a liečebným postupom míľové kroky vpred. Mohlo by sa teda na prvý pohľad zdať, že alternatívna medicína v dnešnej dobe už nemá svoje miesto. Opak je však pravdou. Čím ďalej tým viac ľudí sa o alternatívnu medicínu začína zaujímať. Prečo vlastne, čo to je a aký je rozdiel medzi klasickou a alternatívnou medicínou? Pokúsim sa teraz o veľmi krátky exkurz do sveta alternatívnej medicíny. Alternatívna medicína, to nie sú čary máry, zaklínania a iné nezmysly.


V kombinácii so zlým stravovaním je len otázka času, kedy sa nejaká pleseň rozmnoží v našom organizme (napríklad candida) alebo kedy nás viac či menej sympatická pleseň zvonku navštívi, a potom sa jej nechce od nás odísť. Takéto poruchy a niekedy chorobné stavy sa na začiatku nedajú nijakým spôsobom odhaliť. Na laboratórne vyšetrenia je ešte priskoro a náš pocit nám hovorí, že niečo nie je v poriadku, a my to nevieme vyjadriť.

Počas môjho cestovania po rôznych zemiach zoznámil som sa a spriatelil so špičkovými odborníkmi klasickej školskej medicíny, ako aj s veľmi zaujímavými ľuďmi z ľudovej medicíny. Ako naša medicína rieši nejaké zdravotné problémy, to my všetci viac-menej poznáme, ale ako riešia zdravotné problémy ľudia, ktorí sú ďaleko mimo dosahu medicínskej starostlivosti, to ma vždy zaujímalo. Zaujímavé je, že ľudia žijúci na periférii miest alebo na vidieku vedeli, čo urobiť, ak by nedajbože došlo k nejakej chorobe alebo nešťastiu. Ale vždy tu bola jedna osoba alebo viac osôb, ktoré boli detailnejšie a viac od iných zasvätené do tajov ľudovej medicíny, ktorú sa naučili od svojich predkov.


Keď očistíme organizmus, nemôžeme počítať s tým, že budeme hneď vyliečení od všetkých porúch a chorôb. Ale môžeme rátať s tým, že štartujeme z ideálnej pozície v boji proti zdravotným problémom, ktoré máme. Keď získame čistý organizmus, získame možnosť koncentrovať sa na očistu a liečenie vnútorných orgánov a meridiánov pomocou taoistických cvikov, akupunktúry a moxibustie, shiatsu technikou, bankovaním a inými technikami, ako je joga, thajská masáž, chi chung, tai chi, bylinnými prípravkami, výživovými doplnkami, liekmi, stravovaním atď. A potom sa môžeme plne venovať jednému problému, ktorý trápi viacerých z nás. Ten problém voláme deficit imunity.

Naše telo je stvorené pre pohyb. Ak je však pohybu priveľa, je to problém pre chrbticu, ale aj pre celé telo. Ak je naopak pohybu príliš málo, zase to nie je dobre.

Pamätám sa na jednu prednášku v Brne, kde som prítomným hovoril o cukrovke, ako aj o sociologickom probléme, ktorý nastáva kvôli tejto strašnej chorobe. V minulosti bolo niekedy hrozné pozerať sa na ľudí, ktorí chodia a odpadávajú im časti tela. Hovoril som im, čo napísali o tom očití svedkovia. Staré japonské zápisy hovoria, že psi radi lízali nejaký moč, hoci od iného moču by odišli.


Na to, aby nám pomohol k úsmevu, vytrhol nás z depresií a dodal nám životnú silu, nemusí študovať múdre knihy. Dokáže to akosi prirodzene. Už tisícročia lieči ľudskú dušu aj bez diplomu. Stal sa v podstate prvým neoficiálnym terapeutom, akého kedy človek mal.

Spoločnosť GlaxoSmithKline oznámila, že dostala od Výboru pre humánne lieky kladné stanovisko na predaj lieku s účinnou zložkou orlistat ako voľnopredajného produktu. Po udelení licencie sa preparát stane prvým klinicky overeným voľnopredajným liekom na zníženie hmotnosti, ktorý bude uvedený na európsky trh. Liek bude určený pre dospelých ľudí nad 18 rokov a bude k dispozícii aj bez lekárskeho predpisu.

Kedysi sa pokladala za biologický odpad, dnes pomáha v liečbe najrôznejších ochorení a zachraňuje ľudské životy. Pupočníková krv sa ako zdroj krvotvorných kmeňových buniek využíva na transplantácie, ktorých cieľom je obnova krvotvorby v ľudskom organizme.

AkadémiaZdravia, občianske združenie, ohlásila nedávno začiatok svojej činnosti. Projekt zameraný na podporu ľudských zdrojov v zdravotníctve nesie podtitul Vzdelávanie a prevencia v zdravotníctve od A po Z.

Rakovina pľúc patrí na Slovensku medzi tri najčastejšie a zároveň najzhubnejšie onkologické ochorenia. Môže postihnúť kohokoľvek bez ohľadu na vek či pohlavie. Povedomie o nej sa však obyčajne obmedzuje len na niekoľko poloprávd a mýtov. Cieľom kampane Mesiac povedomia o rakovine pľúc bolo zlepšiť informovanosť o tomto nádorovom ochorení. November bol po prvýkrát vyhlásený za Mesiac povedomia o rakovine pľúc pred šiestimi rokmi. Odvtedy sa do tejto iniciatívy každoročne zapájajú krajiny celého sveta a tento rok sa po prvýkrát pripojilo aj Slovensko.

Viete aký je rozdiel medzi čistiacou vodou a exfoliačnou vodou? Čistiaca voda odstráni nečistoty a zvyšky mejkapu. Exfoliácia je nielen očistenie pleti, ale zároveň odstránenie odumretých buniek dôkladne a systematicky podľa typu pleti