Svetový deň proti rakovine 2018

Svetový deň proti rakovine sa už tradične každý rok konal 4. februára. Jeho organizátorom bola Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC), ktorá spoločne so svojimi členskými organizáciami z celého sveta upriamila pozornosť miliónov ľudí na možnosti, ako znížiť riziko vzniku rakoviny prostredníctvom včasnej prevencie a zdravého životného štýlu. K tejto iniciatíve sa – už pravidelne – pridala aj Liga proti rakovine.

V rokoch 2016 až 2018 je heslom kampane k Svetovému dňu proti rakovine We can. I can – My môžeme. Ja môžem. Je totiž potrebné uvedomiť si, že keď sa spoja jednotlivci v dobrovoľníckych organizáciách, na pôde škôl, súkromných spoločností, ako aj v rámci štátnych orgánov a inštitúcií, spoločne budeme môcť bojovať proti neustále narastajúcemu bremenu na celom svete.

 

Nielen vo svete, ale aj na Slovensku z roka na rok stúpa počet onkologických pacientov. V súčasnosti hovoríme už o viac ako 30 000 nových prípadoch ročne. Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia u žien aktuálne na Slovensku patrí rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka a rakovina krčka maternice. U mužov dominuje rakovina prostaty, rakovina hrubého čreva, konečníka a rakovina pľúc.

 

Ako môžeme predchádzať vzniku rakoviny

Zvyšujúci sa počet onkologických pacientov na Slovensku je dôvodom, prečo Liga proti rakovine počas Svetového dňa proti rakovine upriamila pozornosť na možnosti, ako môžeme predchádzať vzniku alebo znížiť riziko vzniku onkologických ochorení. Pri tejto príležitosti pripravila Liga proti rakovine informačný leták, ktorý obsahuje 15 zásad, ktorých dodržiavanie môže byť nápomocné pri predchádzaní vzniku rakoviny. Leták je voľne dostupný na stránke Ligy proti rakovine.

 

Medzi veľmi dôležité zásady patrí pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok u lekára, vďaka čomu sa dá prípadné ochorenie zachytiť v začiatočných štádiách. Následne môže ošetrujúci lekár včas stanoviť vhodnú liečbu a pacient má väčšiu šancu na vyliečenie. Medzi ďalšie zásady patrí aj zdravé stravovanie, dostatok pohybu a neprejedanie sa, vyhýbanie sa fajčeniu, požívaniu alkoholu, znižovanie stresu, dodržiavanie prirodzeného pomeru práce a odpočinku, dostatok spánku, vyhýbanie sa soláriám a opaľovaniu na priamom slnku a pod.

 

Rozšírené služby bezplatnej Onkoporadne

4. februára 2018, počas Svetového dňa proti rakovine, bola pre širokú verejnosť dostupná rozšírená bezplatná Onkoporadňa Ligy proti rakovine počas celého dňa. Ľudia mali možnosť poradiť sa nielen na tému prevencie, ale aj v súvislosti so správnou výživou. Pacienti a ich blízki zase využili poradenstvo s klinickým onkológom alebo psychologické poradenstvo. Na odborníkov v Onkoporadni Ligy proti rakovine sa môžu onkologickí pacienti, ale aj ich blízki a široká verejnosť obrátiť nielen počas Svetového dňa proti rakovine, ale kedykoľvek v priebehu roka. Vždy aktuálny rozpis služieb odborníkov na daný týždeň nájdete na stránke www.lpr.sk.

 

Podpora na sociálnych sieťach

Podporu Svetového dňa proti rakovine môže každý z nás ukázať aj prostredníctvom sociálnych sietí. Stačí, ak na špeciálnu kartu pripravenú k Svetovému dňu proti rakovine (dostupné sú na webe Ligy proti rakovine) napísal svoj odkaz pre priateľov a známych, odfotil sa s odkazom pred sebou a fotografiu zdieľa na sociálnych sieťach s hastagmi #WorldCancerDay a #WeCanICan. Na takúto iniciatívu mohol vyzvať aj svojich priateľov a známych, pridať sa k tisícom ľudí po celom svete a spoločne tak podporiť globálny boj proti rakovine.

 

Viac informácií nájdete na: www.lpr.skwww.worldcancerday.org

 

 

Patrí do vydania: 
Február 2018