Január 2008

Srdcovo-cievne ochorenia predstavujú najčastejšiu príčinu smrti dospelých ľudí vo väčšine vyspelých, ale už aj rozvojových krajinách sveta. Slovensko na tom nie je o nič lepšie. Choroby srdca a obehovej sústavy sa u nás podieľajú na celkovej úmrtnosti až päťdesiatimi šiestimi percentami! Keďže tieto ochorenia majú, žiaľ, neustále stúpajúci trend, mali by sme si byť vedomí toho, čo ich spôsobuje. Dá sa im vôbec ubrániť?

Počet pacientov s vysokou hladinou cholesterolu sa z roka na rok zvyšuje. Podľa odborníkov nerobíme pre svoje zdravie dosť. Dôkazom sú aj výsledky viacerých štúdií, ktoré analyzovali optimálnu liečbu cholesterolu do roku 2020. Výsledky hovoria o dosahu na sociálnu politiku, zvyšovaní nákladov a náraste srdcovo-cievnych ochorení. Na celom svete ich výskyt neustále stúpa a do roku 2020 sa koronárna choroba srdca stane príčinou smrti číslo 1. So súčasným životným štýlom súvisí aj rastúci výskyt jednotlivých rizikových faktorov. Ich pozitívnym ovplyvnením si môžeme predĺžiť život a zlepšovať jeho kvalitu tým, že zabránime vzniku srdcových a cievnych komplikácií, ako sú srdcový infarkt, mozgová príhoda, náhla srdcová smrť, obličkové poškodenie či srdcové zlyhávanie.

Zuzka Tlučková je v poslednej dobe na roztrhanie. I keď je pracovne vyťažená, nájde si čas aj na relax a zdravý pohyb. Nedávno sa stala tvárou kampane Zdravé srdce a tvrdí, že keď je človek spokojný a oddýchnutý, dostáva aj zaujímavé pracovné ponuky. So známou herečkou sme sa porozprávali predovšetkým o zdraví, kráse a zdravom životnom štýle.

Srdcovo-cievnymi chorobami a ich následkami trpí čoraz viac ľudí. Tieto ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny úmrtí na svete. Náš spôsob života má, žiaľ, za následok, že sú stále na vzostupe. Nemali by sme preto podceňovať prevenciu. Vysoký krvný tlak, obezita, zvýšená hladina cholesterolu alebo tukov v krvi bývajú veľakrát bez príznakov. Môžeme sa cítiť v „úplnej pohode“ a o pár rokov nás nemilo prekvapí infarkt alebo mozgová cievna príhoda ako následok neliečeného vysokého krvného tlaku alebo cholesterolu. A tieto komplikácie už naozaj bolia a väčšinou zanechávajú trvalé následky. Preto ešte raz: nepodceňujme prevenciu.

Celulitída je mnohými odborníkmi označovaná za civilizačné ochorenie a je preukázané, že sa častejšie vyskytuje v krajinách s vysokou životnou úrovňou, v ktorej prevláda vyšší príjem energie ako výdaj, nehovoriac o nevhodnom zložení stravy. Napriek tomu ju môžeme nájsť aj u žien, ktoré sú štíhle alebo športujú. Nevyvíja sa však náhle, postupuje zákerne a pomaly – najmä vtedy, ak jej k tomu vlastným pričinením pomôžeme. Celulitída postihuje predovšetkým nežné pohlavie, a to vďaka dôsledku súhry viacerých faktorov, akými sú napríklad nadváha, ochabnuté väzivo, nesprávna životospráva, dedičnosť, hormonálne poruchy či zlý krvný a lymfatický obeh. Medzi rizikové faktory však patrí i stres!

„Pomarančová koža“, odborne nazývaná celulitída, nedá spávať mnohým ženám. Tento predovšetkým estetický problém sa zvlášť spája s nárastom telesnej hmotnosti, odborníci sa však zhodujú, že hrboľatá koža trápi aj štíhle ženy, v ojedinelých prípadoch dokonca postihuje aj mužov! Celulitíde môžeme predísť alebo aspoň zjemniť jej prejav zdravým stravovaním a pravidelným pohybom. V boji proti celulitíde totiž vyhráva hlavne zdravý životný štýl… V najhorších prípadoch pomôže aj návšteva odborníka.

Lyda je kočka. Aspoň kolegovia to o nej hovoria. Dlhé plavé vlasy, dlhé štíhle nohy, pás útly, boky tak akurát. Aj sa pekne oblieka, moderne, sexi, takže pohľady mužskej časti našej firmy sú pochopiteľné. Rovnako ako ich rečičky o tom, čo by robili, keby s ňou niekde boli sami, aké má krásne telo a aká to len musí byť radosť uzrieť ju, ako ju Pán Boh stvoril.