Február 2008

Alergia je prehnaná, neprimeraná reakcia imunitného systému na látky, s ktorými sa bežne stretávame vo svojom prostredí, no iba alergický organizmus na ne reaguje.

Lekári definujú pojem imunita ako odolnosť organizmu proti rôznym ochoreniam. Imunita je schopnosť organizmu, ktorá tvorí základnú obrannú líniu nielen proti väčšine choroboplodných mikroorganizmov, ale napríklad aj proti nádorovému bujneniu.


Dôležitou schopnosťou každého zdravého organizmu je schopnosť brániť sa pred nežiaducimi ochoreniami. Imunita je pre mnohých pacientov synonymom zdravia a silného organizmu, no ešte aj dnes je stále malá informovanosť o tomto dôležitom medicínskom pojme. O imunite a spôsobe, ako ju získať a udržať si ju, sme sa porozprávali s alergo-imunologičkou MUDr. Katarínou Bergendiovou, PhD., z Pneumo-alergo centra v Bratislave.


Symbióza využitia imunity a liečby nádorových ochorení sa využíva niekoľko storočí. Napríklad už koncom 19. storočia americký chirurg Coley experimentálne infikoval pacientov trpiacich nádorovým ochorením (sarkómom) baktériami a pozoroval zmenšenie pokročilého nádoru a dokonca aj úplné vyliečenie. Tento objav znamenal oživenie záujmu o liečbu nádorov prostredníctvom stimulovania imunity, ktorá hrá pri rozvoji a raste nádoru veľmi dôležitú úlohu.

V zimnom období máme radosť zo športu a radovánok, ktoré toto obdobie prináša, ale spolu s nimi je tu aj nepríjemné studené a sychravé počasie a čas kýchania, smrkania, opuchnutých nosov a chrípkových epidémií.

Dostali ste aj vy chuť na šálku čaju? Vyberte si pre danú chvíľu ten pravý – podľa chuti, nálady či potreby. Sila čaju totiž nespočíva len v uhasení smädu, ale predovšetkým v jeho účinkoch a tie sú skutočne zázračné.

Kliešťová encefalitída je nepríjemné ochorenie, ktoré spôsobuje zápal mozgu a mozgových blán. V dnešnej dobe ešte stále nie je o tejto chorobe, ktorá môže v najhorších prípadoch končiť až smrťou pacienta, dostatočná informovanosť. Odborníci sa zhodujú, že najdôležitejšia je opatrnosť a prevencia. O kliešťovej encefalitíde, o jej príznakoch a priebehu sme sa porozprávali s MUDr. Annou Strehárovou, PhD., profesorkou Trnavskej univerzity a prednostkou Infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice v Trnave.