Zdravé kĺby a kosti až do staroby

Kĺby ani kosti nevidíme, a pokým nebolia, ani nevieme, že ich máme. Neuvedomujeme si, že pohybovému aparátu musíme venovať kvalitnú starostlivosť dávno predtým, než ucítime prvé bolestivé príznaky poškodenia. Podľa štatistík artrózou je zasiahnutých asi 12 % populácie. Riziko ochorenia značne vzrastá s vekom. V skupine nad 65 rokov štatistiky zaznamenávajú až 70 % ľudí!

Artróza – opotrebovanie chrupavky

Najčastejším ochorením kĺbov je artróza, nezápalové ochorenie kĺbov – opotrebovanie chrupavky v dôsledku pohybu. Najviac postihnuté bývajú bedrové a kolenné zhyby. Všeobecne platí, že čím väčšia záťaž, tým je poškodenie výraznejšie. Kĺbom dáva riadne zabrať napríklad aj profesionálny šport či nadváha. Ak opotrebovanie bedrových a kĺbových zhybov sústavne pokračuje, chrupavka sa celkom stratí a odkryje sa kosť. V tomto štádiu sú už zasiahnuté aj kĺbové puzdro, väzivo a svaly, ktoré stvrdnú a skracujú sa. Ochorenie je veľmi bolestivé a obmedzuje pohyblivosť postihnutého. Podľa štatistík artrózou je zasiahnutých asi 12 % populácie. Riziko ochorenia značne vzrastá s vekom. V skupine nad 65 rokov štatistiky zaznamenávajú až 70 % ľudí!Ako predchádzať neúprosnému ataku ochorenia? Primeranou životosprávou a pohybovou aktivitou už v mladom veku, dostatočným prísunom živín, kolagénu, ale aj ďalších stavebných látok spojivového väziva, glukozamínu a chondroitínu v strednom i vyššom veku – prípravky s ich obsahom by nemali chýbať najmä v lekárničke seniorov a športovcov. Podľa možnosti siahnime po prírodných doplnkoch výživy z ekologicky pestovaných rastlinných druhov a prírodných surovín. Ich výhodou je, že obsahujú z biologického hľadiska najprirodzenejšie formy účinných látok, ktoré sa lepšie a rýchlejšie absorbujú.

Ak aj vás často trápia kĺby, pátrajte po príčinách!

• Bolia vás jednotlivé kĺby alebo svaly zakaždým pri (alebo po) určitej činnosti?
• Cítite svalovú bolesť po športovaní alebo po namáhavej telesnej práci?
• Máte problémy hýbať jednotlivými prstami?
• Bolí vás ruka alebo predlaktie pri pohyboch, na ktoré ste boli zvyknutí?
• Ráno sa len s námahou zohnete a máte ťažkosti aj pri chôdzi?
• Máte opuchnuté kĺby?
• Nemôžete už tak pružne pohybovať bedrami alebo kolenom ako pred pár rokmi?
• Vykrivil sa vám niektorý zhyb?
• Pociťujete častejšiu bolesť svalov alebo kĺbov a postihnuté sú vždy tie isté partie?
Ako pri každej bolesti, tak aj pri bolestiach svalov a kĺbov je potrebné v prvom rade zistiť ich pôvod. Ak sú jednoznačne dôsledkom presilenia, je nevyhnutné vyvarovať sa ho. Ak je však príčina neznáma, neodkladajte lekárske vyšetrenie!

Osteoporóza – jedno z najzávažnejších ochorení žien

Ochorenie nazývané aj rednutie kostí prichádza nebadane a často sa prejaví až neúrazovými, tzv. patologickými zlomeninami. Pokladá sa za tzv. tichú epidémiu alebo aj tichého zlodeja kostí. Osteoporóza je definovaná ako metabolické ochorenie, ktoré sa vyznačuje znížením obsahu kostnej hmoty a narušením „architektúry” kostí, čo zapríčiňuje ich zvýšenú lámavosť. Ochorenie je veľmi rozšírené najmä u žien v období menopauzy a po nej. V tomto čase dochádza u žien k veľkým stratám kostnej hmoty (o 1 až 3 % ročne). Osteoporóza postihuje takmer polovicu žien vo veku nad 55 rokov a rovnako aj mužov nad 65 rokov. Ochorenie sa prejavuje difúznymi bolesťami chrbta, ale i dlhých kostí, strácaním výšky, „zaguľaťovaním” chrbta alebo zlomeninami. Pri prvých prejavoch ochorenia, v prípade miernych zmien, stačí upraviť príjem vápnika, ktorý by mal byť aspoň 1 200 mg denne. Najlepšie formou pestrej stravy – mliečnych výrobkov či zelenej zeleniny. Kvalitným zdrojom vápnika sú aj orechy, najmä lieskové, mak, ryby i výživové doplnky, ktoré sú najúčinnejšie v prírodnej, t. j. biologicky dostupnejšej forme.Pre tvorbu kostnej hmoty je dôležitý takisto príjem D vitamínu. Jeho potreba je asi 500 až 700 medzinárodných jednotiek denne. Uvedené množstvo prijmeme v čase dostatočného slnečného žiarenia v jarných a letných mesiacoch a v jeseni a zime ho telu dodajme v podobe biovitamínu. Pozor však, príjem D vitamínu v neprimeranom množstve môže mať aj nežiaduce následky. Kostné tkanivo stimuluje k novotvorbe primeraná fyzická aktivita. Stačí aspoň 10 až 15 minút denne alebo 90 minút týždenne. Vhodná je turistika, bicyklovanie, ľahká gymnastika. Treba sa vyhýbať nárazovému posilňovaniu činkami alebo cvičeniam vyžadujúcim prudké jednostranné pohyby. Veľmi dôležité je uvedomiť si ochorenie – a následne adekvátnu zodpovednosť pri pohybovej aktivite – nechodiť za šera, na klzkom teréne, nedvíhať ťažké bremená a pod.V žiadnom prípade nepodceňujme kontrolu zdravotného stavu v zrelom veku – aj keď nepociťujeme žiadne problémy. Vďaka včasnej diagnostike môžeme zabrániť nielen vážnym komplikáciám, ale udržíme si zároveň dobrú kvalitu života do vysokého veku.

Patrí do vydania: 
Október 2008