Nevoľnosť detí pri cestovaní

Čitateľka pani Zdenka, mama dvoch malých chlapcov, nám do Poradne zaslala otázku: „Máme dvoch chlapcov,

4 a 2-ročných. Tento rok sme sa rozhodli dovolenkovať pri mori. Mám obavy ako deti zvládnu prvý let lietadlom, lebo pri dlhšej ceste autom sa vždy sťažujú na nevoľnosť. Môžete mi poradiť, ako deti pripraviť na túto záťaž?“

Radí MUDr. Danuša Siveková, gynekologička, homeopatka, akupunktúristka

 

Pri cestovaní akýmkoľvek druhom dopravy sa môže nielen u dospelých, ale aj u detí prejaviť nevoľnosť, nutkanie na vracanie až vracanie. Odborne sa tento stav nazýva kinetóza. Ide o nepríjemný stav, ktorý zvyčajne po ukončení cesty ustúpi. Deti často znášajú cestovanie horšie ako dospelí. Preto je dobré sa na náročné chvíle strávené v dopravnom prostriedku vopred pripraviť. K odporúčaným a osvedčeným preventívnym opatreniam patria slovné hry a spievanie obľúbených pesničiek. Hranie videohier a čítanie nie sú vhodné, nakoľko pri týchto aktivitách sa nielen deťom stav zhoršuje.

 

Pokiaľ ide o konzumáciu jedla počas cestovania dopravným prostriedkom, deti by mali jesť malé porcie ľahkého jedla a nemali by hladovať. Vyprážané rezne, či obľúbené hranolky sú nevhodné. Pripravte deťom ľahkú desiatu, napríklad chlebík so šunkou, prípadne kúsky mrkvy. Ak cestujete autom, na jedlo sa radšej zastavte na odpočívadle a deti sa môžu trocha rozhýbať. Tým, že sa na jedlo zastavíte a necháte ich najesť sa vonku, nielen že sa vyhnete zápachu v aute, ale zároveň poskytnete deťom možnosť pohybu a nadýchania sa čerstvého vzduchu. Proti nevoľnosti zaberá aj cmúľanie cukríkov alebo u niektorých aj žuvanie žuvačky. Deťom dávajte piť vodu po malých dúškoch a vyhnite sa sladkým nápojom. Na žalúdok je vhodný obľúbený čaj, pre dospelých skôr čierny, zelený, mätový alebo zázvorový čaj.

 

Nezabúdajte v aute dostatočne vetrať alebo pustite klimatizáciu. Ale pozor – nemala by priveľmi vzduch ochladzovať. Osvedčeným pomocníkom proti slnečnému žiareniu sú tieniace zásterky na okná. Sledovanie cesty „očami šoféra”, teda sledovať očami blížiacu sa zákrutu so súčasným natočením hlavy je osvedčená technika na odstránenie pocitu nevoľnosti.

 

V lietadle sa obyčajne deti nesťažujú na nevoľnosť. Častejšie sa môže vyskytnúť bolesť v ušku pri nádche v určitej nadmorskej výške lietadla. Piloti v takomto prípade radia priložiť na obe uši plastový pohárik s vloženou mokrou vatou alebo servítkou pre lepšie vyrovnanie tlakov.

 

Nevoľnosť pri cestovaní každý zvláda rôzne. Pomôcť vám môže aj homeopatia. Pri výbere vhodného prípravku by ste mali vedieť, aké ťažkosti máte – ako sa prejavujú, akým spôsobom sa zhoršujú a zlepšujú. Práve to je rozhodujúce pri výbere vhodného prípravku. Ak by ste si na výber netrúfli sami, určite vám pomôže lekár homeopat alebo lekárnik.

 

Poradí pri výbere homeopatika, ktoré pomáha pri nevoľnosti na mori alebo vo vzduchu, alebo homeopatického lieku pri rozrušení alebo strachu. Tabletky aj granulky sa cmúľajú, nezapíjajú, 15 minút pred a po podaní nič nejesť a nepiť.

 

Malým deťom, ktoré nevedia cmúľať pripravte ráno dávku na celý deň, pomocou silného premiešavania vo vode. Z takto pripraveného roztoku sa podáva dieťaťu v priebehu dňa po hltoch, vždy pri návrate pocitu nevoľnosti.

 

Homeopatická liečba je šetrná a bezpečná terapia vhodná aj pre malé deti. Treba však mať neustále na pamäti, že ide o liečbu, a tá vždy patrí do rúk lekára, v tomto prípade vám môže poradiť aj lekárnik. V prípade, že príznaky pretrvávajú, ak ide o opakované či vážnejšie stavy je nevyhnutné kontaktovať lekára. V prípade otázok sa môžete obrátiť aj na online poradňu na www.homeopatiaslekarom.sk

Patrí do vydania: 
Júl - August 2019