Skutočný prevrat v liečbe diabetu

Podľa odhadov umiera na diabetes každých 7 sekúnd jeden človek. Najčastejšou príčinou sú srdcovocievne komplikácie, ktoré sú celosvetovo príčinou úmrtia až u 65 % diabetikov. Najnovšie výsledky štúdií však prinášajú novú nádej – liek empagliflozín dokáže zabrániť viac ako tretine úmrtí na srdcovocievne komplikácie u diabetikov!

 

 

Diabetes skracuje dĺžku života

 

Celosvetovo dnes žije 387 miliónov ľudí s diabetom, na Slovensku je ich viac ako 340-tisíc a ich počet neustále výrazne stúpa. Samotné ochorenie má vplyv i na dĺžku života, ktorá sa u diabetika výrazne skracuje. Medzi najčastejšie komplikácie, ktoré ohrozujú život diabetikov, patria srdcovocievne ochorenia a ľuďom s diabetom hrozia 5-krát častejšie ako zdravým dospelým. Cukrovka totiž poškodzuje tepny, ktoré vyživujú jednotlivé orgány, a to najmä procesom aterosklerózy, ktorý vedie k ich zúženiu alebo aj „upchatiu“. Ateroskleróza je mimoriadne nebezpečná, najmä ak postihne tepny srdca, mozgu, tepny dolných končatín alebo aortu. Môže viesť k akútnemu srdcovému infarktu, či dokonca náhlej smrti spôsobenej poruchou srdcového rytmu pri nedokrvení srdcového svalu. Diabetikom hrozí aj vyššie riziko chronického srdcového zlyhávania, pri ktorom srdce stráca schopnosť dostatočne sa plniť i pumpovať krv, čo môže spôsobiť hromadenie tekutiny v pľúcach a ťažkosti s dýchaním, ako aj zadržiavanie tekutín dolných končatinách. Riziko srdcového zlyhávania je u diabetikov trikrát vyššie a častejšie im hrozí aj srdcový infarkt. Podľa správy WHO až 65 % úmrtí na diabetes u pacientov starších ako 65 rokov súvisí práve s poškodením srdca. „Očakávaná dĺžka života u 60-ročného diabetika so sprievodným srdcovocievnym ochorením je skrátená až o 12 rokov. Dokonca aj šesťdesiatnik s diabetom, ktorý nemá poškodené cievy, umiera o 6 rokov mladší ako človek bez diabetu,“ upozorňuje prof. MUDr. Ján Murín, CSc., FESC profesor pre odbor vnútorné choroby a kardiológ z I. internej kliniky LF UK a UNB v Bratislave. Rovnako ako ochorenia srdca hrozí pacientom s cukrovkou aj 2- až 4-krát vyššie riziko cievnej mozgovej príhody, keďže ateroskleróza často postihuje aj tepny vyživujúce mozog.

 

 

Nová nádej pre diabetikov

 

Keďže srdcovocievne ochorenia sú najčastejšou príčinou, prečo diabetici predčasne zomierajú, pri každom novom lieku na cukrovku sa skúma aj jeho vplyv na riziko kardiovaskulárnych komplikácií. Najnovšie výsledky štúdie EMPA-REG OUTCOME, ktorá sledovala účinok lieku empagliflozín, teraz konečne prinášajú novú nádej a odborníci neskrývajú nadšenie. „Po 17 rokoch tu konečne máme liek, ktorý znižuje úmrtnosť diabetikov,“ hovorí doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti. „Doteraz bola potvrdená priama súvislosť medzi intenzívnou glykemickou kompenzáciou a znížením mikrovaskulárnych komplikácií diabetu, nie však makrovaskulárnych komplikácií.

 

 

Viac sa dočítate v novembrovom časopise Liek, ktorý je už v predaji.

 

 

Patrí do vydania