Október 2008


Kosť nie je tvrdá, neživá hmota, ale živé tkanivo. Počas života sa kostná hmota stále obmieňa. Neustále v nej priebehajú dva úzko späté procesy – odbúravanie a novotvorba. Vo fáze rastu a dospievania prevažuje novotvorba kosti. Po 35. roku života nastáva prevaha odbúravania kosti na úkor novotvorby a kostná hmota v tele človeka postupne ubúda. Keď sa jej množstvo zníži pod normálnu hranicu, nazývame tento stav osteoporóza

Test.Vyskúšajte odpovedať správne na naše otázky o osteoporóze.

Z reumatických chorôb je osteoartróza najčastejším postihnutím pohybového systému a súčasne aj najčastejšou príčinou bolestí spojených so znížením pohyblivosti v postihnutej oblasti. Možných príčin vzniku osteoartrózy je veľa. Včasná diagnóza umožňuje účinnú liečbu.

Test.Reumatická artritída je chronické ochorenie, ktoré postihuje 1,3 milióna Američanov. Hoci sa nedá vyliečiť, dá sa kontrolovať rôznymi metódami. Ak sa chcete o tejto chorobe dozvedieť viac, odpovedajte na otázky v našom teste.

Kĺby ani kosti nevidíme, a pokým nebolia, ani nevieme, že ich máme. Neuvedomujeme si, že pohybovému aparátu musíme venovať kvalitnú starostlivosť dávno predtým, než ucítime prvé bolestivé príznaky poškodenia. Podľa štatistík artrózou je zasiahnutých asi 12 % populácie. Riziko ochorenia značne vzrastá s vekom. V skupine nad 65 rokov štatistiky zaznamenávajú až 70 % ľudí!


Dlhé roky boli vápnik a vitamín D jedinými dostupnými liekmi na liečbu osteoporózy. V súčasnosti existuje na trhu niekoľko druhov liekov, ktoré účinne pomáhajú v boji proti osteoporóze. V porovnaní s minulosťou sa zmenili a rozšírili aj možnosti liečby. Jednou z nich je aj homeopatická liečba. O jej priebehu, účinku a výhodách sme sa rozprávali s gynekologičkou MUDr. Ivetou Trnovskou zo Sučian.

Minulý piatok, asi hodinu pred poludním, mi zavolala kamarátka. Už keď som zbadala jej meno na displeji mobilného telefónu, som si vravela, že sa isto niečo deje. Pracuje na významnom, skutočne významnom manažérskom poste a preto, ak si chceme prehodiť slovko dve na súkromnú tému, takmer pravidelne si telefonujeme až vo večerných ho­dinách. Hovor som teda prijala a čakala som, aké hororové správy sa z neho dopočujem...


Duševné zdravie alebo schopnosť zvládnuť všetky požiadavky života.

Depresia patrí medzi najčastejšie psychické poruchy. Žiaľ, stali sa súčasťou nášho života. Z hľadiska výskytu to vyzerá tak, že skoro každý človek počas svojho života má šancu prežiť ju. Po srdcovo-cievnych a pohybových ochoreniach je treťou najčastejšou príčinou invalidity. Predpokladá sa, že za niekoľko rokov získa prvenstvo, čo sa týka počtu dní práceneschopností.

EEG biofeedback (neurofeedback, neuroterapia) je relatívne nová liečebná metóda. V 60. rokoch minulého storočia sa začala využívať v USA, odkiaľ sa rozšírila do celého sveta a v 90. rokoch sa v širšej miere dostala aj na Slovensko. Na základe rozsiahlych klinických skúseností sa táto metóda javí ako veľmi účinná pri liečbe mnohých ochorení, pre ktoré dosiaľ nejestvuje dostatočne efektívna ani alternatívna metóda nápravy.

Prichádza bez ohlásenia, mnohokrát bez príčiny a svojich vyvolených si nevyberá. Ten, kto ju zažil, ju neželá ani tomu najväčšiemu nepriateľovi. Vie, že žiť s ňou je veľmi ťažké. Depresia je porucha psychiky, za ktorú človek nemôže. Je dôležité si uvedomiť, že ide o ochorenie, ktoré má biologický pôvod ako napríklad cukrovka.Je to choroba ako každá iná. Za depresiu sa netreba hanbiť, treba ju liečiť. Človek si s ňou nevie sám poradiť, a preto potrebuje odbornú pomoc. Bez liečby môžu príznaky depresie trvať aj roky a chorého úplne odstaviť z každodenného života. Neliečenie môže mať vážne následky na zdravie aj život človeka.


Hipoterapia je jedinečná rehabilitačná a liečebná metóda, ktorá využíva komplexné liečebné pôsobenie koňa na človeka. O pozitívnom vplyve jazdy na koni sa zmieňoval už zakladateľ európskej medicíny – starogrécky lekár Hipokrates. Pozoruhodné je, že vlastne aj jeho meno znamená v preklade vládca koní. (Grécke slovo hippos znamená „kôň“ a kratein znamená „viesť, vládnuť“).

Syndróm traseného dieťaťa (shaken baby syndrome) je ťažká forma poranenia hlavy dieťaťa, ktoré bolo spôsobené silným trasením dojčaťa alebo dieťaťa.Deti majú slabé krčné svaly a k telu neproporčne veľkú a ťažkú hlavičku. Silné trasenie dieťaťom spôsobuje pohyb jeho mozgu v lebke, a tým jeho poranenie, ktoré môže byť reprezentované až opuchom mozgu, krvácaním do mozgu, čo môže viesť k permanentnému, ťažkému poškodeniu až smrti.


Zabúdanie, neustále opakovanie tých istých otázok či horšiu orientáciu v priestore u starších ľudí vnímame, často aj s istou nadsázkou či humorom, ako prirodzenú súčasť starnutia. Aj keď pozvoľné oslabovanie psychickej a fyzickej kondície patrí k vyššiemu veku, ak je sprevádzané aj výraznými zmenami osobnosti človeka a negatívne ovplyvní kvalitu života jeho samotného ako aj jeho blízkych, môže ísť o príznaky tak závažného ochorenia, akým je Alzheimerova choroba. Podľa štatistík trpí vo vekovej skupine ľudí nad 65 rokov demenciou Alzheimerovho typu každý dvadsiaty človek, ale čo je ešte závažnejšie, toto ochorenie postihuje čoraz častejšie aj ľudí v strednom veku. Aj keď súčasná medicína zatiaľ nepozná spôsob, ako zabrániť vzniku ocho­renia, ani liek na jeho úplné vyliečenie, pri včasnom záchyte Alzheimerovej choroby je vďaka existujúcim liekom a akti­vizačným cvičeniam možné vývoj ochorenia výrazne spomaliť. Napriek širokej osvete sa pacienti trpiaci Alz­hei­me­­rovou chorobou dostávajú k te­­rapii väčšinou až v neskoršom štádiu ochorenia, kedy majú už výraznejšie problémy – a nielen s pamäťou. Vtedy majú lekári už iba obmedzené možnosti ovplyvniť priebeh ochorenia. Podľa štatistík len 5-10% pacientov dostáva adekvátnu liečbu, ktorá zmierňuje príznaky ochorenia a zlepšuje kvalitu života pacientov. Viac info na www.alzheimer.sk

Jesenné ochladenieprináša so sebou často aj náhle ochorenia či prechladnutia najmenších. Novorodenecká nádcha dokáže potrápiť našich najmenších viac, ako sa nám na prvý pohľad môže zdať. Bábätko totiž nedokáže efek­tívne dýchať ústami, preto mu zapchatý nos brá­ni nielen v spánku, ale aj pri pri­jímaní potravy. Prevenciou vzniku takýchto problémov je pravidelné a šetrné čistenie nosa. Kvapky Libenar sú vďaka svojmu zloženiu vhodné pre deti už od prvého dňa po na­ro­dení, pretože na rozdiel od bežných nosových kvapiek nedráždia citlivú nosnú sliznicu.

Kto z nás by sa nechcel aspoň na chvíľu vrátiť späť do čias, keď ešte žili mocní vládcovia, udatní rytieri a krásne šľachtičné? Dejiskom legendárnych udalostí boli práve hrady a zámky opradené povesťami...


Buriti Baby je nový rad prípravkov v starostlivosti o jemnú detskú pokožku od spoločnosti The Body Shop. Obsahuje prírodné zvlhčujúce, zjemňujúce a utišujúce zložky a buritiový olej, ktorý je bohatý na betakarotén, provitamín A a olejové mastné kyseliny. Vďaka tomuto bohatému zloženiu dodá detskej pokožke dokonalú ochranu a ošetrenie. Výrobky sú dermatologicky a pediatricky schválené, neobsahujú žiadne konzervačné látky a sú vhodné pre citlivú pokožku detí. Celý rad obsahuje päť výrobkov. Buriti Baby telové maslo, telové mlieko, šampón na vlásky, ktorý nedráždi oči, gél do kúpeľa a jemný masážny gél. Rad je doplnený o špongiu na slzy, ultra jemnú handričku na umývanie, mušelínovú handričku a kefku na detské vlásky.


Podľa odhadov bude do roku 2025 mať vyše 1,5 miliardy ľudí alebo každý tretí človek vo veku nad 25 rokov vysoký tlak krvi, čo je v celosvetovom meradle jeden z najvážnejších individuálnych rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení a najčastejšou príčinou úmrtia. Pretože očividné symptómy vysokého tlaku krvi neexistujú, jediným spôsobom, ako ho môžeme zistiť, je preventívne lekárske vyšetrenie. Mnoho ľudí si totiž neuvedomuje, že aj im hrozí rizi­ko rozvoja kardiovaskulárnych ochorení a cievnej mozgovej príhody – riziko, ktoré pozostáva tak zo zložiek súvisiacich s individuálnym životným štýlom, ako aj dedičnosťou. Z tohto dôvodu bol tohtoročný Svetový deň srdca (28. september) zameraný na podporu každého jednotlivca, aby „poznal svoje riziko“ a podnikol kroky na jeho kontrolu.

Malígny lymfóm – nádorové ochorenie lymfatic­kého systému – je častým typom rako­vi­ny. U detí je dokonca tretím najčastejším onkologickým ochorením. Svetový deň lymfómu je na Slovensku aj príležitosťou, kedy si pacienti s touto diagnózou môžu plniť svoje sny...


Rakovina prsníka je najčastejšie zhubné ochorenie u žien. Hovoriť o jednej diagnóze však nie je správne, lebo rôzne typy nádorov sa od seba môžu veľmi líšiť. Občianske združenie HERklub vzniká z iniciatívy pacientky, ktorej túžba po informáciách a odvaha pýtať sa zrejme doslova zachránili život.

„Suchá pokožka býva zvyčajne dôsledkom úbytku prirodzenej tvorby tuku a narušením obranných mechanizmov kože.Z týchto dôvodov koža stráca schopnosť udržať si vlhkosť, je veľmi citlivá a v priebehu dňa dochádza k jej poškodeniu. Preto potrebuje suchá pokožka zvláštnu starostlivosť. Každodenné aktivity, ako je dlhý pobyt v miestnostiach s centrálnym vykurovaním a klimatizáciou alebo sprchovanie bez používania zvláčňujúcich sprchovacích gélov, môžu poškodiť pokožku,“ vraví MUDr. Arenbergerová.